Janina Ochojska-Okońska - Kandydat na europosła w: Okręg nr 12 - województwo dolnośląskie i opolskie

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

UZYSKAŁ/A MANDAT POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Janina Ochojska-Okońska

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Ur. 12 marca 1955 w Gdańsku. Kandydatka Koalicji Europejskiej.

Absolwentka astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako studentka działała w Duszpasterstwie Akademickim oo. Jezuitów w Toruniu.

Pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od końca lat 70. związana z opozycją demokratyczną, współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła do „Solidarności”, po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowana w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu, a także w działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

Jest osobą niepełnosprawną od wczesnego dzieciństwa (choroba Heinego-Medina). W 1984 wyjechała do Francji na operację. Tam zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla fundacji EquiLibre, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 była wśród twórców polskiego oddziału Fundacji EquiLibre. W 1992 zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii.

W 1992 założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa.

KOMENTARZE (7)

 • Rafał 2022-07-19 21:30:08
  Obłudna i wredna baba . Za rządowe pieniądze żyła jak pączek w maśle wykorzystując swoje kalectwo budował SWOJĄ POZYCJĘ JAKO Niosąca pomoc biednym krajom ale nie biednym Polakom. Teraz służy jako Folksdojcz na rzecz Niemiec kosztem Polaków. Dla mnie to gnida.!!
 • Ochójska 2022-04-06 12:30:13
  Ta kobieta chyba oszalała z nienawiści do POLSKI i polskiego rządu. Wygaduje w europarlamencie głupoty i kłamstwa jakich nikt by się po niej nie spodziewał. Jesteśmy świadkami druzgocącego upadku moralnego zasłużonej niegdyś działaczki społecznej.
 • Demencja starcza 2022-03-29 10:38:30
  Trudno zrozumieć wypowiedzi i poczynania POsłanki. Niestety. Czy dopadła ją demencja starcza?
  • Zbigniew 2022-04-06 12:32:50
   Ta Pani Przynosi wstyd całej Polsce i organizacjom pozarządowym, najlepiej jakby zamilkła , bo jak ktoś nie ma nic do powiedzenia to chce zaistnieć poprzez kontrowersyjne wypowiedzi szkodzące Polsce.Ta Pani to wróg nr.1 przyjaciel Rosji i Putina, to koniec Pani Ochojskiej Zbigniew
 • PO-PZPR LEWICA-KOMUCHY 2021-03-10 22:17:02
  Prędzej pozbędziemy się COVID-a niż tej LEWICOWEJ-PO-PRL-owskiej zarazy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122

POZOSTALI KANDYDACI

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!