REKLAMA

Zbigniew Ziobro: TSUE wydaje orzeczenia bez umocowania w traktatach

 • Autor: PAP/PSZ
 • 10 lipca 2019 07:44
Zbigniew Ziobro: TSUE wydaje orzeczenia bez umocowania w traktatach Zbigniew Ziobro uważa, że Trybunał Sprawiedliwości UE wykracza poza swoje kompetencje (fot. P. Tracz / KPRM)

Działania TSUE mają na celu wypracowanie mechanizmów ingerowania w sprawy wewnętrzne państw Unii Europejskiej; obecnie dotyczą sądownictwa, ale w przyszłości mogą dotyczyć np. obronności - stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Działania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy unijnego polityka Fransa Timmermansa mają na celu - jak powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" - "wypracowanie mechanizmów ingerowania w sprawy wewnętrzne państw UE, uznawanych przez największych graczy za mniej znaczące".

"To naprawdę bardzo niebezpieczne. Nikt przecież nie powiedział, że one mają się ograniczyć tylko do sądownictwa. Kreatorom dyscyplinowania państw członkowskich poprzez orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości za jakiś czas może przecież zależeć na działaniach na innych polach: gospodarczych, obronnych" - stwierdził Zbigniew Ziobro, podkreślając też, że TSUE nie jest właściwy do oceny organizacji wymiaru sprawiedliwości państw Unii Europejskiej.

"Może za jakiś czas TSUE będzie rościł sobie prawo do określania liczebności armii poszczególnych państw członkowskich i określania, jak mają być zorganizowane, jaką broń posiadać? Dlaczego nie? Wyjaskrawiam ten problem, by był bardziej zrozumiały. Przed nami, ale także przed innymi krajami, które potencjalnie mogą znaleźć się na celowniku zainteresowania Trybunału, jest odpowiedź na kluczowe pytanie: jak traktować orzeczenia, które nie mają umocowania traktatowego? W jaki sposób na nie reagować?" - powiedział minister sprawiedliwości, dodając też, że działania TSUE osłabiają demokrację.

Pod koniec czerwca 2019 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał opinię, w której uznał, że sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych. Ponadto rzecznik TSUE ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii. Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał zazwyczaj się z nią zgadza, ale może też wydać zupełnie inny wyrok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (10 komentarzy)

