Sondaż wyborczy CBOS: Duda znacznie wyprzedza Trzaskowskiego

W niedzielnych wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę zamierza głosować 50 proc. zadeklarowanych wyborców, na Rafała Trzaskowskiego - 38 proc.; 7 proc. badanych nie ujawniło swoich preferencji, a 5 proc. stwierdziło, że nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos - wynika z sondażu CBOS.

Udział głosowaniu zadeklarowało 82 proc. ankietowanych, 9 proc. stwierdziło, że jeszcze się waha, a 8 proc. odpowiedziało, że raczej nie weźmie udziału w wyborach. 1 proc. badanych odmówiło odpowiedzi na pytanie o chęć udziału w II turze głosowania na prezydenta RP.

Zamiar głosowania w II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zadeklarowało 50 proc ankietowanych, na Rafała Trzaskowskiego zamierza oddać swój głos 38 proc. respondentów. 7 proc. badanych nie chciało ujawnić swoich preferencji, a 5 proc. respondentów stwierdziło, że nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

CBOS zapytał też badanych, kto ich zdaniem wygra wybory prezydenckie. 60 proc. wskazało na Dudę. Zwycięstwo Trzaskowskiego przewiduje 20 proc. ankietowanych, również 20 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

88 proc. wyborców Andrzeja Dudy wierzy w jego zwycięstwo, tylko 2 proc. przewiduje, że wygra jego kontrkandydat; 10 proc. spośród osób, które zadeklarowały głosowanie na Dudę, nie ma wyrobionego zdania, co do tego, kto zwycięży w II turze wyborów.

52 proc. badanych, którzy zadeklarowali głosowanie na kandydata KO, wierzy w zwycięstwo Trzaskowskiego; o tym, że wygra urzędujący prezydent jest przekonanych 30 proc. z nich, a 18 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (361) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 29 czerwca do 9 lipca 2020 roku na próbie liczącej 1339 osób (w tym: 66,1 proc. metodą CAPI, 19,6 proc. - CATI i 14,3 proc. - CAWI).

Andrzej Duda
Andrzej Duda 50%
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski 38%

KOMENTARZE (9)

 • umm 2020-07-27 16:21:25
  Do Darek: Jak na razie widzę tylko to, że rząd sprzyja rozprzestrzenianiu się covid-19 znosząc wszystkie możliwe zakazy. RT mówi, że jest otwarty na współpracę z rządem, no oczywiście nad pozytywnymi projektami.
 • Antyspam0 14.07.2020 2020-07-15 09:59:13
  Bardzo proszę CBOS o komentarz do tego sondażu. Musi być przyczyna tak wielkiej pomyłki, no chyba że CBOS-owi przestało zależeć na klientach.
 • Adam 2020-07-10 21:46:59
  Zmień fusy bo z tych już za dużo wróżyłeś.
 • Darek 2020-07-10 20:44:45
  Rozumiem że połowe Polski jest przeciw rządowi i chciało by zmiany. uważam że ta zmaina czyli Trzaskowski to bład 30 lecia w którym to Polska czyli obywatelom zyje się lepiej, Trzaskowski Nie poradzi sobie jak covid-19 jesienią może się zmuc i bedzie wojna Rząd - Trzaskowski" ala prezydent" zobaczycie że nie za miesiąc ale za puł roku będzie was sumienie gryzło co najlepszego zrobiliśmy. dał bym szansę uwczesnemu prezydentowi na dokończenie tego co już wdrożył a za 5 lat - Nowa zmiana niech i Trzaskowski wygra ale - Nie teraz.
 • PL.😀 2020-07-10 20:42:04
  ANDRZEJ DUDA - 12.07.2020 jesteśmy wszyscy na wyborach. Łączy nas Polska, rozwój kraju i wiarygodność. Załatwmy to raz na zawsze - DOŚĆ UKŁADÓW, ZŁODZIEJSTWA, KŁAMSTW, OBŁUDY, STRASZENIA i PONIŻANIA POLAKÓW. ŁAMANIA DEMOKRACJI I "OKRĄGŁYCH STOŁÓW". DOŚĆ NISZCZENIA GOSPODARKI i SUWERENNOŚCI POLSKI. >DOŚĆ, DOŚĆ i jeszcze raz DOŚĆ!!! < #ANDRZEJ DUDA2020# NAJLEPSZYM POLSKIM KANDYDATEM NA PREZYDENTA - GWARANTEM KONTYNUACJI UMACNIANIA ROZWOJU KRAJU.
 • radiohead 2020-07-10 17:48:41
  nauczcie się robić sondaże niewykształcone pisowczyki. PAD może będzie miał max 49%. elo
 • umm 2020-07-10 17:35:40
  Bardziej nagiąć sondażu się nie da. Największe bzdury wypuszcza CBOS.
 • Takie rzeczy tylko w CBOS-ie 2020-07-10 17:16:48
  Jestem przekonany, że nawet najbardziej zagorzali zwolennicy partii PIS powątpiewają w tak rażącą przewagę swojego kandydata nad kandydatem KO. Ludzie czujecie manipulację? Jak ten sondaż może mieć cokolwiek wspólnego z wiarygodnością, o obiektywizmie nie wspominając, skoro wszystkie inne dotychczasowe pokazywały nam, że różnice poparcia pomiędzy obiema kandydaturami są naprawdę niewielkie?( w zależności na czyje zlecenie powstawał sondaż, to taki kandydat miewał przewagę). Ten sondaż to czysta propaganda i istne science-fiction przedwyborcze. Ja nie wspieram ani jednego ani drugiego kandydata ale poziom zakłamania sięgnął tutaj zenitu. Ten sondaż to tylko dowód na to, że faktycznie zrobiło się groźnie i PIS wyraźnie "chwaląc się" tym sondażem w istocie pokazuje jak bardzo się boi. Nie dziwię się, że mężów zaufania przybywa, żeby strzec prawidłowego toku wyborów, bo są obawy, że partia rządząca może zagrać nieczysto, nie fair, byleby nie przegrać. Oni już w jakiś hazard mentalny popadli i im się wydaje, że zawsze mogą bezpardonowo zwyciężać - wybory samorządowe( lepiej lub gorzej) ale wygrali, wybory do europarlamentu - wygrali, wybory parlamentarne - wygrali, a teraz chcą wygrać to ostateczne, decydujące starcie a później reżim zakwitnie w najlepsze - przez 3 lata będą sobie mogli robić co zechcą, bo z nikim nie będą się liczyć. Jest takie powiedzenie - każdy kto gra powinien się liczyć z tym, że kiedyś przegra. Słodko i zaszczytnie jest zwyciężać ale prawdziwą sztuką jest umieć przegrać z godnością. Jeśliby się okazało, że oponenci wygrają to ciekawe czy uczciwie i pokornie obóz rządzący byłby w stanie zaakceptować ten fakt. I jeszcze raz podkreślam - nie wspieram ani jednego ani drugiego kandydata ale mój próg tolerancji na ściemę został przekroczony, nie lubię jak się kpi z mojej inteligencji i robi ze mnie jelenia
 • PL.😀 2020-07-10 16:01:22
  ANDRZEJ DUDA - 12.07.2020 jesteśmy wszyscy na wyborach. Łączy nas Polska, rozwój kraju i wiarygodność. Załatwmy to raz na zawsze - DOŚĆ UKŁADÓW, ZŁODZIEJSTWA, KŁAMSTW, OBŁUDY, STRASZENIA i PONIŻANIA POLAKÓW. ŁAMANIA DEMOKRACJI I "OKRĄGŁYCH STOŁÓW". DOŚĆ NISZCZENIA GOSPODARKI i SUWERENNOŚCI POLSKI. >DOŚĆ, DOŚĆ i jeszcze raz DOŚĆ!!! < #ANDRZEJ DUDA2020# NAJLEPSZYM POLSKIM KANDYDATEM NA PREZYDENTA - GWARANTEM KONTYNUACJI UMACNIANIA ROZWOJU KRAJU.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!