Radosław Sikorski - Kandydat na europosła w: Okręg nr 2 - województwo kujawsko-pomorskie

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

UZYSKAŁ/A MANDAT POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Radosław Sikorski

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Ur. 23 lutego 1963 w Bydgoszczy. Kandydat Koalicji Europejskiej.

Polski polityk, politolog oraz dziennikarz. W latach 2005-2007 minister obrony narodowej, w latach 2007-2014 minister spraw zagranicznych, w latach 2014-2015 marszałek Sejmu. Senator VI kadencji, poseł na Sejm VI i VII kadencji. W latach 2010-2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

W latach 1986-1989 pracował jako dziennikarz (freelancer) dla różnych tytułów prasy brytyjskiej („The Spectator”, „The Observer”). Jako korespondent „The Sunday Telegraph” obserwował odpalenie przez islamskich bojowników rakiet Stinger, co było potwierdzeniem, że USA dostarczały Afgańczykom uzbrojenie.

Był członkiem-założycielem Związku Wyzwolenia Narodowego, został także członkiem Klubu Polskiej Rady Biznesu, rady Klubu Atlantyckiego oraz rady Nagrody im. Jana Karskiego.

Od 2002 do 2005 był członkiem-rezydentem liberalno-prawicowego think-tanku American Enterprise Institute (AEI) w Waszyngtonie oraz dyrektorem wykonawczym New Atlantic Intitiative przy AEI.

W 1992 w rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, opowiadał się za szybką integracją Polski ze strukturami NATO.

W 2005 został wybrany do Senatu jako kandydat bezpartyjny z ramienia Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Kadencję rozpoczął 20 października tego samego roku – w Senacie VI kadencji był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.

31 października 2005 r. został zaprzysiężony na ministra obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a 14 lipca 2006 w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W wyborach, które odbyły się 21 października tego samego roku, otrzymał 117 219 głosów i zdobył mandat posła na Sejm VI kadencji. 16 listopada tego samego roku został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych w pierwszym rządzie Donalda Tuska.

W wyborach w 2011 ponownie uzyskał mandat poselski. W drugim rządzie Donalda Tuska zachował stanowisko ministra spraw zagranicznych.

KOMENTARZE (7)

 • LOKOMOTYWA WYBORCZA TUSKA 2023-01-25 08:58:26
  Dziękujemy Radku. Trzymaj tak dalej. Ty się już wykoleiłeś a PO już jest na zakręcie i nie dojedzie do jesieni...
 • Rafał 2022-07-19 21:38:45
  To obrzydliwy typ który dla pieniędzy urządzał sobie polowania na żołnierzy rosyjskich w Afganistanie . Psychol lubi zabijanie i dorzynanie. Jawny wróg Polski i lennik Niemców. Tam jego miejsce.
 • ZDRADEK-RADEK - Sikorski - PIESEK PUTINA 2022-03-23 12:35:07
  "Wypił za dużo wódki". Węgierski polityk reaguje na wpis Sikorskiego. We wtorek w mediach społecznościowych pojawił się wpis Radosława Sikorskiego, byłego szefa MSZ, a obecnie eurodeputowanego PO, który odnosił się do doniesień o rosyjskiej akcji dezinformacyjnej w jednym z obwodów na terenie Ukrainy. Chodzi o rejon zakarpacki, gdzie Rosjanie mieli rozpocząć działania propagandowe w celu przygotowania do oderwania się od Ukrainy rejonów zamieszkiwanych przez mniejszość węgierską i przyłączenia ich do Węgier. "Zakładam, że Orban jest dogadany z Putinem na rozbiór Ukrainy. Niech nas ręka boska broni przed Zaolziem 2.0!" – napisał Sikorski na Twitterze. Nemeth odpowiada Sikorskiemu Na ten wpis zareagował Zsolt Nemeth węgierski polityk i ekonomista, długoletni deputowany i były wiceminister spraw zagranicznych. "Radosław Sikorski podobno wypił za dużo wódki" – napisał Nemeth na Facebooku. Zasugerował też, że "lepiej pić wódkę nie rosyjską, lecz polską". "Śmieszne i bezpodstawne jest przypuszczenie, że premier Viktor Orban zgodził się z Władimirem Putinem w sprawie podziału Ukrainy" – oświadczył Nemeth."
 • obserwator 2021-10-20 21:01:35
  Zdrajca!
  • Cytat Pisma- które wpłynęło dwa tygodnie po wniosku o uzasadnienie Wyroku. 2022-03-09 20:05:21
   "Jako inwalida wojskowy strażnik przestrzegania standardów praworządności którym powinno kierować się każde Demokratyczne Państwo Prawa, zobligowany jestem do wyeliminowania struktur mających charakter przestępczy w przestrzeni publicznej. Z pewnością otrzymam nie „Wyrok”,lecz„Postanowienie”od którego nie służy prawo wniesienia zaskarżenia ,jako kraj członkowski UE, Polska łamie tym samym wiele Traktatów,bowiem lokalne Sądy Rejonowe Wydziały Karne na obszarze całej Polski w ten sposób tuszują najcięższe przestępstwa samorządowe ze zakresu administracji rządowej ,nawet zbrodni przeciwko własnemu Narodowi. Ze zgromadzonych materiałów z całą pewnością można również stwierdzić mataczenie przez Prokuraturę Rejonową ..............., z uwagi nadania biegu sprawie po przesłaniu korespondencji z Prokuratury Krajowej PK I Ko2 756.2021 z dnia 15.03.2021roku, PK I KO2 756.2021 z dnia 28.10.2021roku, Prokurator Generalny nie chce dokumentować Polskich zbrodni, przestępstw z kasy UE, ponieważ z całą pewnością zostaniecie postawieni przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze. Wybór Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy był złym wyborem, wcześniej jako podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie przeją najważniejszych cnót męża stanu,świętej pamięci Profesor Lech Kaczyński wetował najistotniejszą ustawę 24 listopada 2008 roku wysyłając wniosek o ponowne jej rozpatrzenie przez Sejm RP, ustawy z dnia 10 października 2008roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych uzasadniając że dojdzie do chaosu na poziomie planistycznym, był prawdziwym patriotą, który nie przekładał żądzy zysków finansowych kosztem ludzi. Jego dusza nie zaznaje spokoju, ponieważ nie przyłożył ręki do ewidentnych oszustw finansowych w postaci podatków od nieruchomości, w odróżnieniu do drugiego sortu podatków rolnych, podziałów ludzi w Polsce itd. Wszyscy będziemy płacić za nieudolne zarządzanie, odbudowa wiarygodności zależy od przestrzegania praworządności, żyjemy w kraju iluzji , fikcja jest prawdą (system w kraju odzwierciedla ewidentny (...), gdybym był idiotą z pewnością wszedłbym w zorganizowaną grupę przestępczą, lecz gdy wisi nad nami widmo wojny, nikt nie będzie wałczył za mój kraj Polskę,oby złodzieje, mordercy dorabiali się większych majątków na przestępstwach defraudując jeszcze kolejne miliardy z Funduszy Unijnych) . " Do wiadomości: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ul.Wiejska 10 Warszawa 00-902.
 • PO-PZPR LEWICA-KOMUCHY 2021-03-10 22:22:46
  Prędzej pozbędziemy się COVID-a niż tej WREDNEJ-PARSZYWEJ-LEWICOWEJ-PO-PRL-owskiej zarazy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16

POZOSTALI KANDYDACI

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!