REKLAMA

Zmarli politycy: Oni odeszli w mijającym roku

  • Autor: Anna Trojanowska
  • 01 listopada 2016 00:01
Zmarli politycy: Oni odeszli w mijającym roku W ostatnich miesiącach świat polityki uszczuplił się o wiele wielkich nazwisk (fot.pixabay.com)

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, a 2 listopada - Dzień Zaduszny. To czas refleksji i zadumy, a przede wszystkim czas wspomnień tych, którzy odeszli. Z tej okazji przypominamy polityków, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku...

W ostatnich miesiącach świat polityki uszczuplił się o wiele wielkich nazwisk. Wśród nich można wymienić m.in. Zytę Gilowską, Romana Bartoszcze, Ryszarda Bendera, Michała Jagiełło czy Mirosława Sawickiego. Znanych osób, które odeszły, było zresztą znacznie więcej.

Listopad

5 listopada zmarł generał Czesław Kiszczak. Miał 90 lat. Był ministrem spraw wewnętrznych w latach 1981-90 współodpowiedzialnym za przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego w 1981. W 1989 r. pełnił funkcję prezesa rady ministrów PRL, a następnie wicepremiera (do 1990 r.) Poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Czesław Kiszczak zmarł 5 listopada (fot.youtube.com)

19 listopada odszedł Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski – biolog i botanik, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, senator pierwszej kadencji. Od 2002 roku był politycznie związany z Prawem i Sprawiedliwością, a w 2005 r. wszedł do regionalnego honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego.

29 listopada zmarł poseł PO Tomasz Tomczykiewicz. Miał 54 lata. Członkiem Platformy i posłem był nieprzerwanie od czasu powstania PO w 2001 roku.

30 listopada zmarł działacz PSL Andrzej Kłopotek. Przez niecały rok zasiadał w Sejmie - od grudnia 2006 roku do jesieni 2007 roku.

Grudzień

17 grudnia zmarł Maciej Szczepański - polityk, publicysta i dziennikarz, działacz PZPR, w latach 1972-1980 przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji. Szczepański w latach 1969-1985 pełnił mandat posła na Sejm PRL V, VI, VII i VIII kadencji (poseł bezpartyjny). Został pozbawiony mandatu poselskiego 19 października 1984 r.

31 grudnia zmarł Roman Bartoszcze - pierwszy prezes odrodzonego PSL, działacz rolniczej Solidarności i poseł na Sejm RP. Był współtwórcą NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Dwukrotnie zdobył mandat posła RP, najpierw w Sejmie kontraktowym, a później do Sejmu I kadencji. Założyciela Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna".

Styczeń

6 stycznia w szpitalu zmarł Zbigniew Zychowicz, wieloletni samorządowiec i były senator. Zmarły był m.in. radnym i przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa szczecińskiego, prezydentem Euroregionu Pomerania oraz marszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Przez dwie kadencje pełnił funkcję senatora.

7 stycznia zmarł Andrzej Bajołek - członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, honorowy prezes zarządu powiatowego województwa małopolskiego i radny sejmiku małopolskiego. Był posłem na Sejm RP.

8 stycznia odeszła Teresa Dobielińska-Eliszewska – polska lekarz onkolog, polityk, posłanka na Sejm RP, wicemarszałek Sejmu kontraktowego.

28 stycznia zmarł polityk i były minister Zdzisław Eugeniusz Krasiński. Od 12 czerwca 1981 r. do lutego 1982 r. był przewodniczącym Państwowej Komisji Cen jako minister-członek Rady Ministrów, następnie minister ds. cen do 12 listopada 1985 r. Autor nieudanych reform cenowych. W latach 1986-1989 był radcą ekonomicznym – ministrem pełnomocnym Ambasady PRL w Waszyngtonie.

