Wybory prezydenta USA, głosowanie i wyniki: Kto wygrał? Trump wyprzedza ClintonPAP/AT - 09 listopada 2016 06:35


• Donald Trump faworytem w wyścigu do fotela prezydenta USA.
• Republikański kandydat na prezydenta ma coraz większą przewagę głosów nad swoją demokratyczną rywalką Hillary Clinton.

Zgodnie z oczekiwaniami, Clinton wygrała wybory w stanach Kalifornia, Maryland, Connecticut, Maine, Illinois, Massachusetts, Delaware, New Jersey, Nowy Meksyk, Rhode Island, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia (DC), czyli Waszyngtonie.

Trump zwyciężył – też tak jak przewidywano – w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Mississipi, Missouri, Montanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Karolinie Północnej, Północnej Dakocie, Południowej Dakocie, Tennessee, Teksasie, Zachodniej Wirginii, Idaho i Wyoming – czyli głównie w konserwatywnych stanach amerykańskiego Zachodu i Południa.

Trump wygrał w Pensylwanii

Nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump zwyciężył w wyborach prezydenckich w Pensylwanii, zdobywając kolejnych 20 głosów elektorskich. Trump jest faworytem wyścigu do Białego Domu i wg mediów ma 264 głosy elektorskie na 270 potrzebnych do zwycięstwa.

Jak podają portal Politico i dziennik "New York Times", kandydatka Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton zdobyła do tej pory (godz. 7:50) 215 głosów elektorskich.

Clinton wygrała w Nevadzie, ale Trump wciąż faworytem

Kandydatka Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton wygrała wybory w wahadłowym stanie Nevada, uzyskując kolejne sześć głosów elektorskich. Faworytem wyścigu pozostaje jednak nadal nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump.

Trumpa wygrywa Florydę

Kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump wygrał we wtorek wybory na Florydzie - kluczowym, największym stanie wahadłowym - i coraz bardziej przybliżył się do nieoczekiwanego zwycięstwa z kandydatką Demokratów Hillary Clinton.

Zdecydowane zwycięstwo Trumpa w Ohio

Zdecydowanym zwycięstwem Trumpa zakończyły się wybory w Ohio, jednym z kluczowych dla wygranej w wyborach prezydenckich stanów "wahających się". Kandydat Republikanów pokonał tam Hillary Clinton znaczną większością glosów: 53,2 do 42,3 proc.

Są to na razie wstępne wyniki, ale wskazujące, że wygrana Trumpa w Ohio jest wyższa niż przewidywano na podstawie sondaży przedwyborczych. Stan ten daje zwycięzcy 18 głosów elektorskich.

Ohio uchodzi za najlepszy barometr nastrojów politycznych w USA. Znane jest powiedzenie: „Gdzie zmierza Ohio, tam i Ameryka” (As Ohio goes, America goes). Stan ten to ośrodek tradycyjnego przemysłu ciężkiego, który mocno ucierpiał w wyniku przemian gospodarczych i wielu ludzi straciło tam pracę. Ta kategoria społeczna to większość elektoratu Trumpa.

Clinton wygrała w wahadłowym stanie Wirginia

Zgodnie z oczekiwaniami kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton wygrała wybory w wahadłowym stanie Wirginia, z którego pochodzi jej kandydat na wiceprezydenta senator Tim Kaine. Wygrana Clinton jest jednak sporo niższa niż prognozowały sondaże.

Choć Wirginia jest uważana za stan wahadłowy, Clinton od miesięcy miała tu dość dużą, sondażową przewagę nad kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem i obie partie przyznawały, że najpewniej zwycięstwo odniesie tu właśnie Clinton. Ostatecznie, według prognoz CNN była sekretarz stanu wygrała niespełna dwoma punktami procentowymi przewagi.

Clinton wygrała w Nowym Jorku, Trump w Teksasie

Demokratka Hillary Clinton wygrała bez zaskoczeń wybory prezydenckie w stanie Nowy Jork, a kandydat Republikanów Donald Trump w Kansas, Dakocie Północnej i Południowej, w Wyoming i Teksasie - wynika z prognoz amerykańskich mediów.

Reprezentant Partii Republikańskiej zdobył również trzy głosy elektorskie w Nebrasce.

Trump wygrał w Wirginii Zachodniej

Zgodnie z oczekiwaniem amerykańskie media prognozują, że Donald Trump wygrał w Wirginii Zachodniej - stanie konserwatywnym. Według przewidywań wygrywa w trzech stanach republikańskich, które już zakończyły we wtorek głosowanie w trwających wyborach 45. prezydenta USA.

Trump wygrywa w Indianie i Kentucky

Kandydat Republikanów do urzędu prezydenta USA Donald Trump wygrywa w stanach Indiana i Kentucky; Demokratka Hillary Clinton prowadzi w stanie Vermont - podała w nocy z wtorku na środę agencja Associated Press.

W stanach Indiana i Kentucky - tradycyjnie republikańskich - jest do zdobycia odpowiednio 11 i 8 elektorów; z kolei w Vermont - stanie tradycyjnie demokratycznym - wygrany zdobędzie 3 głosy elektorów.