Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy
Andrzej Szejna - kandydat na posła w wyborach parlamentarnych 2023: Okręg nr 33

Andrzej Jan Szejna

Lewica

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Urodzony 28 kwietnia 1973 roku w Końskich.

Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej (finanse i bankowość) oraz na Uniwersytecie Warszawskim (prawo). Był stypendystą naukowym w Wiedniu w Wirtschaftsuniversität Wien. Odbył aplikację w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, uzyskując uprawnienia radcy prawnego.

W latach 1997–1999 był dwukrotnie wybrany przewodniczącym parlamentu studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkiem Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Był członkiem Komisji ds. Kredytów i Pożyczek Studenckich przy MEN. W 1998 startował bez powodzenia w wyborach samorządowych w Warszawie z listy Unii Wolności.

Od 1995 do 1997 zajmował stanowisko pełnomocnika rektora SGH, był w tym okresie asystentem stażystą w Katedrze Prawa Międzynarodowego SGH. W latach 1997–2000 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji SGH. W lutym 2000 został nauczycielem akademickim, a w lipcu 2001 prodziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie.

W latach 2002–2003 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym rady nadzorczej II NFI S.A. Pełnił funkcję doradcy Wiesława Ciesielskiego, wiceministra w Ministerstwie Finansów (2001–2003). Od 1 kwietnia 2003 do 1 stycznia 2004 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, następnie do kwietnia 2004 był wiceprezesem w PAIiZ. Od kwietnia do czerwca tego samego roku pełnił funkcję podsekretarza stanu ds. europejskich w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zasiadł w radzie krajowej i w zarządzie krajowym tej partii. Był do 2003 członkiem krajowego komitetu wykonawczego SLD i krajowym pełnomocnikiem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD-UP w 2002. W 2000 podczas kampanii prezydenckiej pracował w sztabie wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego, odpowiadając za obsługę prawną. W 2012 objął funkcję przewodniczącego SLD w województwie świętokrzyskim.

W czerwcu 2004 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. Do 2007 pełnił w PE funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Stanowienia Prawa oraz członka delegacji do spraw stosunków z Białorusią. Zasiadał w Grupie Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim, kierował delegacją polską w tej frakcji. W 2009 i 2014 bez powodzenia ubiegał się o ponowny wybór.

W wyborach parlamentarnych w 2015 również bezskutecznie kandydował natomiast do Sejmu z listy wyborczej Zjednoczonej Lewicy. 23 stycznia 2016 został wiceprzewodniczącym SLD.

W 2018 z listy komitetu SLD Lewica Razem bezskutecznie kandydował do sejmiku świętokrzyskiego, a w 2019 z listy Koalicji Europejskiej bez powodzenia startował do Parlamentu Europejskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. z ramienia SLD uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji. W Sejmie został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Ustawodawczej, Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, wiceprzewodniczącym Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa cywilnego oraz wiceprzewodniczącym delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W październiku 2021 powołany na wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy. Zasiadł w Radzie Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”.

W 2022 został wiceprzewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów. 

KOMENTARZE (33)

  • NIE GŁOSOWAĆ NA TEGO FASZYSTĘ W ŻADNYCH WYBORACH !!! 2023-09-23 17:12:03
    Andrzej Szejna to FASZYSTA i ANTYSEMITA !!! TEN FASZYSTA GŁOSOWAŁ PRZECIW USTAWIE ANTY-447 O OCHRONIE POLSKIEGO MAJĄTKU NARODOWEGO PRZED ROSZCZENIAMI tzw. PRZEDSIĘBIORSTWA HOLOKAUST ( organizacje żydowskie z USA i Izraela ) DOTYCZĄCYMI MIENIA BEZDZIEDZICZNEGO KTÓRE TO BĘDĄ WYMUSZANE OD POLSKI PRZEZ WŁADZE USA ( właśnie pod naciskiem tegoż Przedsiębiorstwa Holokaust które ma ogromne wpływy na amerykańskie władze ) NA MOCY USTAWY 447 JUST , A KTÓRYCH TO REALIZACJA GROZI POLSCE UTRATĄ MAJĄTKU NARODOWEGO NA KWOTĘ SETEK MILIARDÓW ZŁOTYCH A CO ZA TYM IDZIE UTRATĄ NIEPODLEGŁOŚCI I EKONOMICZNĄ OKUPACJĄ POLSKI PRZEZ TO PRZEDSIĘBIORSTWO HOLOKAUST ( 16 kwietnia 2020 r. – kadencja 9 , posiedzenie 10 , głosowanie nr. 7 – projekt obywatelski ). ROSZCZENIA TE SĄ BEZPRAWNE , NIEUZASADNIONE i NIEMORALNE ! MIENIE BEZDZIEDZICZNE PO POLSKICH ŻYDACH WYMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW I AUSTRIAKÓW Z III RZESZY NIEMIECKIEJ PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ PRZYPADŁO PO WOJNIE ZGODNIE Z PRAWEM SKARBOWI PAŃSTWA POLSKIEGO I NALEŻY SIĘ EWENTUALNIE W ODPOWIEDNIEJ CZĘŚCI NAM POLSKIM ŻYDOM ZE Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce A NIE JAKIMŚ ŻYDOM Z INNYCH PAŃSTW KTÓRZY BEZZASADNIE I BEZPRAWNIE ROSZCZĄ SOBIE JAKIEŚ PRAWO DO NIESWOJEGO MAJĄTKU. USTAWA TA MOGŁA ZABLOKOWAĆ SKUTECZNIE TE ROSZCZENIA ALE TEN ZDRAJCA GŁOSOWAŁ PRZECIW NIEJ. HAŃBA i POGARDA DLA NIEGO NA ZAWSZE !!! NIE GŁOSOWAĆ NIGDY NA NIEGO W ŻADNYCH WYBORACH !!! ANI NA ŻADNEGO INNEGO FASZYSTĘ Z Lewicy BO ONI WSZYSCY GŁOSOWALI PRZECIW TEJ USTAWIE ! A JAK KTOŚ SPOTKA TO COŚ OSOBIŚCIE TO POWINIEN NAPLUĆ MU W TĄ ZDRADZIECKĄ MORDĘ !!! OPINIĘ TĄ UDOSTĘPNIAĆ W JEGO OKRĘGU WYBORCZYM – USTNIE ( informując ludzi ) , PISEMNIE ( robiąc ulotki i rozdając , w lokalnych gazetach , na plakatach wieszanych gdzie się da ) I W INTERNECIE ( np. w mediach społecznościowych ) - ABY JAK NAJMNIEJ OSÓB GŁOSOWAŁO W NASTĘPNYCH WYBORACH NA TEGO ANTYSEMITĘ.
  • jfihof 2023-09-21 22:33:19
    Jedyny godny uwagi od nich to Sebastian Gaweł. Cała reszta na konferencji wypowiadała się jak trzylatki na występie przedszkolnym :D
  • Nana 2023-09-16 20:42:43
    Szejna ty (...) czerwony ujada jak buro suka w tv jak mu ten ryj czerwony pyskuje najgorszy typ w Polsce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!