Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

CBOS: PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem może liczyć na 43 proc. głosów

W kwietniu na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem chciało głosować 43 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów do Sejmu i Senatu, na PO - 18 proc., na Wiosnę - 5 proc. Kukiz'15 i PSL znaleźli się poniżej progu wyborczego; na te ugrupowania chce głosować po 4-proc. wyborców - wynika z sondażu CBOS.

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami zadeklarowało 43 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. W porównaniu z marcem odsetek zwolenników rządzącej koalicji zmalał o 1 punkt procentowy.

18 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. W porównaniu z sondażem z marca PO straciła 2 punkty procentowe.

Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Roberta Biedronia - Wiosna, która może liczyć na 5-proc. poparcie. W porównaniu do minionego miesiąca Wiosna zyskała 1 punkt procentowy.

Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Głosowanie na ruch Kukiz'15 i PSL zadeklarowało po 4 proc. badanych chcących wziąć udział w wyborach. Poparcie dla Kukiz'15 w porównaniu z marcem spadło o 1 punkt procentowy; poparcie dla PSL utrzymało się na tym samym poziomie.

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, progu wyborczego nie przekroczyłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 3 proc., KORWiN, na które chce głosować 2 proc. ankietowanych, Nowoczesna, którą popiera 2 proc. badanych oraz Partia Razem i Ruch Narodowy, na które głosowałoby po 1 proc. badanych.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w kwietniu uczestniczyłoby w nich, według własnych deklaracji, 74 proc. uprawnionych. 12 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. deklaruje, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

CBOS zauważa, że na progu kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego układ sił na krajowej scenie politycznej wydaje się ustabilizowany. "Dużym poparciem cieszy się rządząca partia wraz koalicjantami, co może być związane ze złożonymi w lutym atrakcyjnymi dla niektórych wyborców propozycjami programowymi PiS, zwanymi nową piątką PiS lub piątką Kaczyńskiego, a także z dodatkowymi obietnicami zapowiedzianymi w trakcie realizacji badania" - oceniono.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 r. na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość 43%
KW Platforma Obywatelska RP 18%
Partia Wiosna Roberta Biedronia 5%
Komitet Wyborczy PSL 4%
KWW Kukiz'15 4%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 3%
KORWIN 2%
KW Nowoczesna 2%
KW Partia Razem 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

 • kri ss 2019-05-16 06:01:08
  Do 100% a tez posiadasz tatuaż pod lefa paszka ile w tobie nienawiści trzasnij sobie jeszcze tecze na czolo
 • Piotr 2019-05-06 09:21:16
  Czemu nie ma wyników Konfederacji tylko wszystko odzielnie podane. Ostatnio robiliśmy sondaz uliczny to wyszło 7.5 procenta na konfederację
 • kris 2019-04-24 20:07:40
  Do 100%: ale się przeliczysz jak w 2015
 • 100% 2019-04-17 01:05:35
  JAKI 70%, TRZASKOWSKI 30%, źródło: wiarodajny reżimowy cebosik, nagaśniane w wiarodjanej reżimowej tvpisuar :) pisowcy przerżną TE i NASTĘPNE wybory, już wam to pisałem glonojady+. :)
 • Koniec przestępców bliski 2019-04-16 06:47:49
  Broszka również nawywijała, żadne specyfiki już nie pomogą , ograbili nas z godności osobistej z tym zjebanym Ziobro. Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło -Miasto gorszy sort! 2019-04-15 06:25:34- W związku z modernizacjami wsi zrobili z uczciwych podatników rodowitych mieszczan dziadów. Weszli w najcięższego kalibru przestępstwa w obrębach gmin obrotu gruntów na mieszkalne, uważają się nad gangsterami, lejmy ich zarżnijmy jak świnie, nie będą nas okradać z dóbr osobistych, niech drżą o własną mordę i bliskich wychodząc na miejskie ulice , co miesięczną będziecie płacić daninę dla każdego mieszkańca miasta, skurwysyny, oszuści, złodzieje. Nie dopłatom UE dla szulerów którzy żyją naszym kosztem, zrobili z nas dziadów.
 • 2019 wind of change 2019-04-15 16:37:14
  Ten sondaż tylko dowodzi twierdzeniu, że potrzeba jest zacieśnienia współpracy między Kukiz '15 KORWINEM i Ruchem Narodowym. We trójkę mogą sobie wypracować silną 3 pozycję sondażową. Taka wizja, że w sejmie jest Tylko PIS i PO optymizmem nie napawa za bardzo. Także te trzy partie wniosłyby coś dobrego we wspólne dyskusje na temat przyszłości Polski, więc są w sejmie bardzo potrzebne. Totalna opozycja to totalny jazgot i harmider, dużo obiecywania mało robienia, tylko krytyka jaki to PIS podły, jaki totalitaryzm i zamordyzm w Polsce jest za ich rządów. Dobra opozycja to taka, która umie i pochwalić i skrytykować i do takich opozycyjnych partii należą Kukiz '15, KORWIN oraz Ruch Narodowy. U ''totalsów'' wszystko co robi PIS jest złe, jest ble i fu, szkodzi Polsce, przybliża nas rzekomo do Rosji, prowadzi rzekomo do Polexitu i że w ogóle będzie beznadzieja. Tylko straszenie, tylko krytyka i nic więcej. Powinni zatem się przyznać i powiedzieć sorry nie mamy tak na prawdę nic do zaoferowania Polsce, chodzi nam o stołki czy to unijne czy w parlamencie krajowym. Zresztą i tak tego nie muszą robić to po prostu widać i czuć. Ta nienawiść i jednocześnie zazdrość wobec sukcesów obozu rządzącego jest u nich widoczna na ich twarzach. Nie mogą tego wprost powiedzieć, że szlag ich trafia. Polska powoli ale sukcesywnie oczyszcza się z postkomunistycznych pozostałości, niech wreszcie będzie jakaś świeżość, koniec tego usypiania, ogłupiania i nasilania podziałów między Polakami.
 • :-) 2019-04-15 15:22:27
  Na Hitlera głosowało 46% Niemców. PIS brakuje 3% do tego wyniku.
 • jerry 2019-04-15 14:31:55
  CBOS 11.04: PiS 43,0% - 324m, PO 18,0% - 119m, Wiosna 5% - 16m,MN- 1m. Notowania sondażowe w tym miesiącu dla partii z „pudła” wyglądają następująco: PiS 39%-43,8, PO 17,3%-25,7%, Wiosna 5%-12%. Widać z tego, że sondażownie uzyskują wyniki bardzo zbliżone. Na osi czasu PiS ma trend zwyżkowy PO podobnie jak Wolność malejący. Symulacja ilości mandatów we wszystkich badaniach daje partii rządzącej wystarczającą przewagę do samodzielności. Ale dlaczego sondaż CBOS daje taką olbrzymią przewagę, że można nawet zmienić konstytucję .mimo, że wyniki poparcia w procentach niewiele różnią się od pozostałych sondażowni. Oznacza to wysokie i stabilne poparcie Zjednoczonej Prawicy, także, że sondaże są prawidłowe. Ilość mandatów zależy od wielu zmiennych między innymi od ilości partii, które przekroczyły próg wyborczy i oczywiście od stopnia poparcia. W sondażu CBOS próg przekroczyły ledwie trzy partie, do tego Wiosna na krawędzi progu. Metoda d’Hondta premiuje silniejszych, słabszym ujmuje, co nieco stąd taki właśnie wynik.
 • h.w.d.P.O. 2019-04-15 12:44:44
  hihi haha hihi haha

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!