Okręg nr 8 - województwo lubelskie

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Świdnik

8. okręg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce obejmuje obszar województwa lubelskiego z siedzibą OKW w mieście Lublin będącym jednocześnie stolicą regionu i jego największym ośrodkiem – z populacją ponad 320 tysięcy mieszkańców (stawia to Lublin na dziewiątym miejscu pod względem liczby ludności w skali kraju). Na terytorium okręgu wyborczego znajdują się 1902 lokalne komisje wyborcze, w których swój głos oddać może ponad  1 milion 700 tysięcy osób. Podczas ostatniego głosowania na posłów do Parlamentu Europejskiego największą popularnością cieszyli się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, którzy zdobyli blisko 60% wszystkich głosów.

Z uwagi na doskonałe warunki związane z geografią, Lubelszczyzna postrzegana jest oczywiście jako głównie region rolniczy, niemniej jednak pamiętać należy, iż to właśnie tutaj znajduje się również Lubelskie Zagłębie Węglowe (KWK Bogdanka, KWK Stefanów) – drugi po Śląsku obszar masowego wydobycia węgla kamiennego w Polsce. PKB województwa to 4% całego kraju, a PKB na mieszkańca wynosi tutaj 70,3% średniej krajowej.

Województwo lubelskie to także okazała kultura, historia oraz bogactwa przyrodnicze – przyciągające rokrocznie liczne rzesze turystów; w roku 2019 było to niemal 130 tysięcy osób. Do największych atrakcji regionu, którymi chwali się on choćby na swoim portalu gospodarczym, zaliczyć należy dwa parki narodowe oraz siedemnaście krajobrazowych, dobrze rozwiniętą bazę rekreacyjno-sportową, Zamość – będące miastem  z listy światowego dziedzictwa UNESCO, czy uzdrowiska (jak choćby Nałęczów).

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy 1

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA 2

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 4

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS 5

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 6

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI 7

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!