 • Do Pana Timmermansa 2019-07-12 01:20:43
  Istnieje 1) patriotyzm polski, kopernikański, Rzeczpospolitej i 2) „patriotyzm” o różnym stopniu nasycenia bandytyzmem. „W lipcu 1944 roku odnotowałem co najmniej 151 napadów różnych formacji ukraińskich.” Za fronda.pl/blogi/czytanki-dawne-i-nie-tylko/70-rocznica-ludobojstwa,39536.html Przykłady tych zbrodni: Nocą z 1 na 2 VII w miasteczku Konkolniki (Kąkolniki) pow. Rohatyn zamordowali 2 Polki. 2 VII w miasteczku Chyrów pow. Dobromil w czasie wesela zabili 23 Polaków (Motyka..., s. 390; Ukraińska...). We wsi Majdan Stary pow. Biłgoraj esesmani ukraińscy z SS „Galizien – Hałyczyna” razem z Niemcami zamordowali 65 Polaków. W Potoczyszcze, woj. stanisławowskie, zamordowali małżeństwo. W Zuchorzyce, pow. Lwów, sąsiedzi spalili Polaka. 3 VII, Biłka Szlachecka, pow. Lwów, zamordowali 5 Polaków, w tym 3 kobiety. Czarnuszowice, pow. Lwów, policjanci ukraińscy zamordowali 4 Polaków. Hermanów zamordowali na drodze, 1 Polkę. 4 VII, Bukowina (Biłgoraj) policjanci ukraińscy zamordowali 4 Polaków, w tym kobietę. Siedlce (lubelskie) ukraińscy esesmani z SS „Galizien – Hałyczyna” zastrzelili 37 Polaków i wielu poranili (Konieczny..., s. 221). Nocą 4/5 VII, Kałusz (woj. stanisławowskie) na przedmieściu w kol. Wysoczanka zamordowali 5 Polaków. Oleszyce Stare (Lubaczów) powiesili 75-letniego Polaka, który wrócił na gospodarstwo. Suchodół pow. Kopyczyńce zamordowali 22-letnią Polkę. Czarnołoźce pow. Tłumacz. Oleszyce Stare, pow. Lubaczów, Drohomirczany pow. Stanisławów. Krasne pow. Jarosła
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2019-07-10 23:18:38
  Do Stacho G.-Stańczyk: Zachęcam do lektury Traktatu o Unii Europejskiej
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2019-07-10 23:12:53
  Do tak: Anonimie. O ile jesteś "takiem", który kiedyś próbował być przykry, to oskarżę cię. Napisz,ile masz pieniędzy. Co jest antypolskiego w tym, co piszę ? Twój "intelektualizm" pozostawia wiele do życzenia. I podpisz się.
 • tak 2019-07-10 21:42:35
  Do tomasz_kubik@toya.net.pl: Ty nadal bredzisz i opowiadasz kocopoły antypolskie ?
 • Stacho G.-Stańczyk 2019-07-10 21:28:16
  Do tomasz_kubik@toya.net.pl: Jeśli mamy poważnie podchodzić do sprawy: III R P - U E, to szanujmy fakty. Najpierw było oświadczenie partii parlamentarnych za przystąpieniem do Unii, a dopiero później nastąpiły działania "na niwie państwowej". Stopniowo ten twór przekształcał swój charakter z tworu zbliżonego do "Europy Ojczyzn", a więc konfederacyjnego, w twór zbliżony do federacyjnego, pod co podwaliny położono na mocy traktatów lizbońskich, które - praktycznie biorąc - spowodowały to, że pewien kraj nadwiślański przy poparciu wszystkich partii parlamentarnych, samego parlamentu i prezydenta oraz referendum akceptacyjnego bez jednego strzału obronnego zrezygnował ze swej niepodległości i suwerenności, stając się jakąś marchią wschodnią UE, która narzuca jej swe prawa albo bezpośrednio, albo przez decyzje TSUE. Jeśli jakiś polityk dopiero to teraz odkrywa, to można mu zadać pytanie, czy był przeciwny akceptacji w/w traktatów, czy akceptował je "w ciemno", a teraz czuje się zaskoczony, czy znał je i palcem w bucie przeciw nie ruszył, gdy była ku temu pora, a teraz "rżnie głupa"?
 • Mieszkańcy Chełma 2019-07-10 20:44:09
  Ten głupek choć raz ma racje,Straż Graniczna w Chełmie otrzymała rozkazy nielegalnego inwigilowania społeczeństwa, ograniczania społeczeństwu wolności co potwierdzili w związku z ostatnią wizytą TVP w Chełmie na Placu Łuczkowskiego
