PARTNERZY PORTALU
Kazimierz Kik - Kandydat na senatora w: Okręg nr 83

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA BEZPARTYJNI I SAMORZĄDOWCY

Kazimierz Kik

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Warszawa
  • Wiek: 72 lat
  • Zawód: politolog
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodził się 5 lutego 1947 r. w Gorzowie Śląskim.

 W 1961 r. postanowił wraz kolegami zaciągnąć się do Legii Cudzoziemskiej. W trakcie ucieczki zawrócił w Czechosłowacji, został zatrzymany i skierowany do zakładu poprawczego. Po uzyskaniu zwolnienia pracował w kopalni KWK "Wujek”, zaczął nadrabiać zaległości w edukacji, zapisał się do liceum wieczorowego.

Pracował następnie w śląskich hutach (Ferrum i Baildon). W trakcie marca 1968 r. podjął nieplanowaną próbę zorganizowania manifestacji w jednym z katowickich liceów ogólnokształcących, za co był czasowo aresztowany. W związku z tą aktywnością i z uwagi na późniejsze negatywne wypowiedzi odnoszące się do sytuacji społeczno-politycznej w PRL oraz do interwencji w Czechosłowacji do 1973 r. był inwigilowany przez organy bezpieczeństwa PRL.

Kupił legitymację Związku Młodzieży Socjalistycznej i został działaczem tej organizacji, dzięki czemu mógł rozpocząć studia. Wstąpił też do Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1970 wstąpił do PZPR. W grudniu tego samego roku został zatrzymany jako organizator nielegalnego zgromadzenia pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie; w związku z tym trafił przed sąd partyjny, który ostatecznie nie usunął go z partii.

Trzy lata później ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, był doktorantem Instytutu Historii PAN u profesora Włodzimierza Kowalskiego(1974–1977). Stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego (1978). W 1988 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.

Zawodowo związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną i Akademią Świętokrzyską w Kielcach (m.in. jako jej prorektor), objął stanowisko profesora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na tej uczelni pełnił funkcję dyrektora Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania. Został też profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego. Powołano go na wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Politycznych PAN, reelekcję na to stanowisko uzyskał w 2011. W tymże roku został też ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

W 2001 r. wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2004 r. wybrany został w skład konwentu programowego SLD. Wkrótce potem opuścił partię. W 2007 r. był w regionalnym komitecie honorowym Platformy Obywatelskiej. W 2009 r. kandydował bez powodzenia do Parlamentu Europejskiego z listy Porozumienia dla Przyszłości, a w 2011 r. również bezskutecznie z ramienia SLD do Senatu. W 2014 r. nieudanie kandydował w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU