Czesław Ryszka - Kandydat na senatora w: Okręg nr 75

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

NIE UZYSKAŁ/A MANDATULiczba głosów: 61 823 / Procent poparcia: 49,07 %

Czesław Ryszka

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Czeladź
  • Wiek: 73 lat
  • Zawód: Senator RP
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość

Ukończył studia na wydziale teologicznym, a dwa lata później na wydziale humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1974 do 1975 był pracownikiem naukowym zakładu badań nad literaturą religijną KUL, następnie do 1982 r. był członkiem redakcji tygodnika "Gość Niedzielny”. Później do 1992 r. kierował działem w tygodniku "Katolik”. W 1993 został dziennikarzem, a następnie publicystą "Niedzieli”. Jest także publicystą Radia Maryja. Napisał około 50 książek poświęconych tematyce społeczno-religijnej. Jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Lureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

Od 1997 do 2001 r. zasiadał w Sejmie III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu częstochowskim. Jego mandat wygasł 19 grudnia 2005 w wyniku podjęcia przez Sąd Najwyższy w dniu 15 grudnia 2005 uchwały o nieważności wyborów do Senatu w tym okręgu z powodu błędnych kart do głosowania. 22 stycznia 2006 ponownie został wybrany w powtórzonych wyborach. Objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wszedł również w skład Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 74 991 głosów. W trakcie kadencji wstąpił do PiS.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. był ponownie kandydatem PiS do Senatu w okręgu wyborczym nr 68, nie uzyskując reelekcji. W wyborach uzupełniających w okręgu wyborczym nr 75 z 8 lutego 2015 roku został ponownie wybrany na senatora (w miejsce Elżbiety Bieńkowskiej). W wyborach w 2015 r. został ponownie wybrany na senatora w tym samym okręgu.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!