Okręg nr 10 - województwo małopolskie i świętokrzyskie

Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice

Województwa małopolskie i świętokrzyskie to para regionów stanowiąca obszar okręgu wyborczego numer 10 w powszechnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na terenie Polski. Powierzchnia terytorium wchodzącego w skład tego okręgu jest jedną z największych w kraju, podobnie sytuacja przedstawia się w kontekście liczby wyborców mieszkających w tych dwu regionach (ponad 4,5 miliona mieszkańców, z czego uprawnionych do głosowania w roku 2019 było niespełna 3,7 miliona). W związku z powyższym nie dziwić musi liczba mandatów europoselskich, na które swoich kandydatów wybierają obywatele w okręgu numer 10 – jest ich aż 6.

W latach poprzednich w 10. okręgu w wyborach do Europarlamentu wybierani zostawali przedstawiciele najważniejszych polskich ugrupowań politycznych ulokowanych zarówno w centrum, jak i po prawej stronie sceny politycznej. Kraków, będący bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, akademickim i kulturalnym, stanowiący jednocześnie siedzibę wielu istotnych przedsiębiorstw i instytucji, poszczycić się mógł giełdą głośnych nazwisk startujących do PE – wymienić tutaj należy choćby Różę Thun, Ryszarda Legutko czy Andrzeja Dudę (piastującego obecnie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Podczas ostatnich wyborów do PE, przeprowadzonych 26 maja 2019 roku, 4 spośród 6 mandatów przypadły reprezentantom Prawa i Sprawiedliwości, przy czym mandat zdobyty przez Dominika Tarczyńskiego zostanie objęty dopiero po przeprowadzeniu procedury brexitu. Okręg reprezentować będą także 2 kandydaci KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni. Warto wspomnieć, że startująca z list KW PiS  Beata Szydło zdobyła najwyższe w skali kraju poparcie dla kandydata do Parlamentu Europejskiego. Wynik byłej premier to 525 811 zebranych głosów.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI 7

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY POLEXIT - KOALICJA 9

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY POLEXIT - KOALICJA

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!