PARTNERZY PORTALU
Borys Budka - Kandydat na posła w: Okręg nr 31

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Borys Budka

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Gliwice
  • Wiek: 41 lat
  • Zawód: nauczyciel akademicki
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodzony 11 marca 1978 r. w Czeladzi. Kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Ukończył studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego. Odbył także aplikację radcowską.

W 2007 rozpoczął praktykę zawodową jako radca prawny. W 2011 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na podstawie rozprawy "Kwalifikacje pracownicze w stosunku pracy" uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii ze specjalnością w polityce zatrudnienia. Od ukończenia studiów pracuje jako nauczyciel akademicki w katedrze prawa na wydziale finansów i ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej i po przekształceniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W 2002 z ramienia Platformy Obywatelskiej, w 2006 jako kandydat lokalnego komitetu i w 2010 ponownie z listy PO uzyskiwał mandat radnego Zabrza. Od 2002 do 2005 był wiceprzewodniczącym rady miejskiej, następnie przez rok pełnił funkcję jej przewodniczącego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski jako kandydat z listy PO. W 2014 bez powodzenia kandydował na prezydenta Gliwic.

30 kwietnia 2015 premier Ewa Kopacz ogłosiła jego kandydaturę na stanowisko ministra sprawiedliwości w swoim rządzie. Stanowisko to objął 4 maja 2015.

W wyborach w tym samym roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję. 16 listopada 2015 zakończył pełnienie funkcji ministra. W Sejmie VIII kadencji został członkiem komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji ustawodawczej, a ponadto został zastępcą przewodniczącego komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Został również powołany przez Sejm w skład Krajowej Rady Sądownictwa (wcześniej w 2015 zasiadał w KRS z urzędu jako minister sprawiedliwości). 26 lutego 2016 wybrany na wiceprzewodniczącego PO. W listopadzie został powołany na funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [100.26.182.28]

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE