Sondaż wyborczy 49 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 37 proc. ocenia ją źle

  • Biorąc pod uwagę deklarowane poglądy polityczne, można zauważyć, iż pozytywnie kierunek zmian w kraju w większości postrzegają jedynie badani identyfikujący się z prawicą (78 proc.).
  • Większość deklarujących poglądy lewicowe oraz największa grupa spośród identyfikujących się z politycznym centrum uważa natomiast, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku (odpowiednio 67 proc. i 46 proc.).
  • Podzielone są natomiast opinie tych badanych, którzy nie potrafią określić swoich poglądów na osi lewica-centrum-prawica.

W grudniu 49 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, 37 proc. twierdzi, że jest odwrotnie, a zdania na ten temat nie ma 14 proc. – wynika z sondażu CBOS.

"W porównaniu z czterema poprzednimi miesiącami nieco pogorszyły się oceny kierunku rozwoju ogólnej sytuacji w kraju" - zauważa CBOS.

W listopadzie, październiku i wrześniu przekonanych, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku było 51 proc. respondentów, a w sierpniu 50 proc. Odmiennego zdania w sierpniu było 36 proc., we wrześniu i listopadzie po 34 proc. a w październiku - 33 proc.

"Biorąc pod uwagę deklarowane poglądy polityczne, można zauważyć, iż pozytywnie kierunek zmian w kraju w większości postrzegają jedynie badani identyfikujący się z prawicą (78 proc.). Większość deklarujących poglądy lewicowe oraz największa grupa spośród identyfikujących się z politycznym centrum uważa natomiast, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku (odpowiednio 67 proc. i 46 proc.). Podzielone są natomiast opinie tych badanych, którzy nie potrafią określić swoich poglądów na osi lewica-centrum-prawica" - czytamy w analizie CBOS.

Podano w niej też, że oceny kierunku rozwoju sytuacji w kraju wiążą się również ze światopoglądem badanych. Im większe jest uczestnictwo w praktykach, tym większy odsetek pozytywnie oceniających kierunek zmian w kraju i odwrotnie - im mniejsza częstość praktyk religijnych, tym więcej negatywnych ocen kierunku zmian w naszym kraju.

Według CBOS spośród analizowanych zmiennych społeczno-demograficznych opinie o kierunku zmian zachodzących w kraju najbardziej różnicuje wykształcenie badanych, przy czym im wyższy jego poziom, tym więcej ocen negatywnych. Ponadto wśród ankietowanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym wyraźnie dominują oceny pozytywne w grupie respondentów ze średnim wykształceniem - tyle samo ocenia je pozytywnie co negatywnie, a wśród osób z wyższym wykształceniem więcej jest ocen negatywnych niż pozytywnych.

Ponadto kierunek zmian w kraju lepiej odbierają mężczyźni niż kobiety. Pozytywne oceny przeważają też wśród osób w wieku 55 plus, a negatywne w grupie wiekowej 18-24 lata. Do niezadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w kraju zalicza się większość mieszkańców miast, których ludność liczy co najmniej 500 tys. Z kolei większość mieszkańców wsi i połowa mieszkańców miast poniżej 20 tys. uważa, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku.

W grudniu kolejny raz pogorszyły się też przewidywania dotyczące zmiany ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. 24 proc. badanych uważa, że sytuacja w kraju poprawi się (od listopada spadek po 4 punkty procentowe), a 27 proc. uważa, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 4 pkt. proc.). Zdaniem 40 proc. sytuacja nie zmieni się (wzrost o 1 pkt proc.). 9 proc. nie ma zdania na ten temat (spadek o 1 pkt proc.).

Od listopada zmniejszył się do 27 proc. odsetek badanych oceniających, że sytuacja polityczna w kraju jest dobra (spadek o 3 pkt. proc.), a zwiększył do 32 proc. odsetek oceniających, że jest ona zła (wzrost o 3 pkt. proc.). Zmniejszył się też - do 34 proc. - odsetek uważających, że sytuacja nie jest ani dobra, ani zła (spadek o 1 pkt proc.). Zwiększył się za to do 7 proc. odsetek niemających zdania na ten temat (wzrost o 1 pkt proc.).

W grudniu 21 proc. badanych prognozowało, że w ciągu roku sytuacja polityczna pogorszy się (od listopada wzrost o 2 punkty procentowe), 17 proc. oczekuje poprawy (spadek o 3 punkty). 52 proc. uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja polityczna w kraju się nie zmieni (wzrost o 3 punkty procentowe). 10 proc. nie ma zdania w tej kwestii (spadek o 2 punkty). Jak zauważa CBOS, po raz pierwszy od grudnia 2017 roku więcej badanych uważa, że pogorszy się ona w ciągu najbliższego roku, niż że się polepszy.

49 proc. respondentów uważa, że sytuacja gospodarcza jest dobra (w stosunku do listopada spadek o 5 pkt. proc.), 34 proc, że nie jest ani dobra, ani zła (spadek o 3 pkt. proc.), a 12 proc., że jest zła (tyle samo co w listopadzie). 5 proc. nie ma zdania (wzrost o 2 pkt. proc.).

Jeśli chodzi o prognozy sytuacji gospodarczej, to zdaniem 26 proc. się ona poprawi (spadek o 3 pkt. proc.). 42 proc. prognozuje, że sytuacja nie zmieni się (wzrost o 1 pkt proc.), a 23 proc, że pogorszy się (wzrost o 1 pkt proc.). 8 proc. badanych (taki sam odsetek jak w listopadzie) nie ma zdania na ten temat.

66 proc. ankietowanych ocenia, że im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt proc.), 29 proc., że nie jest ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt proc.). 4 proc. ocenia, że żyje im się źle (spadek o 1 pkt proc.).

64 proc. respondentów ocenia, że warunki materialne jego gospodarstwa domowego są dobre (wzrost o 5 pkt. proc.), 31 proc., że są ani dobre, ani złe (spadek o 4 pkt. proc.). 5 proc. ocenia, że są one złe (spadek o 1 pkt proc.).

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące poziomu życia ich i ich rodzin, to 21 proc. respondentów przewiduje, że będzie im się żyć lepiej (spadek o 3 pkt. proc.), 59 proc, że tak jak obecnie (wzrost o 2 pkt. proc.), a 12 proc, że gorzej (wzrost o 2 pkt. proc.). 8 proc. nie ma zdania (spadek o 1 pkt proc.).

W mniejszym stopniu zmieniły się przewidywania dotyczące zmiany warunków materialnych gospodarstw domowych. 23 proc. przewiduje, że sytuacja poprawi się (spadek o 1 pkt proc.), 68 proc., że nie zmieni się (wzrost o 2 pkt. proc.), 9 proc., że pogorszy się (spadek o 1 pkt proc.).

68 proc. badanych aktywnych zawodowo ocenia, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra (wzrost o 3 pkt. proc.). 9 proc. uważa ją za złą (wzrost o 2 punkty procentowe). 22 proc. oceniają ją jako ani dobrą, ani złą (spadek o 5 punktów procentowych).

Jeśli chodzi o prognozy, to zdaniem 22 proc. sytuacja w ich miejscu pracy poprawi się (odsetek taki jak w listopadzie). 56 proc. prognozuje, że sytuacja pozostanie bez zmian (spadek o 8 pkt. proc.), a 11 proc., że pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 10 proc. nie ma zdania (wzrost o 5 pkt. proc.).

W grudniu 21 proc. badanych aktywnych zawodowo liczy się z możliwością straty pracy (wzrost o 3 pkt. proc.), 76 proc. nie ma takich obaw (spadek o 5 pkt. proc.).

Jednocześnie 22 proc. uważa, że w ich miejscowości lub okolicy bez większych problemów można znaleźć pracę (wzrost o 2 pkt. proc.), 55 proc., że można znaleźć jakąś pracę, ale trudno o odpowiednią (spadek o 2 pkt. proc.), 15 proc., że trudno znaleźć jakąkolwiek pracę (wzrost o 2 pkt. proc.), a 3 proc., że nie można znaleźć żadnej pracy.

"W grudniu, w porównaniu z listopadem, notujemy pogorszenie większości wskaźników nastrojów społecznych. Dotyczy to przede wszystkim sfery publicznej - wyraźnie gorsze niż w listopadzie są oceny i prognozy dotyczące ogólnej sytuacji w kraju oraz sytuacji gospodarczej i politycznej. Warto przypomnieć, iż z podobnym zjawiskiem mieliśmy też do czynienia w grudniu ubiegłego roku. Ocena kierunku rozwoju sytuacji w Polsce silnie wiąże się przede wszystkim z ocenami i prognozami dotyczącymi sytuacji politycznej i gospodarczej kraju oraz, generalnie, z poglądami politycznymi badanych, a w mniejszym stopniu z postrzeganiem własnej sytuacji" - czytamy w komentarzu CBOS do wyników badania.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), od 28 listopada do 5 grudnia 2019 r. na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (1)

  • Janusz 2019-12-18 17:36:30
    CBOS tak jak GUS zagrożenia brak, podwyżek brak a zatem można płace i emerytury pozostawić na starych zasadach czyli bez podwyżek. Samo przeliczanie przez GUS jest kontrowersyjne a co dopiero mówić o średniej krajowej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.65.228
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!