Mirosław Sawicki zmarł 31 stycznia (fot.wikipedia.org/Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl)

28 stycznia odszedł polityk i samorządowiec Stanisław Kazimierz Pietrzak. Do 2002 był wiceburmistrzem Bemowa. Sprawował też funkcję wicewojewody warszawskiego i mazowieckiego. Działał w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej, Unii Wolności, następnie został członkiem Partii Demokratycznej. W 2009 przeszedł do Platformy Obywatelskiej.

29 stycznia zmarł Stanisław Sikorski - polski polityk i nauczyciel. W latach 1993-1997 sprawował mandat senatora III kadencji wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był członkiem Komisji Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Komisji Nauki i Edukacji Narodowej. W 1997 r. nie uzyskał reelekcji. Był wicekuratorem oświaty. W 2006 r. przeszedł na emeryturę.

31 stycznia 2016 r. odszedł Mirosław Sawicki, nauczyciel, były działacz KOR, były minister edukacji w rządzie Marka Belki, byłego prezesa NBP.

Luty

1 lutego zmarł były wiceminister Michał Jagiełło. Był wiceministrem kultury, wieloletnim dyrektorem Biblioteki Narodowej, pisarzem i publicystą. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Michał Jagiełło zmarł 1 lutego (fot. youtube.com)

9 lutego odeszła posłanka Bożena Maria Hager-Małecka. Była lekarzem i profesorem nauk medycznych. Od 1976 r. do 1989 r. sprawowała mandat posła na Sejm PRL VII, VIII I IX kadencji. Była posłanką bezpartyjną.

25 lutego, w wieku 84 lat, zmarł prof. Ryszard Bender, lubelski prawicowy polityk i wykładowca KUL. W politykę zaangażował się jeszcze w PRL. W latach 1976-1980 był posłem na Sejm PRL. Do 1989 roku był posłem bezpartyjnym. Dwa razy, w latach 1998-1999 i 2002-2005 był radnym sejmiku województwa lubelskiego. Za każdym razem był przewodniczącym sejmiku.

Marzec

25 marca, w wieku 73 lat, zmarł Wiesław Andrzej Pawlonka, wójt gminy Gniewoszów i pracownik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kwiecień

1 kwietnia po długiej walce z ciężką chorobą zmarł poseł PiS Artur Górski. Miał 46 lat. Był posłem w polskim Sejmie w piątej, szóstej, siódmej i obecnej kadencji. Z wykształcenia politolog, pracował także jako publicysta, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Wydawał również publikacje naukowe. Pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego ministra-członka Rady Ministrów, Ryszarda Czarneckiego. Od 1999 do 2001 był doradcą Prezesa Rady Ministrów, następnie dyrektorem sekretariatu Gabinetu Politycznego Premiera. Był posłem z ramienia PiS od 2005 r.

2 kwietnia odszedł były poseł Jacek Stanisław Krzekotowski. Był radnym wojewódzkiej rady narodowej. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Łódź-Bałuty z puli Stowarzyszenia „Pax”. Pracował m.in. w Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego.

5 kwietnia po ciężkiej chorobie zmarła była wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. Miała 66 lat. Była posłanką na Sejm w latach 2001-2005. Zasiadała wówczas w klubie PO. Po konflikcie opuściła partię i w roku 2006 stała się jednym z głównych ministrów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Piastowała tekę ministra finansów. W 2007 r. odeszła z resortu wraz z przegranymi przez PiS wyborami, ale zasiadła w ławach poselskich z poparciem PiS. Członkini Rady Polityki Pieniężnej. Była też członkiem Narodowej Rady Rozwoju, która powstała w 2015 roku.

Zyta Gilowska zmarła 5 kwietnia (fot.wikipedia.org/CC)

21 kwietnia zmarł senator Władysław Papużyński. W latach 1989-1991 z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawował mandat senatora, reprezentując województwo legnickie. W Senacie był członkiem Komisji Rolnictwa. Wycofał się następnie z działalności publicznej, w 1992 r. przeszedł na emeryturę.

