PARTNERZY PORTALU
Grzegorz Bierecki - Kandydat na senatora w: Okręg nr 17

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Grzegorz Bierecki

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Gdańsk
  • Wiek: 55 lat
  • Zawód: ekonomista
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodził się 28 września 1963 r. w Gdyni.

W 1981 r. został przewodniczącym ogólnopolskiego komitetu założycielskiego Federacji Młodzieży Szkolnej. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował niejawne struktury Solidarności Młodych. W kwietniu 1984 r. został tymczasowo aresztowany, zwolniono go na mocy amnestii po około trzech miesiącach. Od 1986 r. brał udział w reaktywacji lokalnego i wówczas podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w redagowaniu wydawnictw drugiego obiegu.

W 1989 r. ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W tym samym roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu (w podzespole ds. nauki i szkolnictwa wyższego), został też etatowym pracownikiem Komisji Krajowej "Solidarności”.

W 1990 r. stanął na czele Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych (kierował nią do 2011 r., w którym to roku fundacja została postawiona w stan likwidacji).

W wyborach w 1991 r. bezskutecznie kandydował do Sejmu. W 1992 r. objął stanowisko prezesa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, które zajmował do października 2012 r. (później w tym samym miesiącu SKOK-i oraz Kasa Krajowa zostały objęte państwowym nadzorem sprawowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego). W październiku 2012 r. został przewodniczącym rady nadzorczej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. W 2001 r. wszedł w skład rady dyrektorów Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU), od 2005 r. pełnił funkcję jej sekretarza. W 2006 r. został członkiem Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministrze Finansów. W 2011 r. wybrano go na pierwszego wiceprzewodniczącego WOCCU, zaś od 15 lipca 2013 r. do 14 lipca 2015 r. był jej przewodniczącym.

W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. wystartował do Senatu jako bezpartyjny kandydat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Otrzymał 31 716 głosów, uzyskując mandat senatora.

W marcu 2015 r. na własną prośbę został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PiS w związku z publikacjami prasowymi na temat nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w systemie SKOK.

W 2015 r. został ponownie wybrany na senatora, kandydując jako niezależny (PiS nie wystawiło kontrkandydata w tym okręgu). W Senacie przystąpił ponownie do klubu PiS. Został przewodniczącym senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [3.80.4.76]

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU