PARTNERZY PORTALU
Jerzy Wenderlich - kandydat na radnego do sejmiku wojewódzkiego w: kujawsko-pomorskie - Kandydat na senatora w: Okręg nr 13

KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

NIE UZYSKAŁ/A MANDATULiczba głosów: 55 274 / Procent poparcia: 36,74 %

Jerzy Wenderlich

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Toruń
  • Wiek: 65 lat
  • Zawód: dziennikarz
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej

Urodził się 22 kwietnia 1954 r. w Toruniu.

Jest absolwentem studiów z edukacji muzycznej na wydziale pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończył studia podyplomowe w zakresie dziennikarstwa i nauk politycznych. W 1980 r. wstąpił do PZPR. Pracował jako dziennikarz. Był redaktorem naczelnym studenckiej gazety Meritum”, kierował bydgoskim oddziałem Kuriera Studenckiego, był też dziennikarzem Gazety Pomorskiej, a także redaktorem naczelnym Tygodnika Telewizyjnego.

W latach 1993, 1997, 2001 i 2005 uzyskiwał mandat posła na Sejm kolejnych kadencji z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2004 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. Pełnił m.in. funkcję rzecznika prasowego SLD.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz piąty został posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci w okręgu toruńskim. W kwietniu 2008 r. zasiadł w Klubie Poselskim Lewica, który we wrześniu 2010 przekształcono w KP SLD. 8 lipca 2010 został wicemarszałkiem Sejmu. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. został ponownie liderem listy SLD do Sejmu w okręgu toruńskim i uzyskał ponownie mandat poselski. 8 listopada 2011 r. wybrany na wicemarszałka Sejmu.

W 2016 r. wystartował w wyborach na przewodniczącego SLD. W I turze głosowania wśród członków partii zajął drugie miejsce. W drugiej turze z 23 stycznia 2016 r., w której wzięli udział delegaci na kongres SLD, przegrał z Włodzimierzem Czarzastym. Został jednak wybrany na wiceprzewodniczącego SLD[6]. W wyborach samorządowych w 2018 r. bezskutecznie kandydował do sejmiku kujawsko-pomorskiego.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.107.185

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!