Wojciech Lamentowicz - Kandydat na posła w: Okręg nr 26

KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

NIE UZYSKAŁ/A MANDATULiczba głosów: 436 / Procent poparcia: 0,08 %

Wojciech Lamentowicz

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

  • Miejsce zamieszkania: Rumia
  • Wiek: 73 lat
  • Zawód: nauczyciel akademicki
  • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Ur. 7 czerwca 1946 r. w Warszawie. 

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na tym wydziale uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych.

Należał do Komitetu Obywatelskiego, był ekspertem w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Następnie do 1990 r. pełnił funkcję doradcy dyplomatycznego Senatu w ramach Ośrodka Studiów Międzynarodowych.

Od 1990 do 1994 r. był dyrektorem ds. badań w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz członkiem rady dyrektorów w Institutute for East-West Security Studies w Nowym Jorku.

Działał w Solidarności Pracy, był wśród założycieli Unii Pracy. W 1993 r. został posłem na Sejm II kadencji. Do 1995 r. był wiceprzewodniczącym tej partii ds. międzynarodowych. Przewodniczył polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, był wiceprzewodniczącym tego Zgromadzenia (1995-1997) oraz Specjalnym Obserwatorem OBWE ds. konfliktu Gruzja-Abchazja (1996-1997).

W 1995 r. odszedł z klubu parlamentarnego UP, poparł Aleksandra Kwaśniewskiego, następnie do 1997 r. zajmował stanowisko podsekretarza stanu i doradcy ds. zagranicznych Prezydenta RP. Od 1997 do 2001 r. sprawował urząd ambasadora RP w Grecji i na Cyprze. W 2004 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego (z rekomendacji UP), startując z listy SLD-UP, a w 2014 r. do sejmiku pomorskiego z listy komitetu SLD Lewica Razem.

Po zakończeniu sprawowania funkcji ambasadora został profesorem i rektorem Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 bezskutecznie ubiegał się o mandat posła do PE.

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130

POZOSTALI KANDYDACI NA LIŚCIE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!