PARTNERZY PORTALU
Marek Biernacki - Kandydat na posła w: Okręg nr 26

KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Marek Biernacki

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Gdynia
  • Wiek: 60 lat
  • Zawód: Parlamentarzysta
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodzony 28 kwietnia 1959 w Sopocie.

Z wykształcenia jest prawnikiem. Pracował na Uniwersytecie Gdańskim, a potem założył własne przedsiębiorstwo. Współtworzył Instytut Pamięci Narodowej, przewodniczy komisji do spraw służb specjalnych oraz komisji ds. uchwalania ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Był członkiem Ruchu Młodej Polski i podziemnych struktur Solidarności.

Od roku 2005 nieprzerwanie piastuję urząd posła na Sejm odpowiednio V, VI, VII i VIII kadencji będąc wybieranym przez wyborców w okręgu gdyńskim. W ramach parlamentarnej działalności przewodniczył m.in. komisjom sejmowym ds. śmierci Krzysztofa Olewnika, służb specjalnych czy komisji spraw wewnętrznych.

W 1999 roku objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, które sprawował do 2001 roku. W 2013 roku objął stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.

Od 2002 do 2005 roku pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego, będąc jednocześnie radnym sejmiku województwa pomorskiego.

Jest autorem szeregu artykułów i publikacji, w tym książki „Polska bez mafii…”.

W wyborach w 2015 został ponownie wybrany do Sejmu. W Sejmie VIII kadencji zasiada w komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz komisji do spraw służb specjalnych.

Był członkiem Platformy Obywatelskiej. 11 stycznia 2018 został wykluczony z Platformy Obywatelskiej za złamanie dyscypliny partyjnej w głosowaniach nad projektami dotyczącymi aborcji. Pozostawał w klubie parlamentarnym PO i PO-KO, jednak 4 lipca 2019 przeszedł do klubu PSL-Koalicja Polska.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.226.234.20]

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE