Róża Thun - Kandydat na europosła w: Okręg nr 10 - województwo małopolskie i świętokrzyskie

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

UZYSKAŁ/A MANDAT POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Róża Thun

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Urodzona 13 kwietnia 1954 w Krakowie. Kandydatka Koalicji Europejskiej.

Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W drugiej połowie lat 70. działała w opozycji demokratycznej w Krakowie. Była związana z dominikańskim duszpasterstwem akademickim Beczka, z którego wywodziła się część późniejszego środowiska Studenckiego Komitetu Solidarności. W okresie 1978-1979 pełniła funkcję rzecznika SKS, współpracowała też z Komitetem Obrony Robotników. Należała do sygnatariuszy listu do Amnesty International, opisującego represje wobec niezależnych grup studenckich w PRL.

W latach 1981-1991 przebywała za granicą, głównie w Niemczech, a w okresie 1989-1991 w Nepalu. Była uczestnikiem konferencji we Francji i w Niemczech, poświęconych sytuacji w Polsce i wyjaśniających tło polityczno-społeczne po ogłoszeniu stanu wojennego. Współorganizowała i uczestniczyła w transportach humanitarnych do kraju. Z upoważnienia krakowskiego oddziału NSZZ „Solidarność” uczestniczyła w pierwszym (po 13 grudnia 1981 r.) spotkaniu działaczy związku w Brukseli. Zawodowo pracowała jako tłumacz, była autorką recenzji książek dla Herder Verlag.

Od 1992 do 2005 r. pełniła funkcję dyrektora generalnego, a następnie prezesa zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W tym czasie była współorganizatorką sieci proeuropejskich organizacji pozarządowych.

W latach 1998-2000 sprawowała mandat radnej Gminy Warszawa-Centrum. Wchodziła w skład Narodowej Rady Integracji Europejskiej istniejącej przy Prezesie Rady Ministrów, Grupy Refleksyjnej dla Przyszłości Unii Europejskiej przy Prezydencie RP.

W latach 2002-2003 należała do grupy ekspertów przy przedstawicielu Rady Ministrów do Konwentu Europejskiego, minister Danucie Hübner.

Należy do Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, wchodząc (2003-2004) w skład zarządu tej organizacji. Działa w Stowarzyszeniu Francja-Polska dla Europy, Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum Emeryka Czapskiego w Krakowie oraz Szkole Liderów. W latach 90. związana z Unią Demokratyczną i następnie z Unią Wolności.

W 2005 objęła stanowisko dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

7 czerwca 2009 r. została wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. 17 lipca tego samego roku wstąpiła do PO. Po rozwiązaniu przez władze krajowe PO małopolskich struktur była komisarzem krakowskiej PO. Pełniła tę funkcję do marca 2010. W maju tego samego roku bez powodzenia ubiegała się o stanowisko przewodniczącej regionu.

W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w wyborach europejskich, uzyskując mandat deputowanej do PE VIII kadencji. Objęła funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego. W Parlamencie Europejskim weszła w skład Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Dołączyła również do Spinelli Group, inicjatywy działającej na rzecz federalizacji Unii Europejskiej.

KOMENTARZE (12)

 • Demo_Kryt 2022-11-06 23:45:51
  A gdzie masz tu mowe nienawisci. Slowa nie rozumiesz, kontekstu czy logiki? A moze ty komunista, co to nowomowe chce na sile eprowadzac. Zdefiniuj sobie pojecie nienawisci, bo zachowujesz sue teraz jak towarzysz Dzierzynski.
 • Rafał 2022-07-19 21:35:07
  To nie Polka ale obrzydła Folksdojczka . jawny wróg i sprzedawczyk Polski. Powinna się wynieść do swoich IV Rzeszy. Bezczelna i że potrafi ludziom patrzeć w oczy ??!! Budzi wstręt i obrzydzenie.
 • Marko 2021-05-19 12:58:49
  Koniunkturalistaka- działa tak aby się załapać w pobliże władzy i stanowisk. Zaczynała od opozycji demokratycznej, współpracy ze środowiskamin koscielnymi później środowiskami proeuropejskimi - czyli sprzedawczykowczymi w tym z Tuskiem, PO, postkomunistyczną dywersyjna ekipą europarlamentarzystow no a teraz czas zmienić czapeczke gdy Platforma się wali. Ona zrobiła wiele złego dla Polski w PE.
 • PO-PZPR LEWICA-KOMUCHY 2021-03-10 22:30:27
  Prędzej pozbędziemy się COVID-a niż tej WREDNEJ-PARSZYWEJ-LEWICOWEJ-PO-PRL-owskiej zarazy.
 • olin 2019-09-03 21:30:46
  ta osobniczka dyszy nienawiścią do Polaków

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122

POZOSTALI KANDYDACI

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!