PARTNERZY PORTALU

Okręg nr 2 - województwo kujawsko-pomorskie

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz

Wybory europejskie w województwie kujawsko-pomorskim (okręg nr 2) nadzorowane były z Bydgoszczy stanowiącej siedzibę okręgowej komisji wyborczej. W latach poprzednich mandaty do Parlamentu Europejskiego zdobywały tu zarówno PiS, partie lewicowe (SLD, Unia Pracy), jak i Platforma Obywatelska – z zastrzeżeniem, iż ta ostatnia uzyskiwała poparcie w każdych z trzech wyborów do PE, jakie przeprowadzono w Polsce (2004, 2009, 2014). 26 maja 2019 roku największa liczba wyborców (305 362) okręgu nr 2 oddała swoje głosy na kandydatów Koalicji Europejskiej, co przełożyło się na uzyskanie przez to ugrupowanie jednego spośród dwóch mandatów do Parlamentu Europejskiego. Podczas jego najbliższej kadencji województwo kujawsko-pomorskie będzie reprezentowane przez Radosława Sikorskiego (Koalicja Europejska) oraz Kosmę Złotowskiego (PiS).

Okręg numer 2 w Eurowyborach 2019 jest, jak sama nazwa wskazuje, regionem dwoistym kulturowo i historycznie; w reformie administracyjnej 1999 złączone zostały bowiem ze sobą niejako dwa światy: Kujawy oraz część Pomorza. Widać to na wielu płaszczyznach, zabytkach kultury, atrakcjach przyrodniczych, aż po „dwumiasto”, jakim jest nierozrywalna więź Bydgoszczy (siedziby władz wojewódzkich) z Toruniem – miastem, w której siedzibę ma samorząd województwa. Obydwie metropolie to miasta duże, posiadające własny przemysł oraz bogatą historię, liczące się na politycznej i gospodarczej mapie Polski. Inne duże ośrodki znajdujące się w województwie, to: Włocławek, Grudziądz czy Inowrocław.

Nie tylko geograficznie Kujawsko-Pomorskie plasuje się na środkowej pozycji w skali kraju, ale również gospodarczo-społecznie. Województwo ma charakter usługowo-produkcyjno-rolniczy z dużą rolą odgrywaną przez przemysł rolno-spożywczy, ale także kolejowy (bydgoska Pesa) czy chemiczny (Anwil). Wartą odnotowania informacją jest, iż 70% eksportu z regionu trafia na rynki europejskie.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!