Okręg nr 7 - województwo wielkopolskie

Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Piła

Położone w centralnej części kraju województwo wielkopolskie jest jednym z największych regionów Polski, plasując się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu pod względem powierzchni oraz liczby ludności. W wyborach do PE na jego obszarze wytyczono okręg numer 7, w którym liczba mandatów europoselskich wynosi 5. W przeprowadzonych w 2019 roku wyborach przypadły one: Sylwii Spurek z KW Wiosna, Ewie Kopacz i Leszkowi Millerowi z Koalicji Europejskiej oraz reprezentującym Prawo i Sprawiedliwość – Andżelice Możdżanowskiej i Zdzisławowi Krasnodębskiemu. Frekwencja pośród blisko 2 milionów 700 tysięcy uprawionych do oddania swojego głosu wyniosła 44,86% i była nieco niższa od średniej dla całego kraju.

Wielkopolskie to województwo utworzone w roku 1999 na terenie ośmiu województw poprzedniego podziału administracyjnego kraju. Jego obecna powierzchnia wynosi niemal 30 tysięcy kilometrów kwadratowych i stanowi 9,5% powierzchni Polski. Podobny procent stanowi udział regionu w całościowym PKB kraju (produkt krajowy brutto na mieszkańca to 44,6 tys. zł., co stanowi ponad 106% średniej krajowej). Największy udział w przemyśle Wielkopolski mają branże spożywcze, pozostałe natomiast jego gałęzie cechują się dużą różnorodnością (produkcja pojazdów mechanicznych, produkcja i przetwórstwo drewna, przemysł chemiczny i mineralny).

Sam Poznań – będący stolicą województwa oraz siedzibą 7. OKW – jest miastem o bogatej historii (prawa miejsce zdobył w XIII wieku) i kulturze. To istotny węzeł komunikacyjny (drogowy, kolejowy i lotniczy) oraz ważny ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny. Nie trzeba chyba wspominać, że w skali województwa jest to najważniejsza i największa jego metropolia – aglomeracja poznańska skupia w sobie ponad 1 milion mieszkańców.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!