PARTNERZY PORTALU
Andrzej Zapałowski - Kandydat na europosła w: Okręg nr 9 - województwo podkarpackie

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

NIE UZYSKAŁ/A MANDATU POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Andrzej Zapałowski

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Ur. 6 listopada 1966 w Wałbrzychu. Kandydat Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz prawnicze w filii UMCS w Rzeszowie. Obronił na Akademii Obrony Narodowej doktorat z zakresu nauk o wojskowości. Doktor habilitowany nauk społecznych na Akademii Sztuki Wojennej.

Pracował jako nauczyciel historii w Przemyślu. Należał do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W latach 1986-1990 kierował Niezależnym Zrzeszeniem Studentów na krakowskiej WSP, później związany z Konfederacją Polski Niepodległej.

Do Sejmu został wybrany w 1997 z listy Akcji Wyborczej Solidarność (z rekomendacji KPN-OP), opuścił AWS w 1998 w proteście przeciwko usunięciu z klubu parlamentarnego Adama Słomki. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję jako bezpartyjny z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W 2002 przystąpił do Ligi Polskich Rodzin i zasiadł we władzach krajowych tej partii. W wyborach samorządowych w tym samym roku bez powodzenia kandydował z jej ramienia na prezydenta Przemyśla. W 2004 kandydował z listy LPR do Parlamentu Europejskiego w okręgu podkarpackim. Po śmierci deputowanego Filipa Adwenta w czerwcu 2005 r. zajął jego miejsce w Parlamencie Europejskim.

Wkrótce opuścił LPR, przechodząc do frakcji Unii na rzecz Europy Narodów. W 2006 został prezesem Podkarpackiej Ligi Samorządowej. W 2008 był jednym z założycieli partii Naprzód Polsko, objął funkcję skarbnika w zarządzie tej partii, z której wystąpił w styczniu 2010. W 2009 r. nie ubiegał się o reelekcję w wyborach europejskich, popierając listę Prawicy Rzeczypospolitej.

W wyborach prezydenckich w 2010 poparł kandydaturę Marka Jurka i wszedł w skład jego społecznego komitetu poparcia. W wyborach samorządowych w 2010 bez powodzenia kandydował z ramienia Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu na urząd prezydenta Przemyśla oraz do rady miasta. W 2014 w eurowyborach poparł kandydatkę Polski Razem, a w wyborach samorządowych z ramienia komitetu Patriotyczny Polski Przemyśl ponownie bezskutecznie startował do rady miejskiej.

W 2015 roku przystąpił do nowo powstałej partii Jedność Narodu (zasiadał w jej radzie krajowej). Jako jej działacz w tym samym roku został zarejestrowany jako lider listy KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” do Sejmu w wyborach parlamentarnych, jednak lista ta została przed wyborami wyrejestrowana. W 2017 JN została wykreślona z ewidencji partii. W wyborach w 2018 Andrzej Zapałowski uzyskał mandat radnego Przemyśla z listy ugrupowania Kukiz’15.

Został prezesem rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, a także wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. W marcu 2019 dołączył do Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy powołanej na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.72.180

POZOSTALI KANDYDACI

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!