PARTNERZY PORTALU
Grzegorz Schetyna - Kandydat na posła w: Okręg nr 3

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Grzegorz Schetyna

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Wrocław
  • Wiek: 56 lat
  • Zawód: parlamentarzysta
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodzony w 1963 r. w Opolu. Był działaczem opozycji antykomunistycznej, w tym Solidarności Walczącej. Początkowo studiował prawo, w 1990 r. ukończył historię na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

W latach 1990–1991 był dyrektorem urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, a w latach 1991–1992 wicewojewodą wrocławskim. Współtworzył Radio Eska na Dolnym Śląsku.

W latach 1997–2007 sprawował mandat posła III, IV i V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. został wybrany na posła VI kadencji.

Od 2007 r. minister spraw wewnętrznych i administracji oraz wicepremier w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W 2009 r. podał się do dymisji. Dwa dni później wybrany został szefem klubu parlamentarnego PO.

W 2010 r. został ogłoszony kandydatem PO na stanowisko Marszałka Sejmu w miejsce Bronisława Komorowskiego - został wybrany.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. po raz piąty z rzędu został wybrany na posła. W tym samym roku został powołany na przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych.

W 2014 r. objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz.

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. otworzył listę PO w okręgu kieleckim - ponownie zdobywając mandat poselski.

16 listopada tego samego roku zakończył pełnienie funkcji ministra. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym komisji spraw zagranicznych.

Wystartował następnie w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przeprowadzanych wśród członków partii - został wybrany na tę funkcję, otrzymując 91% głosów.

W 2016 r. został szefem utworzonego przez Platformę Obywatelską gabinetu cieni. W 2017 r. został dwukrotnie zgłoszony jako kandydat PO na premiera w ramach konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Sejm odrzucił oba wnioski.

W 2018 r. został zgłoszony jako kandydat PO na premiera w ramach konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Wniosek odrzucono.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.206.194.83]

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE