To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl
172 miejsce 36,89% 0,82% 3,28% 59,02%
106 miejsce 36,89% 0,82% 3,28% 59,02%
3 miejsce 36,89% 0,82% 3,28% 59,02%

Poseł na sejm VIII kadencji. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Dziennikarz, publicysta, rocznik 1948, w mediach pracuje od 1967 r.

Jego korzenie rodzinne sięgają z jednej strony Wileńszczyzny (Święciany) skąd pochodzi matka, a z drugiej – regionu kujawsko-pomorskiego gdzie do tej pory mieszka rodzina od strony ojca. Pracę dziennikarską zaczął jako reporter w „Sztandarze Młodych” w 1967r. Równolegle studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1971r. uzyskał tytuł magistra politologii. W latach 1967-80 członek PZPR. Pracował jako reporter w tygodniku „Zarzewiu”, „Dookoła świata” i „Literaturze”. w 1976r. został przez wydział kultury i wydział prasy KC PZPR usunięty z pracy w „Literaturze” z zakazem pracy w redakcjach RSW.

Od początku związany z ruchem „Solidarności”. W latach 1980- 81 publicysta „Kultury” i „Tygodnika Solidarność”, autor głośnego tekstu opublikowanego w 1981 o przywilejach PRL-owskiej władzy. W stanie wojennym pozbawiony prawa wykonywania zawodu; pracował wówczas w prasie podziemnej i podziemnej „Solidarności”, m.in. w „Tygodniku Wojennym”, „PWA”, „Vacacie” i „Nowej”.

Po 1989r. m.in. zastępca redaktora naczelnego ”Tygodnika Solidarność” (naczelnym Tysola był wówczas Jarosław Kaczyński), prezes Polskiej Agencji Prasowej (za rządu Jana Olszewskiego), redaktor naczelny „Expressu Wieczornego”, prezes Polskiej Agencji Informacyjnej, przewodniczący Komisji Likwidacyjnej RSW, prezes Polskiego Radia S.A., członek rady nadzorczej TVP (za rządu Jarosława Kaczyńskiego).

Publikował m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczypospolitej”, „Uważam Rze”, tygodniku „W Sieci”, „Do Rzeczy” i portalu w Polityce.pl, współtworzył audycje radiowe i telewizyjne, m.in. w Telewizji Republika i Radiu Wnet, a także w mediach publicznych.

Autor wielu książek publicystycznych, reporterskich i literackich, m.in. „ABC” (dwa wydania, pierwsze – podziemne), „Pierwsze podejście”, „Ruska baba”, „Rodziny specjalnej troski”, „O tym, co pod ziemią”, „Poker”.

Obecnie współpracuje z wieloma redakcjami, głównie z tygodnikami „Niedziela” i „Do Rzeczy” oraz z Telewizją Republika i Radiem Wnet.. Stworzył i jest Honorowym Przewodniczącym Kongresu Mediów Niezależnych; należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Bezpartyjny.

Współzałożyciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego i członek jego władz. Wraz z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim i Jarosławem Kaczyńskim – założyciel i członek Rady Fundacji „Instytut im. Lecha Kaczyńskiego”.

W 2015 r. startował do Sejmu z listy KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym Toruń (Włocławek, Grudziądz, Brodnica). Został wybrany na posła zdobywając 16 546 głosów.

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

KOMENTARZE (1)

  • Obiektywny 2016-10-26 00:32:39
    Te oceny to jakiś żart?! Totalny niewypał!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.237.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!