Maj

20 maja zmarł Andrzej Urbański. Miał 62 lata. Od dłuższego czasu zmagał się z nowotworem trzustki. Był politykiem, dziennikarzem i publicystą, a także posłem na Sejm I kadencji. W latach 2005-2006 zasiadał w zarządzie Telewizji Polskiej. W latach 2005–2006 był szefem Kancelarii Prezydenta RP. Doradzał także prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

26 maja w wieku 80 lat zmarł pochodzący z Olszyn Czesław Sterkowicz - poseł, nauczyciel, historyk, naukowiec, publicysta. Był posłem RP I kadencji.

30 maja w wieku 78 lat zmarła Dorota Dancewicz. Pełniła mandat radnej SLD w Opolu przez 12 lat, była także posłanką w kadencji 1993-1997. Przez 12 lat kierowała także opolskim okręgiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Czerwiec

1 czerwca zmarł Zygmunt Żymełka, prezydent Rudy Śląskiej w latach 1990-1995 oraz poseł na Sejm III kadencji. Miał 83 lata. Żymełka posłem został w 1997 roku jako kandydat Unii Wolności i zdobył 1872 głosy. Mandat objął po prof. Leszku Balcerowiczu, który został wtedy prezesem NBP. Był radnym w Rudzie Śląskiej i prezydentem tego miasta.

7 czerwca odszedł profesor Jan Winiecki. Miał 77 lat. Był ekonomistą o liberalnych przekonaniach, w latach 2010-16 sprawował funkcję członek Rady Polityki Pieniężnej.

15 czerwca zmarła Elżbieta Bronisława Solska - dziennikarka i polityk, senator III kadencji. W 1993 r. uzyskała mandat senatora III kadencji w województwie zielonogórskim jako kandydatka Komitetu Wyborczego „Solska”, będąc jednocześnie członkinią Unii Pracy. Zasiadała w Komisji Gospodarki Narodowej oraz w Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. W 1997 r. bez powodzenia ubiegała się o reelekcję z ramienia Komitetu Wyborczego „Solska”.

Lipiec

5 lipca w wieku 64 lat zmarł Andrzej Grzyb, senator RP, wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego i samorządowiec. w latach 1993-98 pełnił funkcję burmistrza miasta Czarna Woda. Od 1990 r. był radnym gminy Kaliska, gminy miejskiej Czarna Woda i powiatu starogardzkiego. W 1998 r. został wybrany starostą starogardzkim i funkcję tę pełnił do 2002. W wyborach samorządowych w 2002 r. został wybrany radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, piastując w nim funkcję wiceprzewodniczącego. Jesienią 2007 r. startował w wyborach do parlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej i został wybrany senatorem RP.

Andrzej Grzyb zmarł 5 lipca (fot. archiwum UMWP)

10 lipca w wieku 60 lat zmarł Michał Aleksander Kornatowski, lekarz, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, ostatnio dyrektor zarządzający Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

22 lipca odszedł były minister Jan Piątkowski. Był działaczem NSZZ "Solidarność" i posłem oraz ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym w rządzie premier Hanny Suchockiej (1993 r.). Wszczął m.in. pierwsze polskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.

23 lipca w wieku 61 lat zmarła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, łódzka radna i dziennikarka Małgorzata Bartyzel. W latach 1998-2002 była łódzką radną. W wyborach w 2005 roku z listy PiS dostała się do Sejmu. Funkcję posła sprawowała do 2007 roku. W tym samym roku opuściła PiS - wraz z Markiem Jurkiem - i związała się z założoną przez niego nową, prawicową, chrześcijańsko-konserwatywną partią polityczną pod nazwą Prawica Rzeczypospolitej.

31 lipca zmarł Stanisław Kochanowski. Miał 65 lat. Był wójtem gminy Sztutowo. Sprawował też mandat senatora - wybrano go w wyborach uzupełniających w 1994 r. w okręgu elbląskim. Później, w rządzie Leszka Millera, pełnił do 2003 r. funkcję wicewojewody pomorskiego.