 • Stach Ostróżka 2019-07-10 19:42:30
  Do Ferdynand Barbasiewicz: A to w jakim celu? Nas uchroni od napastników swoim płaszczem Najświętsza Panienka Częstochowska Królowa Korony Polskiej. Módlmy się więc do Niej, a księżom - jako pośrednikom z Niebem - dawajmy jak najwięcej na tace i podczas każdej innej okazji.
 • Ferdynand Barbasiewicz 2019-07-10 15:19:56
  Szanowni Przyjaciele, patriotyzm emocjonalny był dobry za czasów i wyobraźni H. Sienkiewicza, laureata literackiej Nagrody Nobla. Dzisiaj jest potrzebny patriotyzm pragmatyczny, który pozwoli wzbogacić innowacyjnie Polskę. Poza cudem OPACZNOŚCI (?) polska armia MUSI być wyposażona w skuteczną zdolność obronną. My Polacy nikomu na świecie w żaden sposób nie zagrażamy geopolitycznie i militarnie. Proponuje: Profilaktyka zdrowotna w polityce militarnej, broń humanitarna i pojazd latający nad falą TAKŻE DLA GOSPODARKI NARODOWEJ i RATOWNICTWA MORSKIEGO. Autor niżej opisanych projektów obronnych . Ferdynand Barbasiewicz Poland Niniejszy Apel dotyczy zdrowia i życia ludzi w szczęściu i w bezpiecznych, godnych warunkach egzystencji, bez konfliktów geopolitycznych i militarnych. Bardzo proszę o rozpowszechnienie apelu. APEL DR FERDYNANDA BARBASIEWICZA, HUMANISTY DO PREZYDENTÓW PAŃSTW. PREMIEÓW, MINISTRÓW SPRAW ZAGRANICZNYCH, PARLAMENTARZYSTÓW I POLITYKÓW W RELACJACH MIĘDZYNARODOWYCH ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH. Uwaga! Najwyższy czas nastał, by w przyszłych konfliktach międzynarodowych, gdzie nieuchronnie grozi użyciem siły militarnej. Sekretarz Generalny ONZ powinien mieć mandat nadany przez 4/5 Forum Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych do wprowadzenia pokojowych sił rozjemczych ONZ z niżej opisanym niezwykle skutecznym uzbrojeniem DEFENSYWNO - HUMANITARNYM. Propozycja personalna dla Sekretarza Generalnego ONZ jest warunkowana skutecznym i w odpowiednim czasie sprawnym dążenie
 • Madera 2019-07-10 13:53:09
  POLSKA ? WOJSKO POLSKIE ? TO JAKIŚ ŻART ? I CO ROBI TO WOJSKO, SŁUŻY POLSCE ?! TAK SAMO JAK NASZE SKŁADKI SPOŁECZNOŚCIOWE Z ZUS , SŁUŻĄ POLAKOM, CZY TYM CO KIEDYŚ W POLSCE BYLI, ALBO ZBRODNIARZOM POLSKI, KTÓRZY SIEDZĄ W IZRAEL ! bO IZRAEL PRZYJACIEL I SOJUSZNIK NIE MA EKSTRADYCJI Z POLSKĄ PODPISANEJ ? ZRESZTĄ , A KIEDY CI PSEUDO POLACY SĄ W POLSCE KARANI ? SAMUEL Z KAMIENNEJ GÓRY, KAJETAN Z WARSZAWY, I TYSIĄCE INNYCH....HANDLARZE ORGANAMI, HANDLARZE POLAKAMI, HANDLARZE DZIEĆMI, AFERZYŚCI, ZŁODZIEJE, MORDERCY ,GWAŁCICIELE....WYSTARCZY MIEĆ KORZENIE ! GRATULACJE....MYŚLĘ ,ŻE UNIA POWINNA SIĘ PRZYJRZEĆ CO TU SIĘ DZIEJ ZRESZTĄ , NIEDŁUGO WNIOSĘ PEWNIE, CIEKAWY POZEW PRZECIWKO PAŃSTWU POLSKIEMU ! JA JESTEM U KRESU SIŁ MĄŻ DZIĘKI TEMU PAŃSTWU JEST ROŚLINĄ !
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2019-07-10 09:00:01
  Zbigniew Ziobro robi, co może, aby komentatorom nie zabrakło tematów. Nie wiadomo, czy świadomie uczestniczy w antykonstytucyjnych "grach" P. i S., czy uwarunkował się "reformami" i bez rozumowania fanatycznie nie uwzględnia obowiązującego w Polsce prawa. Prawdopodobnie Traktat o Unii Europejskiej nie jest u Ziobry częstą lekturą. Gdy mówi o rzekomych planach "zniewolenia" państw Europy, nie uwzględnia, że to P. i S. wytworzył problemy, które obecnie są przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.