Urodzona 13 kwietnia 1954 w Krakowie. Kandydatka Koalicji Europejskiej.
Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W drugiej połowie lat 70. działała w opozycji demokratycznej w Krakowie. Była związana z dominikańskim duszpasterstwem akademickim Beczka, z którego wywodziła się część późniejszego środowiska Studenckiego Komitetu Solidarności. W okresie 1978-1979 pełniła funkcję rzecznika SKS, współpracowała też z Komitetem Obrony Robotników. Należała do sygnatariuszy listu do Amnesty International, opisującego represje wobec niezależnych grup studenckich w PRL.
W latach 1981-1991 przebywała za granicą, głównie w Niemczech, a w okresie 1989-1991 w Nepalu. Była uczestnikiem konferencji we Francji i w Niemczech, poświęconych sytuacji w Polsce i wyjaśniających tło polityczno-społeczne po ogłoszeniu stanu wojennego. Współorganizowała i uczestniczyła w transportach humanitarnych do kraju. Z upoważnienia krakowskiego oddziału NSZZ „Solidarność” uczestniczyła w pierwszym (po 13 grudnia 1981 r.) spotkaniu działaczy związku w Brukseli. Zawodowo pracowała jako tłumacz, była autorką recenzji książek dla Herder Verlag.
Od 1992 do 2005 r. pełniła funkcję dyrektora generalnego, a następnie prezesa zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W tym czasie była współorganizatorką sieci proeuropejskich organizacji pozarządowych.
W latach 1998-2000 sprawowała mandat radnej Gminy Warszawa-Centrum. Wchodziła w skład Narodowej Rady Integracji Europejskiej istniejącej przy Prezesie Rady Ministrów, Grupy Refleksyjnej dla Przyszłości Unii Europejskiej przy Prezydencie RP.
W latach 2002-2003 należała do grupy ekspertów przy przedstawicielu Rady Ministrów do Konwentu Europejskiego, minister Danucie Hübner.
Należy do Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, wchodząc (2003-2004) w skład zarządu tej organizacji. Działa w Stowarzyszeniu Francja-Polska dla Europy, Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum Emeryka Czapskiego w Krakowie oraz Szkole Liderów. W latach 90. związana z Unią Demokratyczną i następnie z Unią Wolności.
W 2005 objęła stanowisko dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
7 czerwca 2009 r. została wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. 17 lipca tego samego roku wstąpiła do PO. Po rozwiązaniu przez władze krajowe PO małopolskich struktur była komisarzem krakowskiej PO. Pełniła tę funkcję do marca 2010. W maju tego samego roku bez powodzenia ubiegała się o stanowisko przewodniczącej regionu.
W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w wyborach europejskich, uzyskując mandat deputowanej do PE VIII kadencji. Objęła funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego. W Parlamencie Europejskim weszła w skład Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Dołączyła również do Spinelli Group, inicjatywy działającej na rzecz federalizacji Unii Europejskiej.
DODAJ KOMENTARZ