PARTNERZY PORTALU
Jan Szyszko - Kandydat na posła w: Okręg nr 20

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Jan Szyszko

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Warszawa
  • Wiek: 75 lat
  • Zawód: leśnik
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość

Urodzony w 1944 r. w Starej Miłośnie. Ukończył studia na wydziale leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora.

Zasiadał m.in. w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Wykłada także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Od 1997 do 1999 r. zajmował stanowisko ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. Następnie był też sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ. W latach 2001–2005 zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W szeregach Prawa i Sprawiedliwości jest od 2001 r. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku bez powodzenia kandydował do Sejmu. W wyborach w 2005 r. zdobył mandat posła na Sejm V kadencji z okręgu podwarszawskiego.

Od 2005 r. do 2007 r. sprawował urząd ministra środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski. W wyborach w 2011 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2015 r. został ponownie wybrany do Sejmu. Później tego samego roku został wybrany na ministra środowiska w rządzie Beaty Szydło. W 2017 r. objął to samo stanowisko w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego. W 2018 r. został odwołany z funkcji ministra środowiska.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [3.80.4.76]

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE