PARTNERZY PORTALU
Bogdan Borusewicz - Kandydat na senatora w: Okręg nr 65

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Bogdan Borusewicz

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Gdańsk
  • Wiek: 70 lat
  • Zawód: historyk
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodził się11 stycznia 1949 w Lidzbarku Warmińskim

Z wykształcenia historyk, w 1975 r. ukończył studia na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1968 r., jeszcze jako licealista, został skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności za rozklejanie ulotek własnej produkcji dotyczących wydarzeń marcowych. W izolacji więziennej pozostawał przez okres półtora roku. W 1976 r. brał udział w akcji pomocy robotnikom Radomia. Został członkiem Komitetu Obrony Robotników. W latach 1977–1978 współorganizował Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, był również w zespole pisma "Robotnik”.

W lutym 1991 r. na III Zjeździe "Solidarności” był jednym z kandydatów (obok Mariana Krzaklewskiego i Lecha Kaczyńskiego) na stanowisko przewodniczącego Związku (po rezygnacji Lecha Wałęsy, który w grudniu 1990 r. został wybrany na prezydenta).

Od 1991 do 2001 sprawował mandat posła I, II i III kadencji Sejmu. Od października 2001 r. do września 2005 r. był członkiem zarządu województwa pomorskiego. W 2002 r. bez powodzenia startował w wyborach samorządowych na urząd prezydenta Gdańska. Uzyskał wówczas mandat radnego miasta, z którego wkrótce zrezygnował.

Jako kandydat niezależny (reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Bogdana Borusewicza), będąc popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Platformę Obywatelską, uzyskał mandat senatora w wyborach parlamentarnych w 2005 r. Po wyborach został marszałkiem Senatu.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. zdecydował się wystartować do Senatu jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Nie przystąpił do klubu parlamentarnego PO, pozostając senatorem niezrzeszonym. Podczas pierwszego posiedzenia izby nowej kadencji, został ponownie wybrany na urząd marszałka Senatu.

8 lipca 2010 w wyniku rezygnacji Bronisława Komorowskiego z funkcji marszałka Sejmu Bogdan Borusewicz jako marszałek Senatu przejął tymczasowo obowiązki prezydenta RP. Funkcję tę pełnił przez niecałe 10 godzin, tj. do czasu wyboru tego samego dnia Grzegorza Schetyny na nowego marszałka Sejmu.

W 2011 wstąpił do PO. Z jej ramienia wystartował w wyborach parlamentarnych w tym samym roku.  8 listopada 2011 podczas pierwszego posiedzenia Senatu został wybrany kolejny raz na marszałka Senatu. W wyborach w 2015 r. roku został ponownie wybrany na senatora. 

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.204.194.190]

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU