PARTNERZY PORTALU
Grzegorz Schetyna - Kandydat na posła w: Okręg nr 3 - poseł w: Okręg nr 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

UZYSKAŁ/A MANDATLiczba głosów: 66 859 / Procent poparcia: 10,22 %

Grzegorz Schetyna

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

 • Miejsce zamieszkania: Wrocław
 • Wiek: 56 lat
 • Zawód: parlamentarzysta
 • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodzony w 1963 r. w Opolu. Był działaczem opozycji antykomunistycznej, w tym Solidarności Walczącej. Początkowo studiował prawo, w 1990 r. ukończył historię na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

W latach 1990–1991 był dyrektorem urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, a w latach 1991–1992 wicewojewodą wrocławskim. Współtworzył Radio Eska na Dolnym Śląsku.

W latach 1997–2007 sprawował mandat posła III, IV i V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. został wybrany na posła VI kadencji.

Od 2007 r. minister spraw wewnętrznych i administracji oraz wicepremier w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W 2009 r. podał się do dymisji. Dwa dni później wybrany został szefem klubu parlamentarnego PO.

W 2010 r. został ogłoszony kandydatem PO na stanowisko Marszałka Sejmu w miejsce Bronisława Komorowskiego - został wybrany.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. po raz piąty z rzędu został wybrany na posła. W tym samym roku został powołany na przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych.

W 2014 r. objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz.

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. otworzył listę PO w okręgu kieleckim - ponownie zdobywając mandat poselski.

16 listopada tego samego roku zakończył pełnienie funkcji ministra. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym komisji spraw zagranicznych.

Wystartował następnie w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przeprowadzanych wśród członków partii - został wybrany na tę funkcję, otrzymując 91% głosów.

W 2016 r. został szefem utworzonego przez Platformę Obywatelską gabinetu cieni. W 2017 r. został dwukrotnie zgłoszony jako kandydat PO na premiera w ramach konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Sejm odrzucił oba wnioski.

W 2018 r. został zgłoszony jako kandydat PO na premiera w ramach konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Wniosek odrzucono.

KOMENTARZE (6)

 • FEDERAL CHANCELERY BUNDESKANZELIN ANGELA MERKEL Petycja- przesyłka RR 484866800PL 2021-09-18 17:40:55
  Kanclerz Niemiec Wam da prysznic na te chore głowy. PiSowska Dyrektorka Wiadomości TVP ma również pozamiatane .
 • PO-PZPR LEWICA-KOMUCHY 2021-02-19 09:06:16
  Prędzej pozbędziemy się COVID-a niż tej PARSZYWEJ LEWICOWEJ-PO-PRL-owskiej zarazy.
 • . 2021-01-09 00:27:15
  Po jego odejściu Platforma tylko przyspieszyła proces opadania na dno
 • Patologia Obywatelska 2021-01-05 14:41:44
  PL.😁 2019-07-17 00:14:07 "HISTORIA SIĘ POWTARZA 30 lat temu niejaki Lech Wałęsa, pseudonim “BOLEK”, dogadał się z KOMUCHAMI. Po upadku ZSRR, I-szy powojenny DEMOKRATYCZNY rząd Premiera Olszewskiego próbował raz na zawsze pozbyć się DYGNITARZY PRL-u i SOWIECKICH pozostałości w Polsce. Niestety agent “BOLEK” nadal kolaborował w Moskwie z Jelcynem. “22 maja 1992 premier Jan Olszewski sprzeciwił się podpisaniu klauzuli polsko-rosyjskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy, która przekazywała bazy, opuszczane przez wojska rosyjskie wycofujące się z Polski, w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich. Premier przekazał sprzeciw rządu, wysyłając depeszę szyfrową do Moskwy na ręce Lecha Wałęsy, który po osobistej rozmowie z Borysem Jelcynem zmienił kontrowersyjny zapis w umowie” - źródło WIKIPEDIA “Rząd Jana Olszewskiego”. Między innymi dlatego doszło do obalenia DEMOKRATYCZNEGO Rządu Olszewskiego - niewygodna dla obecnej opozycji tzw. “NOCNA ZMIANA” ukrywane filmowe dokumenty rządu Wałęsy, jak teczki “BOLKA” w IPN, i w domu Kiszczaka. Dziś niejaki Grzegorz Schetyna, tak jak agent “BOLEK”, dogaduje się z POSTKOMUNISTAMI, dopuszczając ich do władzy w Europarlamencie. PO i ...KO od czterech lat bezskutecznie próbuje obalić DEMOKRATYCZNIE wybrany Rząd. Walka ta prawdopodobnie skończy się notowaniami poniżej progu wyborczego, czego z całego serca życzę wszystkim lewackim sympatykom." PL.😀 2020-05-27 15:54:12 "Minął niespełna rok. Kidawa miała aż 2% do czego doprowadził po części były przewodniczący, ale obecny Borys Budka pobił wszystkie rekordy beznadziejności, a Grodzki rekord obstrukcji. Nawet Kwaśniewski miał więcej w wydychanym 😀😀😀 Titanic nadal tonie. 😀😀😀 Polacy widzą co jesteście warci...😀😀😀"
 • PL.😀 2020-03-10 18:20:33
  Schetyna przejął​ ster po Tusku i doprowadził PO na dno. Grześ to odzwierciedlenie kapitana Francesco Schettino (nazwisko przypadek ???), który doprowadził do katastrofy Concordii. Panie Grzesiu polityka to nie zabawa ani kabaret. Ale życzę Panu jak powrotu do piastowania stanowiska przewodniczącego. Jak napisała niegdyś Pani Magda "dopuki jest Pan przewodniczącym PO KO, obecnemu rządowi nic nie grozi". A PO-KO już Pan doprowadził do katastrofy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.107.185

POZOSTALI POSŁOWIE W OKRĘGU

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!