PARTNERZY PORTALU
Zygmunt Frankiewicz - kandydat na prezydenta w: Gliwice - prezydent w: Gliwice - Kandydat na senatora w: Okręg nr 70

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Zygmunt Frankiewicz

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

 • Miejsce zamieszkania: Gliwice
 • Wiek: 64 lat
 • Zawód: inżynier elektronik
 • Przynależność do partii: nie należy do partii politycznej

Urodzony w 1955 r., prezydent Gliwic od 1993 r.

Skończył studia na Politechnice Śląskiej, a następnie pracował na tej uczelni. W latach 1990 - 2002 zasiadał w radzie miasta. W 1993 r. został powołany na prezydenta Gliwic. Należał do UW, a w 2001 r. był jednym z założycieli PO w województwie śląskim. Od 2003 r. jest przewodniczącym Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Na 8 listopada 2009 komisarz wyborczy wyznaczył datę przeprowadzenia referendum o odwołanie Prezydenta Miasta Gliwice i Rady Miejskiej w Gliwicach przed upływem kadencji. Referendum zostało uznane za nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję wyborczą. Rok później Zygmunt Frankiewicz po raz kolejny został prezydentem Gliwic, kandydując z ramienia własnego komitetu wyborczego i otrzymując 47,62 proc. głosów w pierwszej turze oraz 67,44 proc. głosów w drugiej turze wyborów.

W 2014 r. uzyskał reelekcję wygrywając w I turze (55,73 proc. głosów). Cztery lata później znów zwyciężył w I turze, uzyskując tym razem ponad 72 proc. głosów.

 

KOMENTARZE (8)

 • Ryszard 2019-09-11 21:20:50
  Nie popieram Frankiewicza za sfałszowanie referendum w sprawie budowy halo, upadek szpitali w Gliwicach
 • Marcin 2019-04-14 18:32:27
  Frankiewicz jako prezydent sprawdzał się do ok. 2010 roku. Potem już się wypalił. Zero pomysłu na miasto, w każdej kampanii wyborczej obiecuje te same rzeczy. Wciąż te same, odgrzewane kotlety. Ileż razy można słuchać o nowej siedzibie szpitala, szynobusie z Kopernika do Sośnicy, zabytkowym pojeździe jeżdżącym od dworca do rynku. A już hitem jest planowane od 20 lat centrum przesiadkowe i obwodnica, które po 20 latach nieustannych obietnic rodzą się w wielkich bólach. Gdyby dogadał się z PO co do bramek na A4, to mielibyśmy autostradową obwodnicę na południu. Niestety Frankiewicz skłócony z partią, z której sam się wywodzi, nie potrafił tego załatwić. Lista jego nieudolności ciągle się powiększa. Stare latarnie na Częstochowskiej, których nie potrafią usunąć albo wykopki na Jagiellońskiej, bo przed rozpoczęciem remontu Frankiewicz nie dogadał się z Tauronem. Fabryka Drutu, która miała się zmienić w centrum biznesowe, a powoli zmienia się w ruinę albo kamienice na Kościuszki, które pod miejskim zarządem już teraz stały się ruiną. Naprawdę szkoda tych zaprzepaszczonych szans, bo Gliwice mogłyby się rozwijać o wiele szybciej i lepiej. Obecnie jedynym celem Frankiewicza jest trwać na stanowisku, byle do emerytury. Bo na miasto nie ma już żadnego pomysłu, brakuje mu nawet sił na realizację tego, co już obiecał.
 • Krzysztof 2018-10-19 17:55:02
  Wszyscy strasznie chwalą tutaj naszego prezydenta, ale nie jest wcale tak różowo, jak wychodzi z tych komentarzy. Niektórzy jego krytycy nie są "nieudacznikami", tylko chcieliby, żeby miasto miało więcej ambicji, było bardziej nowoczesne, przyjaźniejsze. Pan Frankiewicz ma wielkie zasługi, ale styl jego i jego otoczenia to komunikacja jednokierunkowa, gdzie każda próba rozmowy jest zagrożeniem. Można albo akceptować ich program w 100%, albo być przeciwko nim. I to mogłoby się zmienić.
 • Paweł 2018-10-17 15:52:44
  Nie rozumiem o co chodzi przeciwnikom Frankiewicza , ja przyznam że nie darzę sympatią środowisk z których się wywodzi ale, prezydentem jest akurat wzorowym Gliwice są wzorowym miastem dla innych patrząc na zachodzące tu zmiany które są tylko na plus :) PS. skończcie już z tymi tramwajami , bo ten argument jest po prostu nie poważny
 • Grażyna 2018-10-04 21:34:16
  Czy Pani Mirosława się wstydzi i Pan Bernard również, że nie zaprezentowali swoich wizerunków

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [104.197.114.82]

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU