Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy
Zygmunt Frankiewicz - kandydat na senatora w wyborach parlamentarnych 2023: Okręg nr 70

Zygmunt Mieczysław Frankiewicz

Chcesz zmienić ten profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres anna.trojanowska@ptwp.pl

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Urodzony w 1955 roku.

Skończył studia na Politechnice Śląskiej, a następnie pracował na tej uczelni. W latach 1990-2002 zasiadał w radzie miasta. W 1993 r. został powołany na prezydenta Gliwic. Należał do UW, a w 2001 r. był jednym z założycieli PO w województwie śląskim. Od 2003 r. przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Na 8 listopada 2009 komisarz wyborczy wyznaczył datę przeprowadzenia referendum o odwołanie Prezydenta Miasta Gliwice i Rady Miejskiej w Gliwicach przed upływem kadencji. Referendum zostało uznane za nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję wyborczą. Rok później Zygmunt Frankiewicz po raz kolejny został prezydentem Gliwic, kandydując z ramienia własnego komitetu wyborczego i otrzymując 47,62 proc. głosów w pierwszej turze oraz 67,44 proc. głosów w drugiej turze wyborów.

W 2014 r. uzyskał reelekcję wygrywając w I turze (55,73 proc. głosów). Cztery lata później znów zwyciężył w I turze, uzyskując tym razem ponad 72 proc. głosów.

 

KOMENTARZE (11)

 • KiKo 2023-02-22 09:34:52
  To jest wizjoner - i wielki znawca wszystkiego. Pomimo licznych ekspertyz wykazujących sensowność/funkcjonalność zlikwidował tramwaje bo twierdził że są ekologiczne. Też dymią tyle że w elektrowniach... Dziś miasto się dusi a komunikacja zbiorowa należy do najgorszych. Przejazd z Krakowa do Gliwic 1h20 dojazd do dzielnicy ok 4km Stare Gliwice - oczekiwanie 20 minut jazda 15 minut - to znaczy ok. 2 razy krócej. Bogate miasto - sieć powiązań nieformalnych rozchodzące się pieniądze między spółkami miejskimi. Obecnie budowa placów dworcowych - ciągnie się, jakość wykonania kiepska, za ogromne pieniądze nasze pieniądze. Wykonawcą jest podmiot zależny organizacyjnie od U. Miasta.
 • PO-PZPR LEWICA-KOMUCHY 2021-03-28 14:48:32
  Prędzej pozbędziemy się COVID-a niż tej LEWICOWEJ-PO-PRL-owskiej zarazy.
 • Adam 2020-03-21 02:33:13
  Przepraszam, że tu piszę, ale komentarze obok niedoszłego radnego Damiana Sifczyka zostały wyłączone. Od radnych to sie powinno odrobiny uczciwości oczekiwać, a pan Sifczyk nie powinien się nawet do studiów doktoranckich przyznawać, jeśli doktoratu nigdy nie zrobił. Myślał, że się przewinie jak przez studia magisterskie wielkim cwaniactwem, a na trzecim roku chwalił się, że nawet 1 strony pracy nie ma i już pewnie nigdy mieć nie będzie.
 • Ryszard 2019-09-11 21:20:50
  Nie popieram Frankiewicza za sfałszowanie referendum w sprawie budowy halo, upadek szpitali w Gliwicach
 • Marcin 2019-04-14 18:32:27
  Frankiewicz jako prezydent sprawdzał się do ok. 2010 roku. Potem już się wypalił. Zero pomysłu na miasto, w każdej kampanii wyborczej obiecuje te same rzeczy. Wciąż te same, odgrzewane kotlety. Ileż razy można słuchać o nowej siedzibie szpitala, szynobusie z Kopernika do Sośnicy, zabytkowym pojeździe jeżdżącym od dworca do rynku. A już hitem jest planowane od 20 lat centrum przesiadkowe i obwodnica, które po 20 latach nieustannych obietnic rodzą się w wielkich bólach. Gdyby dogadał się z PO co do bramek na A4, to mielibyśmy autostradową obwodnicę na południu. Niestety Frankiewicz skłócony z partią, z której sam się wywodzi, nie potrafił tego załatwić. Lista jego nieudolności ciągle się powiększa. Stare latarnie na Częstochowskiej, których nie potrafią usunąć albo wykopki na Jagiellońskiej, bo przed rozpoczęciem remontu Frankiewicz nie dogadał się z Tauronem. Fabryka Drutu, która miała się zmienić w centrum biznesowe, a powoli zmienia się w ruinę albo kamienice na Kościuszki, które pod miejskim zarządem już teraz stały się ruiną. Naprawdę szkoda tych zaprzepaszczonych szans, bo Gliwice mogłyby się rozwijać o wiele szybciej i lepiej. Obecnie jedynym celem Frankiewicza jest trwać na stanowisku, byle do emerytury. Bo na miasto nie ma już żadnego pomysłu, brakuje mu nawet sił na realizację tego, co już obiecał.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61

POZOSTALI KANDYDACI W OKRĘGU

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!