PARTNERZY PORTALU
Andrzej Czerwiński - Kandydat na posła w: Okręg nr 14

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Andrzej Czerwiński

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz
  • Wiek: 64 lat
  • Zawód: inżynier elektryk
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodzony w 1954 r. w Nowym Sączu. Ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie (magister inżynier elektryk). Poza tym odbył m.in. studia i kursy podyplomowe - Pensylwania – administracja publiczna – rozwój regionalny, Salzburg – przedsiębiorcze miasta, Kopenhaga – rozwój demokracji lokalnych, Akademia Ekonomiczna w Krakowie – organizacja i zarządzanie.

W 1993 r. został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1994 r. objął to samo stanowisko w Unii Wolności. W 2001 r. przeszedł do Platformy Obywatelskiej.

W latach 1994–2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w radzie miasta. W 1999 r. był współzałożycielem Związku Powiatów Polskich.

Od 2001 do 2007 r. sprawował mandat posła na Sejm IV i V kadencji wybranego z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu nowosądeckim. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz trzeci został posłem. W 2011 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

W 2015 r. premier Ewa Kopacz poinformowała o wysunięciu jego kandydatury na urząd ministra skarbu. Stanowisko objął następnego dnia. W wyborach w tym samym roku został ponownie wybrany do Sejmu. W listopadzie tego samego roku zakończył pełnienie funkcji ministra. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

W 2000 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 2015 r. został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.206.16.123]

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE