PARTNERZY PORTALU
Jarosław Gowin - Kandydat na posła w: Okręg nr 13

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Jarosław Gowin

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Kraków
  • Wiek: 57 lat
  • Zawód: nauczyciel akademicki
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Porozumienie Jarosława Gowina

Urodzony w 1961 roku. 

Studiował historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskał tytuł zawodowy magistra. W 2001 r. w instytucie studiów politycznych PAN uzyskał stopień naukowy doktora.

Przez kilka lat był związany ze środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności, ale nie należał do żadnej z tych partii.

W 2005 r. z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim został wybrany do Senatu. W wyniku rezygnacji Jana Rokity ze startu w wyborach parlamentarnych w 2007 r. został umieszczony na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu - po czym wstąpił do tej partii. Uzyskał wtedy mandat poselski. W 2011 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W tym samym roku, Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości. W 2013 r. doszło do odwołania go ze stanowiska.

W tym samym roku Gowin wystartował jako jedyny kontrkandydat Donalda Tuska w bezpośrednich wyborach na stanowisko przewodniczącego PO. W głosowaniu przegrał i w tym samym roku odszedł z partii. Podjął współpracę z ugrupowaniem Polska Jest Najważniejsza. Później powołał jeszcze Polskę Razem i Polskę Razem - Zjednoczoną Prawicę. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. otwierał listę swojej partii w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, ale ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydował do Sejmu z ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krakowskim. Uzyskał mandat posła VIII kadencji.

W tym samym roku objął urzędy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.

W 2017 r. ogłosił utworzenie - na bazie głównie Polski Razem - nowego ugrupowania pod nazwą Porozumienie. Później, tego samego roku, został ponownie powołany na urzędy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Mateusza Morawieckiego.

 

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.206.194.83]

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE