Janusz Palikot - informacje o kandydacie do sejmu To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Janusz Palikot Wybory 2015

 • Oficjalne wyniki PKW

  Nie uzyskał/a mandatu, KWW nie przekroczył progu

Głosowanie internautów zakończone.
Wyniki zaktualizowano 23 października.

 • WASZ RANKING W OKRĘGU

  15 miejsce 1,38 % poparcia
 • POPULARNOŚĆ NA LIŚCIE
  KOMITETU W OKRĘGU

  1 miejsce 37,22 % poparcia

Poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Urodzony w 1964 roku w Biłgoraju. Absolwent Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

W czerwcu 2005 ogłosił wstąpienie do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. W wyborach parlamentarnych wystartował do Sejmu z listy PO i uzyskał mandat poselski. Był członkiem prezydium Klubu Parlamentarnego PO oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W VI kadencji został członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, do 2009 roku kierował Komisją Nadzwyczajną do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji "Przyjazne Państwo", następnie został jej wiceprzewodniczącym, a w październiku 2009 roku ponownie przewodniczącym (po roku został ponownie odwołany). W tym samym miesiącu wybrany został na wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (funkcję tę pełnił do sierpnia 2010 r.).

W 18 października 2010 roku zarejestrował wspierające go Stowarzyszenie "Ruch Poparcia Palikota", a cztery dni później partię "Ruch Palikota", której został przewodniczącym. W wyborach w 2011 roku jego partia zajęła 3 miejsce, a on sam został  wybrany na przewodniczącego klubu poselskiego Ruchu Palikota w Sejmie VII kadencji.

W 2013 roku założył wspólnie z Aleksandrem Kwaśniewskim i Markiem Siwcem ruch Europa Plus, który stał się stowarzyszeniem i koalicją kilku lewicowych i centrowych ugrupowań politycznych. Po wyborach europejskich w 2014 roku, w których nie osiągnęła progu, przestała istnieć. W 2013 na nadzwyczajnym kongresie Ruch Palikota przekształcił się w ugrupowanie Twój Ruch, a Janusz Palikot został przewodniczącym nowej formacji. W marcu 2015 roku Janusz Palikot poinformował o rozwiązaniu  klubu poselskiego Twojego Ruchu i powołaniu na jego miejsce Koła Poselskiego Ruch Palikota.

Wystartował również w wyborach prezydenckich 10 maja 2015 roku jako kandydat Twojego Ruchu, zajmując 7. miejsce wśród 11 kandydatów.

Na kongresie TR, 20 czerwca tego samego roku, ponownie został wybrany na przewodniczącego partii, przy czym w wyniku zmiany statutu objął parytetowe przewodnictwo wraz z Barbarą Nowacką.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.


Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!