Janusz Sanocki - Kandydat na senatora w: Okręg nr 51

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYWRÓCIĆ PRAWO

NIE UZYSKAŁ/A MANDATULiczba głosów: 18 027 / Procent poparcia: 11,18 %

Janusz Sanocki

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Nysa
  • Wiek: 65 lat
  • Zawód: dziennikarz
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodził się 5 marca 1954 r. w Nysie.

W 1979 r. ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Organizacji i Zarządzania. W tym samym roku podjął pracę w Fabryce Pomocy Naukowych w Nysie. Następnie był zatrudniony w Nyskim Przedsiębiorstwie Budowlanym i Opolskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego nr 1. W 1993 r. zaczął kierować lokalnym tygodnikiem "Nowiny Nyskie”.

W 1980 r. należał do założycieli NSZZ "Solidarność” w Nysie. Kierował MKZ Ziemi Nyskiej, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów związku w Gdańsku. We wrześniu 1981 r. współtworzył i stanął na czele nyskiego Klubu Służby Niepodległości. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. został internowany, przebywał w obozach internowania w Opolu, Grodkowie, Kamiennej Górze, Głogowie, Nysie, Uhercach. Zwolniony został 10 grudnia 1982 r., zaangażował się w podziemną działalność wydawniczą i samokształceniową.

W 1990 r. utworzył nyski Komitet Obywatelski, który wygrał pierwsze wybory samorządowe w Nysie. W 1991 r. został członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w latach 1992 - 1993 należał do Unii Polityki Realnej. W 1993 r. wycofał się z partyjnej aktywności i założył lokalne stowarzyszenie Liga Nyska. Od 1995 r. związany z organizacjami działającymi na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.

Od 1994 do 2006 r. był radnym rady miejskiej w Nysie, a w latach 1998 - 2001 sprawował urząd burmistrza Nysy (odwołany w trakcie kadencji przez radę miejską po nieuzyskaniu przez zarząd miasta absolutorium). W 2006 r. został wybrany do rady powiatu nyskiego. Od listopada 2006 r. do marca 2007 r. był członkiem jego zarządu.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. jako bezpartyjny bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej. Pełnił funkcję pełnomocnika okręgowego tej partii w Opolu. W wyborach samorządowych w latach 2010 i w 2014 uzyskiwał reelekcję do rady powiatu z listy Ligi Powiatu Nyskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. Po ujawnieniu przez media wypowiedzi dla białoruskiej telewizji, w których Janusz Sanocki miał zarzucać polskim mediom kreowanie nieprawdziwego obrazu Białorusi, poparcie PiS jeszcze przed wyborami zostało wycofane.

Zaangażowany również w ruchy związane z Pawłem Kukizem i w jego kampanię przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku otworzył listę wyborczą zorganizowanego przez niego komitetu wyborczego. W sierpniu 2019 r. objął funkcję przewodniczącego nowo powstałego koła poselskiego Przywrócić Prawo.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!