Julian Golak - kandydat na radnego do sejmiku wojewódzkiego w: dolnośląskie - Kandydat na posła w: Okręg nr 2

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA BEZPARTYJNI I SAMORZĄDOWCY

NIE UZYSKAŁ/A MANDATULiczba głosów: 578 / Procent poparcia: 0,2 %

Julian Golak

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Nowa Ruda
  • Wiek: 62 lat
  • Zawód: przedsiębiorca
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodzony 14 maja 1957 w Nowej Rudzie. Polski drukarz, wydawca, nauczyciel i samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL. 

Kształcił się w zawodowej szkole poligraficznej w rodzinnej miejscowości. 

W 1990 został absolwentem Archidiecezjalnego Studium Teologicznego we Wrocławiu. 

Od 1975 do 1982 pracował jako drukarz we wrocławskich Zakładach Graficznych Poczty i Telekomunikacji, później do 1990 r. m.in. jako nauczyciel w technikum poligraficznym w Nowej Rudzie.  

W okresie sierpnia 1980 był jednym z organizatorów strajku w swoim zakładzie pracy, następnie wszedł w skład Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu. Uczestniczył w tworzeniu struktur „Solidarności” branży poligraficznej i zasiadał w jej władzach krajowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował trzy akcje protestacyjne w Zakładach Graficznych Poczty i Telekomunikacji. Ostatecznie został aresztowany i zwolniony z pracy. Zajmował się dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu, wydawaniem nielegalnych czasopism (m.in. periodyku „Żółw”). jednocześnie działał w duszpasterstwach ludzi pracy i akademickim.
W 1989 organizował lokalny Komitet Obywatelski. 

Na początku lat 90. założył i został prezesem Wydawnictwa Ziemia Kłodzka, wydając m.in. polsko-czesko-niemiecki periodyk „Ziemia Kłodzka”. Czasopismo to w 1996 r. otrzymało m.in. przyznaną przez Jerzego Giedroyca specjalną Nagrodę „Kultury”. 

W 1990 zajął się także organizacją Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jeszcze w okresie PRL związany z ruchem Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. 

Od 1995 do 2005 stał na czele stowarzyszenia SPCzS. Został też członkiem zarządu fundacji o takiej samej nazwie. Przyjęty również do Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie. 

Od 1990 związany z samorządem terytorialnym, początkowo jako przewodniczący rady miejskiej w Nowej Rudzie (1990–1994) i delegat do sejmiku samorządowego województwa wałbrzyskiego (1992–1994). Należał do organizatorów Euroregionu Glacensis. Od 1995 do 1998 był sekretarzem stowarzyszenia. 

W latach 1998–2002 z rekomendacji AWS zajmował stanowisko przewodniczącego rady powiatu kłodzkiego, następnie do 2006 pełnił funkcję radnego. 

W wyborach w 2006 z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany do sejmiku dolnośląskiego III kadencji. W trakcie kadencji przeszedł do klubu radnych Platformy Obywatelskiej. W wyborach samorządowych w 2010, kandydując z ramienia PO, uzyskał mandat radnego województwa IV kadencji. Utrzymał go w 2014 w związku z rezygnacją Romana Szełemeja wybranego na prezydenta Wałbrzycha. 

W 2015 bez powodzenia kandydował do Sejmu. W listopadzie tego samego roku został wybrany na wiceprzewodniczącego sejmiku. W marcu 2016 opuścił klub PO, współtworząc klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy (od lipca tego samego roku do czerwca 2018 pod nazwą Dolnośląski Ruch Samorządowy). 

W wyborach samorządowych w 2018 nie uzyskał reelekcji, kandydując z listy Bezpartyjnych Samorządowców. W 2019 wystartował z ramienia tego ugrupowania do Sejmu. 

W 2008, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Europie Środkowej, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

W 2001 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. 

W 1998 za pracę w wydawnictwie Ziemia Kłodzka został wyróżniony przez australijską fundację Polcul Foundation. 

W 1999 r. otrzymał także m.in. Nagrodę im. Grzegorza Palki oraz medal „Przyjaciela Kultury Czeskiej” przyznany przez ministra kultury Republiki Czeskiej. 

Został honorowym obywatelem miasta Kłodzka. 

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!