PARTNERZY PORTALU
Ryszard Galla - Kandydat na posła w: Okręg nr 21 - poseł w: Okręg nr 21

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA

UZYSKAŁ/A MANDATLiczba głosów: 13 957 / Procent poparcia: 3,43 %

Ryszard Galla

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Komprachcice
  • Wiek: 63 lat
  • Zawód: inżynier mechanik
  • Przynależność do partii: członek partii politycznej: Regionalna. Mniejszość z Większością

Urodzony 22 lipca 1956 we Wrocławiu. Polski polityk, działacz mniejszości niemieckiej, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. 

Z wykształcenia inżynier mechanik, ukończył w 1996 studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. W 2002 ukończył ponadto studia podyplomowe z zarządzania opieką zdrowotną w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. 

Był pracownikiem Zakładów Mechanicznych OFAMA w Opolu i opolskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od 1982 do 1998 pełnił funkcję dyrektora zakładu komunalnego. W latach 90. był przewodniczącym rady, następnie członkiem zarządu gminy Komprachcice. Od 1998 do 2005 zasiadał w sejmiku opolskim, pełniąc funkcję wicemarszałka województwa (z przerwą w 2002, gdy przez kilka miesięcy zajmował stanowisko marszałka. 

Został wiceprzewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, a także m.in. honorowym członkiem ochotniczej straży pożarnej w Komprachcicach oraz przewodniczącym rady Fundacji Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. W 2006 objął funkcję prezesa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

W wyborach parlamentarnych w 2001 bez powodzenia kandydował do Sejmu. W wyborach w 2005 po raz pierwszy został wybrany na posła. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 ubiegał się z powodzeniem o ponowny mandat z list wyborczych Mniejszości Niemieckiej. W wyborach w 2011 ponownie uzyskał reelekcję. W 2015 kolejny raz został posłem. W 2017 wraz z innymi działaczami mniejszości niemieckiej założył partię pod nazwą „Regionalna. Mniejszość z Większością”, zarejestrowaną w lutym 2018. Objął funkcję przewodniczącego tego ugrupowania. 

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167

POZOSTALI POSŁOWIE W OKRĘGU

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!