PARTNERZY PORTALU
Marek Rudnicki - Kandydat na senatora w: Okręg nr 44

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Marek Rudnicki

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Katowice
  • Wiek: 71 lat
  • Zawód: lekarz
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Jest lekarzem, absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1972 roku. Do 1987 roku pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym ŚAM w Katowicach - Ligocie. Później wyemigrował do USA. Od 1999 roku Professor of Surgery na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

Był współzałożycielem "Solidarności” ŚAM i jednym z głównych organizatorów pomocy w Centralnym Szpitalu Klinicznym w dniu pacyfikacji kopalni "Wujek”. Wbrew zakazowi, nadał przez radio – na częstotliwości, którą posługiwało się pogotowie – oficjalnie brzmiący komunikat, aby wszystkich poszkodowanych górników kierować do szpitala klinicznego w Katowicach-Ligocie. Dzięki temu karetki z rannymi - zamiast do placówek kontrolowanych przez MSW – dotarły do cywilnego CSK, gdzie pomocy udzielano poza kontrolą Służby Bezpieczeństwa.

W latach 1982 – 1987 Marek Rudnicki aktywnie działał w sekcji medycznej Biskupiego Komitetu Pomocy Internowanym i Uwięzionym. Organizował pomoc medyczną dla represjonowanych i ich rodzin. Był również członkiem tajnej KKK Służby Zdrowia i kolporterem prasy podziemnej.

W 2009 roku został wyróżniony Platynowym Laurem "Ambasador Spraw Polskich” oraz Prymasowskim Złotym Medalem za Posługę dla Kościoła i Narodu.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.206.194.83]

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU