Okręg nr 11 - województwo śląskie

Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom

Spośród kandydatów na europosłów w okręgu numer 11 w wyborach do PE wybieranych jest siedmiu przedstawicieli polskich, którzy wkrótce po zakończeniu procedur wyborczych zaczną reprezentować nasz kraj w strukturach parlamentu europejskiego. Województwo śląskie, bo to jego obszar obejmuje okręg numer 11, stanowi zatem ten region, który w jednym z najwyższych stopni partycypować będzie w decyzjach podejmowanych przez polskich reprezentantów w brukselskich ławach.

Po reformie administracyjnej w roku 1999 jasnym stało się, że województwem śląskim określany będzie nie tylko Śląsk, ale również ziemia częstochowska, część Małopolski, przede wszystkim zaś Zagłębie Dąbrowskie, które od samego początku swojego istnienia jest nierozerwalną częścią regionu. Regionu bardzo mocno uprzemysłowionego, choć mocno inwestującego również w inne sektory gospodarki. Regionu zmieniającego się, ale jednocześnie pamiętającego o swojej historii.

Do tej pory (po ostatnich wyborach z roku 2014) województwo śląskie reprezentowane było przez trzech przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, dwóch Prawa i Sprawiedliwości, jednego Nowej Prawicy oraz jednego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wybory 2019 roku przyniosły pewne zmiany w rozkładzie sił politycznych w okręgu nr 11. Większość głosujących (w łącznej liczbie ponad półtora miliona) zdecydowało się poprzeć KW Prawo i Sprawiedliwość, choć  rezultat drugiej w kolejności Koalicji Europejskiej jest gorszy zaledwie o około 3%, w wyniku czego oba ugrupowania otrzymały po 3 mandaty do PE. Stawkę deputowanych uzupełnia kandydat KW Wiosna – Łukasz Kohut.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI 7

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!