Marek Czarnecki - Kandydat na posła w: Okręg nr 18

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA BEZPARTYJNI I SAMORZĄDOWCY

NIE UZYSKAŁ/A MANDATULiczba głosów: 986 / Procent poparcia: 0,22 %

Marek Czarnecki

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Łomianki
  • Wiek: 60 lat
  • Zawód: adwokat
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodzony  22 marca 1959 w Chorzowie. Polski prawnik (adwokat), polityk, były wojewoda bialskopodlaski, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

W 1983 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1986 studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych tego uniwersytetu. Odbył w Siedlcach aplikację sędziowską (1988) i adwokacką (1990). 

Prowadził własną praktykę adwokacką w międzynarodowej kancelarii prawniczej „Ole Nielsen & Partners”. 

Napisał wspólnie z Lidią Bagińską komentarz do prawa wekslowego i czekowego.  

Od maja 1998 do września 2000 był prezesem zarządu Ruchu S.A., a w latach 2000–2001 wiceprezesem Agencji Mienia Wojskowego. Następnie otworzył w Warszawie wraz z Lidią Bagińską własną kancelarię prawną. 

W wyborach parlamentarnych w 1997 kandydował bez powodzenia do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność, z rekomendacji Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Od 23 grudnia 1997 do 31 grudnia 1998 zajmował stanowisko wojewody bialskopodlaskiego. Wstąpił później do Polskiego Porozumienia Chrześcijańskich Demokratów i z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 ponownie bezskutecznie kandydował do Sejmu. 

W 2003 został doradcą prawnym, a następnie członkiem Samoobrony RP. 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004, zdobył z jej listy w okręgu mazowieckim mandat deputowanego. Pracował w Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego. Początkowo pozostawał niezrzeszony, następnie wstąpił do frakcji Unia na rzecz Europy Narodów.

Był członkiem komitetu wyborczego Andrzeja Leppera jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2005.

W 2006 kandydował na urząd prezydenta m.st. Warszawy]. Zajął ostatnie (10.) miejsce. 

W styczniu 2008 r. wystąpił z Samoobrony RP i przeszedł do Stronnictwa „Piast”. W czerwcu 2008 opuścił to ugrupowanie i wszedł w Parlamencie Europejskim w skład grupy Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję z ramienia koalicji Porozumienie dla Przyszłości (jako bezpartyjny kandydat z nominacji Partii Demokratycznej). 

W 2010 wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję członka rady naczelnej. W 2014 przeszedł do Polski Razem i był jej kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Już jako bezpartyjny w wyborach w 2019 otworzył listę kandydatów Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy do Sejmu w okręgu siedleckim. 

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.93.74.25

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!