Robert Tyszkiewicz - Kandydat na posła w: Okręg nr 24 - poseł w: Okręg nr 24

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

UZYSKAŁ/A MANDATLiczba głosów: 17 185 / Procent poparcia: 3,3 %

Robert Tyszkiewicz

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Białystok
  • Wiek: 56 lat
  • Zawód: wydawca
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

Urodzony w 1963 r. Kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Studiował filologię polską w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (nie ukończył studiów). W latach 1982-1985 współorganizował i kierował Młodzieżowym Komitetem Obrony Społecznej. Współtworzył Koła Oświaty Niezależnej działające w białostockich szkołach. Od 1983 był współpracownikiem tymczasowej komisji regionalnej „Solidarności”. Był wydawcą i redaktorem podziemnego czasopisma „Nasz Głos”.

Od 1989 roku wchodził w skład Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej. Od 1990 do 1992 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Białostockiego” oraz redaktorem naczelnym pisma „Puls”. W 1992 założył prywatne ogólnopolskie wydawnictwo „Publikator”, którym kierował do 2007 roku.

W 2001 roku podjął działalność w Platformie Obywatelskiej. W 2005 roku został wybrany na posła V kadencji. W Sejmie zainicjował uchwałę dotyczącą zaniepokojenia łamaniem praw obywatelskich na Białorusi. W 2006 roku został przewodniczącym podlaskich struktur partii, funkcję tę pełnił do 2010, kiedy to zastąpił go Damian Raczkowski.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu podlaskim 30 971 głosów. W VI kadencji został wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych oraz przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. Białorusi. Od lat angażuje się w działania na rzecz Polaków na Białorusi oraz wsparcia tamtejszej opozycji. Organizował wizyty białoruskich działaczy opozycyjnych w Polsce. Białoruskie służby graniczne kilkakrotnie odmawiały mu wjazdu na terytorium Białorusi.

W wyborach w 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W Sejmie kolejnej kadencji ponownie objął funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego komisji spraw zagranicznych, został też członkiem komisji kultury i środków przekazu. W 2013 roku ponownie wybrany na przewodniczącego podlaskiej PO, wchodząc w skład zarządu partii.

W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu. W Sejmie VIII kadencji zaangażowany w pracę w komisji mniejszości narodowych i etnicznych oraz komisji spraw zagranicznych.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.25.27

POZOSTALI POSŁOWIE W OKRĘGU

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!