PARTNERZY PORTALU

WYBORY DO SEJMU 2019 Okręg nr 31

część województwa śląskiego obejmująca obszar powiatu: bieruńsko-lędziński oraz miast na prawach powiatu: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy

Okręg nr 31: Katowice, Ruda Śląska, Tychy, Chorzów
Okręg nr 31: Katowice, Ruda Śląska, Tychy, Chorzów
Okręg nr 31: Katowice, Ruda Śląska, Tychy, Chorzów
Okręg nr 31 (Katowice) – wybory parlamentarne 2019 – głosowanie do sejmu

Stolica Górnego Śląska, Katowice, to siedziba 31. okręgu wyborczego, który swoim obszarem obejmuje następujące miasta (podajemy w kolejności alfabetycznej): Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Tychy oraz jeden powiat (bieruńsko-lędziński). Jest to jedyna sytuacja tego typu w skali kraju.

31. OKW zlokalizowany w ścisłym centrum Śląska jest pod względem terytorialnym jednym z najmniejszych okręgów wyborczych. Obszar ten jest zamieszkiwany przez niemal milion osób, a w 2015 uprawionych do głosowania było nieco mniej niż 800 tysięcy. Wybory w okręgu nr 31 zakończyły się zwycięstwem PiS, który uzyskał prawie 33% wszystkich ważnych głosów. Drugie miejsce zajął komitet wyborczy Platformy Obywatelskiej z wynikiem 28%. Oprócz kandydatów tych dwóch partii po jednym mandacie posła w katowickim okręgu zdobyli przedstawiciele komitetu wyborczego Kukiz'15 oraz Nowoczesna Ryszarda Petru.

Katowice, jak i cały okręg numer 31, mogły pochwalić się wysoką frekwencją, która oscylowała w granicach około 54%, równocześnie przekraczając średnią dla całego kraju.

Obwody wyborcze

KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 1

KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 2

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ 3

KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI