Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Andrzej Duda i Szymon Hołownia liderami rankingu zaufania

W kwietniu na pozycję lidera rankingu zaufania powrócił prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 43 proc. badanych przez CBOS; drugie miejsce zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia z 42 proc. poparciem, a trzecie - premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którym ufa po 38 proc. badanych.

Według sondażu największą nieufność badani wyrazili wobec jednego z liderów Konfederacji Janusza Korwin-Mikke (60 proc.), wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (55 proc.) oraz ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro (48 proc.).

W kwietniu najwięcej deklaracji zaufania uzyskał prezydent Andrzej Duda, który po kilkumiesięcznej przerwie powrócił na pozycję lidera. Prezydentowi ufa 43 proc. badanych przez CBOS, a nie ufa mu 39 proc.

Na drugim miejscu w tym miesiącu znalazł się dotychczasowy lider rankingu zaufania lider Polski 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa 42 proc. badanych. Jest to wyraźny spadek (o 6 punktów proc.) w stosunku do jego marcowych ocen. Jest to też najsłabszy wynik tego polityka od sierpnia ub.r., czyli od wyborów prezydenckich i założenia przez niego stowarzyszenia Polska 2050. Nieufność w stosunku do Hołowni deklaruje 29 proc. ankietowanych (wzrost o 6 pkt proc).

Trzecie miejsce w rankingu zaufania zajęli w kwietniu dwaj politycy: premier Mateusz Morawiecki oraz wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ufa im po 38 proc. ankietowanych. Morawieckiemu nie ufa 44 proc. badanych, a Trzaskowskiemu 38 proc.

Pierwszą piątkę cieszących się największym zaufaniem polityków zamyka tak, jak dotychczas, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 34 proc. respondentów, nie ufa mu 24 proc. badanych.

Na kolejnych miejscach w rankingu znaleźli się: minister zdrowia Adam Niedzielski (32 proc. deklaracji zaufania; 25 proc. - nieufności); lider Kukiz'15 Paweł Kukiz (30 proc. deklaracji zaufania; 32 proc. nieufności), oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, którym ufa po 29 proc. ankietowanych. W ich ocenach dominującym nastawieniem jest jednak nieufność. Kaczyńskiemu nie ufa 55 proc. badanych; nieufność w stosunku do Ziobry wyraża 48 proc.

Niewiele mniejszym zaufaniem niż prezes PiS i prezes Solidarnej Polski cieszy się lider trzeciego z rządzących ugrupowań - Porozumienia - Jarosław Gowin, któremu ufa 27 proc. ankietowanych, a nieufność wobec niego wyraża 35 proc. badanych.

Marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu (KO) ufa 25 proc. ankietowanych, nieufność wobec niego wyraża 33 proc. badanych. Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek oraz szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi ufa po 23 proc. badanych. Z tej dwójki słabiej identyfikowany, ale i lepiej oceniany jest minister Dworczyk, którego nie rozpoznaje 34 proc. ankietowanych, nie ufa mu 23 proc. badanych. Marszałek Sejmu nie identyfikuje zaś 29 proc. respondentów, a nieufność wobec niej wyraża 29 proc. badanych.

Kolejne miejsca w rankingu zajmują: wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (22 proc. deklaracji zaufania; 27 proc. nieufności) oraz liderzy KO i Lewicy - Borys Budka i Robert Biedroń, którym ufa po 21 proc. respondentów a nieufność wyraża odpowiednio 36 proc. i 27 proc. badanych.

Ostatnie miejsca w rankingu należą do wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina (19 proc. zaufania; 46 proc. nieufności) oraz szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka (18 proc. zaufania; 35 proc. nieufności).

Spośród uwzględnionych polityków w rankingu najmniej deklaracji zaufania uzyskał lider wchodzącej w skład Konfederacji WiN partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. (14 proc. zaufania; 60 proc. nieufności)

Sondaż zrealizowano w dniach od 8 do 18 kwietnia 2021 roku na próbie liczącej 1131 osoby (w tym: 47,3 proc. metodą CAPI, 38,5 proc. -CATI i 14,2 proc. -CAWI).

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Andrzej Duda 43% 39%
Szymon Hołownia 42% 29%
Mateusz Morawiecki 38% 44%
Rafał Trzaskowski 38% 38%
Władysław Kosiniak-Kamysz 34% 24%
Adam Niedzielski 32% 25%
Paweł Kukiz 30% 32%
Jarosław Kaczyński 29% 55%
Zbigniew Ziobro 29% 48%
Jarosław Gowin 27% 35%
Tomasz Grodzki 25% 33%
Elżbieta Witek 23% 29%
Michał Dworczyk 23% 23%
Piotr Gliński 22% 27%
Borys Budka 21% 36%
Robert Biedroń 21% 27%
Jacek Sasin 19% 46%
Janusz Korwin-Mikke 14% 60%
 • Zdecydowanie ufa
 • Raczej ufa
 • Obojętność
 • Raczej nie ufa
 • Zdecydowanie nie ufa

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Andrzej Duda i Szymon Hołownia liderami rankingu zaufania

 • do Norbert 2021-04-28 17:13:39
  Matko Boska Chrystusowa Najjaśniejsza patronko sprawy polskiej, aleś mnie przestraszył. Żółty słupek oznacza, że tyle osób ma go w doopie.
 • kerry 2021-04-28 08:08:10
  Do Norbert : A to świeże to Kondoneracja ???
 • Norbert 2021-04-28 06:41:02
  Najciekawsze zestawienie, bo jak pogodzić największe zaufanie do Janusza Krwi-Mikke z poparciem dla Konfederacji na poziomie 10%? Natomiast niższe w porównaniu z nim dla ludzi z POPIS-u (w tym także Hołownia) i te partie z poparciem 20-30%?? Ludzie dalej wolą odświeżaną kiełbasę po kilka razy tą samą zamiast spróbować czegoś świeżego?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!