- Miejsce zamieszkania: Wrocław
- Wiek: 35 lat
- Zawód: pedagog
- Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej, popierana przez partię polityczną: Wiosna Roberta Biedronia
Urodzona 20 stycznia 1984 we Wrocławiu.
Polska działaczka społeczna i polityczna. Przez ponad 3 lata członkini Zarządu Krajowego Partii Razem.
Ukończyła w 2008 r. studia na wydziale nauk historycznych i pedagogicznych oraz wydziale nauk społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim.
W 2009 r. rozpoczęła studia doktorskie w instytucie filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2018 r. obroniła pracę doktorską pod tytułem "Reprodukcja – Opór – Upełnomocnienie. Radykalna krytyka edukacji we współczesnej zachodniej myśli społeczne"j. Autorka szeregu artykułów i publikacji naukowych.
Od maja 2010 stale współpracuje z Ośrodkiem Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a we Wrocławiu. W latach 2010–2016 pracowała jako asystentka naukowa w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie, gdzie zajmowała się badaniem i analizą polityki edukacyjnej. Badała działalność oświatową samorządów, działała w organizacjach aktywizujących młodzież z małych miast, zakładała przedszkola na terenach wiejskich.
Od września 2015 do lutego 2019 działaczka Partii Razem (od grudnia 2015 jako członkini Zarządu Krajowego). W czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 koordynowała pracę dolnośląskiego biura prasowego partii. W wyborach samorządowych w 2018 r. otwierała okręgową listę ugrupowania do sejmiku dolnośląskiego.
W grudniu 2016 r. amerykański magazyn „Foreign Policy” umieścił Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk i Barbarę Nowacką na liście FP Top 100 Global Thinkers za udział w organizacji tzw. czarnego protestu przeciwko ograniczeniu prawa do wykonywania aborcji w Polsce.
Od 2017 r. reprezentowała Razem w założonym przez Janisa Warufakisa paneuropejskim ruchu DiEM25. W lutym 2019 r. wystąpiła z Partii Razem, tłumacząc swoją decyzję brakiem akceptacji dla obranej przez ugrupowanie strategii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r..
W kwietniu 2019 r. założyła inicjatywę „Wrocław Wspiera Nauczycieli”, która w trakcie trwającego strajku generalnego w oświacie zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego organizowała m.in. demonstracje i wiece poparcia dla postulatów strajkujących we Wrocławiu. Była organizatorką złożenia do Rządu RP i Ministra Edukacji Narodowej apelu o pilną realizację postulatów strajkowych nauczycieli, pod którym podpisało się około 50 tys. osób.
W działalności publicznej krytykowała przeprowadzoną przez minister Zalewską reformę edukacji i wspierała strajkujących nauczycieli. W swoich wypowiedziach podkreśla również sprawy wolności osobistych, równouprawnienia osób LGBT czy dostępu kobiet do aborcji.
W 2019 r. została kandydatką w wyborach parlamentarnych z ostatniego miejsca na liście Lewicy w okręgu wrocławskim.
DODAJ KOMENTARZ