Sierpień

2 sierpnia w wieku 73 lat zmarł poseł SLD Ryszard Ulicki. Parlamentarzysta zasiadał w Sejmie w latach 1991-2003, a potem był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

19 sierpnia odszedł polityk, funkcjonariusz partyjny i poseł Jerzy Andrzej Waszczuk. W 1976 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu Jelenia Góra. Zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych. W 1980 uzyskał reelekcję w tym samym okręgu. W Sejmie VIII kadencji zasiadał w tej samej komisji. Należał do lewicowego Stowarzyszenia „Pokolenia”, do 2014 zasiadał w zarządzie jego warszawskiego koła. Zmarł po chorobie 19 sierpnia 2016 r.

20 sierpnia zmarł samorządowiec i poseł Wojciech Grzegorz Nowaczyk. Pełnił funkcję posła na Sejm II i III kadencji wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu pilskim. W latach 2002-2006 zajmował stanowisko burmistrza Chodzieży, w 2006 r. bezskutecznie ubiegał się o reelekcję.

21 sierpnia zmarł Andrzej Kralczyński, senator I i II kadencji, członek Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w niejawnych strukturach związku. Był internowany i kilkakrotnie aresztowany. Po 1993 r. wycofał się z działalności politycznej.

25 sierpnia zmarła senator V i VI kadencji Anna Maria Kurska. W latach 2001-2007 była Senatorem związanym z PiS. W 2011 roku została jednak usunięta z partii i przystąpiła do Solidarnej Polski. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prywatnie była mamą prezesa TVP Jacka Kurskiego.

27 sierpnia w wieku 71 lat po długiej chorobie odszedł Zbigniew Mroziński. Był posłem AWS, przewodniczącym Zarządu Regionu Piotrkowskiego NSZZ "Solidarność". Sprawował też funkcję radnego Rady Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

31 sierpnia zmarła pracownica TVP Beata Kolis. Była reporterką parlamentarną, prowadziła krótsze wydania „Wiadomości” TVP1 oraz współprowadziła wieczory wyborcze po wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Związana z Komitetem Obrony Demokracji. Była jednym z założycieli organizacji, pełniła w niej funkcję członka zarządu i rzecznika prasowego.

Wrzesień

2 września w wieku 70 lat odszedł Jerzy Hofer. W latach 1989-91 był posłem Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Od 1998 do 2002 sprawował mandat radnego miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

4 września zmarł były Główny Inspektor Danych Osobowych, Michał Serzycki. Kierował tym urzędem w latach 2006-2010. W ostatnim czasie zarządzał potężnym systemem rentalno-emerytowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

19 września odszedł samorządowiec i poseł Kazimierz Ujazdowski. W latach 1989-1991 zasiadał w Sejmie Kontraktowym z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Reprezentował okręg kielecki. W kadencji 1994-1998 sprawował mandat radnego miejskiego w Kielcach.

Październik

1 października w wieku 70 lat zmarł poseł VI kadencji Sejmu RP Jan Religa. Do Izby został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości. Podczas prac w parlamencie Religa zasiadał w Komisjach: do Spraw Unii Europejskiej oraz do Spraw Kontroli Państwowej. Działał także w zespołach parlamentarnych: m.in. ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także ds. Energetyki i na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. W latach 1990-2002 był radnym rady miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Działał też m.in. w NSZZ „Solidarność”.

Jan Religa zmarł 1 października (fot.sejm.gov)

3 października odszedł senator Michał Okła. Miał 63 lata. Był senatorem VI kadencji Platformy Obywatelskiej. Jeszcze w latach 90. był radnym Skarżyska, członkiem zarządu miasta i radnym powiatu skarżyskiego, a w latach 2002-2005 radnym sejmiku świętokrzyskiego. Przewodniczący rady nadzorczej Fundacji Daj Szansę i członek NSZZ "Solidarność" oraz Platformy Obywatelskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.