Okręg nr 1 - województwo pomorskie

Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Tczew, Wejherowo, Rumia

Położone na północy Polski i obejmujące obszar 18310 kilometrów kwadratowych województwo pomorskie stanowi okręg numer 1 w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Największymi jednostkami miejskimi znajdującymi się w obszarze tego okręgu są, rzecz jasna, trzy miejscowości wchodzące w skład Trójmiasta: Gdynia, Sopot oraz Gdańsk – będący jednocześnie stolicą województwa. To ostatnie miasto jest zarazem siedzibą okręgowej komisji wyborczej w wyborach do PE. Oprócz trzech powyższych, ważniejsze miasta zlokalizowane na terenie województwa to Słupsk, Tczew czy Wejherowo. Województwo jest także jednym z trzech posiadających dostęp do morza.

Produkt krajowy brutto tego regionu Polski wynosił w roku 2012 niemal 94 miliardy złotych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło 41 tysięcy złotych i plasowało województwo na piątym miejscu w Polsce. W pomorskiem od lat prężnie rozwijają się tradycyjne sektory gospodarki, takie jak: morski (większe stocznie remontowe i konstrukcyjne, a także duża liczba mniejszych zakładów specjalizujących się w budowie nowoczesnych maszyn i jachtów luksusowych), turystyczny, rafineryjny (Grupa Lotos ma główną siedzibę w Gdańsku) czy spożywczy. Jednocześnie sektory wysokiej szansy, które stanowią priorytet rozwoju regionalnego, to branże elektroniki, logistyki, teleinformatyki (ICT) czy biotechnologii, co pokazuje, że Pomorskie potrafi doskonale łączyć tradycję z nowoczesnością i jego dobrej orientacji w gospodarczych trendach.

Wielokrotnie podczas ostatnich wyborów w okręgu numer 1 (czyli województwie pomorskim) dużym poparciem cieszyły się ruchy związane z centralną częścią polskiej sceny politycznej (Platforma Obywatelska czy też Nowoczesna). W Eurowyborach w 2019 dwa spośród trzech mandatów, przypadających na ten okręg wyborczy, zdobyli Magdalena Adamowicz oraz Janusz Lewandowski - kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni. Stawkę nowych europosłów okręgu nr 1 uzupełnia Anna Fotyga (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI 7

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!