Okręg nr 12 - województwo dolnośląskie i opolskie

Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg

Zachodnio-południowe województwa: Dolnośląskie oraz Opolskie, stanowią obszar okręgu numer 12 w powszechnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na terytorium Polski. Siedzibą OKW jest największe miasto tego okręgu, a mianowicie Wrocław, w którym mieszka około 640 tysięcy ludzi. Cały okręg to około 3 miliony mieszkańców mogących oddać swój głos w ponad 2800 lokalnych komisjach wyborczych, wybierających kandydatów, którzy po wyborach zajmą 4 mandaty europoselskie i będą reprezentować kraj w Europarlamencie.

Ostatnie wybory europarlamentarne w okręgu nr 12 okazały się udane zarówno dla Koalicji Europejskiej (która zdobyła tu najwięcej, bo blisko 44% głosów) jak i dla Prawa i Sprawiedliwości, bowiem oba ugrupowania zdobyły po 2 mandaty. Okręg w IX kadencji Parlamentu Europejskiego reprezentować będą: Janina Ochojska-Okońska i Jarosław Duda (KE) oraz Beata Kempa i Anna Zalewska (PiS).

Rejon dwu województw składających się na okręg 12. to dobrze rozwinięty przemysł, inwestycje w nowoczesne technologie (Wrocław jako smart city), ale także rolnictwo i turystyka. Tej ostatniej gałęzi gospodarki mocno sprzyja położenie regionu (zahaczające o pasmo Sudetów), co – w przypadku woj. dolnośląskiego – przekłada się na największą ilość uzdrowisk w Polsce. Nie bez znaczenia jest także długa i pełna zawirowań historia tego obszaru; obydwa województwa leżą w obrębie granic historycznego Śląska – krainy pełnej średniowiecznych warowni i zamków, kościołów, opactw czy twierdz. W okresie drugiej wojny światowej z województwem dolnośląskim wielkie nadzieje wiązali również nazistowscy Niemcy pozostawiając w Górach Sowich nieukończony kompleks podziemny Riese. Do wszystkich tych atrakcji szybko i bezproblemowo dotrzeć można dzięki najstarszej polskiej autostradzie – A4, wijącej się przez samo centrum tak Opolszczyzny, jak i Dolnego Śląska.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!