Wójcik: Odpowiedzialność za ustawy o SN i KRS jest teraz po stronie prezydentaPAP/GP - 26 lipca 2017 10:15


- Prezydent bierze w tej chwili pełną odpowiedzialność za przygotowanie ustaw o SN i KRS - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pytany, czy jego resort włączy się w prace nad nowymi projektami. Ocenił, że przygotowanie czegoś, co zadowoli wszystkich będzie trudne.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje dwie z przyjętych przez parlament ustaw - ustawę o SN i nowelę o KRS. Zapisy obu zdaniem opozycji, RPO i m.in. środowisk prawniczych są niezgodne z konstytucją i uderzają w trójpodział władzy w Polsce, dając zbyt dużą władzę ministrowi sprawiedliwości. Prezydent zapowiedział, że przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

Wiceminister, który był w środę gościem radiowej "Trójki" powiedział, że ma nadzieję, iż prezydent przygotuje te ustawy tak żeby były rzeczywiście akceptowalne przez parlament.

Dopytywany czy Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowe do włączenia się w prace dodał:

- Dzisiaj po zupełnie innej stronie jest piłka, jeśli chodzi o przygotowanie tych ustaw. W mojej ocenie te, które były przygotowane przez parlamentarzystów (ustawa o SN) i te przepisy przygotowane przez nas (ustawa o KRS) były dobre. (...) Dzisiaj pan prezydent ponosi całkowitą odpowiedzialność. Będzie mu trudno, nie ukrywam, skonstruować taki projekt, który będzie odpowiadał wszystkim interesariuszom.

Ocenił, że są różne filozofie, punkty widzenia w zakresie tego jak powinien funkcjonować wymiar sprawiedliwości, jaka rola sędziów w tym wszystkim i czy władza wykonawcza może, a jeżeli tak to, w którym miejscu i na co wpływać.

Pytany o weta prezydenta powiedział, że być może szkoda, iż nie został wykorzystany instrument polegający na zwróceniu się do TK. Dodał, że podczas procedowania nad ustawami prezydent "zasygnalizował kwestie wniesienia poprawek i te poprawki - jak dodał, według jego wiedzy zostały wprowadzone.