Okręg nr 13 - województwo lubuskie i zachodniopomorskie

Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Nowa Sól, Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg

Ściana zachodnia – obszar zajmowany przez województwa zachodniopomorskie oraz lubuskie – jest ostatnim, trzynastym okręgiem w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego na terenie Polski. Jest to rejon zamieszkiwany przez ponad 2,1 miliona osób uprawionych do oddawania głosu, którzy od roku 2019 wybierają 4 europosłów. W tegorocznych wyborach do PE triumf święcili tutaj: Bartosz Arłukowicz i Bogusław Liberadzki (obaj reprezentują interesy Koalicji Europejskiej) oraz Joachim Brudziński i Elżbieta Rafalska (PiS). Siedzibą 13. OKW jest Gorzów Wielkopolski.

Oprócz Gorzowa, istotnymi ośrodkami miejskimi w parze województw lubuskiego i zachodniopomorskiego są: Szczecin (stolica wojewódzka, ośrodek naukowy, akademicki, kulturalny), Koszalin, Świnoujście, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą (znany przede wszystkim z  największego polskiego festiwalu muzycznego Pol’and’Rock festival) czy Nowa Sól. W związku ze swą lokalizacją region ma silnie ugruntowane niemieckie korzenie i historię powiązaną z historią naszych zachodnich sąsiadów.

Z uwagi na wysokie zalesienie gospodarczo obszar województwa lubuskiego tradycyjnie związany jest z branżami produkcji wyrobów z drewna i papieru oraz mebli. Nie oznacza to jednak, iż nie znajdziemy tutaj nowoczesnych technologii, przemysłu motoryzacyjnego czy tworzyw sztucznych. Zachodniopomorskie z kolei kojarzyć się może mocno z przemysłem stoczniowym, rybołówstwem, portami morskimi i, rzecz jasna, turystyką. Dodatkowo, w Świnoujściu działa jedyny w kraju terminal LNG stanowiący o przyszłości polskiej energetyki.

KOMITET WYBORCZY POROZUMIENIE JAROSŁAWA GOWINA

KOMITET WYBORCZY POROZUMIENIE JAROSŁAWA GOWINA

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!