Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

CBOS: Polacy popierają PiS. Przybywa zwolenników Nowoczesnej

Jak podaje CBOS, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w grudniu, zwyciężyłby w nich PiS popierany przez ponad jedną trzecią Polaków, którzy deklarują swój udział w hipotetycznym głosowaniu (35 proc.). W stosunku do wyniku wyborczego, to odsetek niższy o niespełna 3 punkty procentowe.

Na drugim miejscu znalazłaby się Nowoczesna, na którą chciałaby oddać swój głos ponad jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów (21 proc.). Partia Ryszarda Petru - zauważa CBOS - odnotowała niezwykły skokowy wzrost, zarówno w porównaniu z wynikiem z ostatniego przedwyborczego sondażu (o 16 punktów procentowych), jak i w zestawieniu z rezultatem osiągniętym w wyborach (wzrost o ponad 14 pkt proc.).

Na trzecim miejscu znalazła się PO popierana przez 15 proc. wyborców, deklarujących swój udział w wyborach. W stosunku do pomiaru sprzed wyborów, była partia rządząca straciła 10 pkt proc., a w porównaniu z wynikiem wyborczym – prawie 9 pkt proc.

Na czwartym miejscu znalazł się Ruch Kukiz’15 mający wśród zdeklarowanych wyborców 8 proc. zwolenników, minimalnie mniej w porównaniu z wynikiem wyborczym, zaś o 2 pkt proc. więcej w zestawieniu z rezultatem z ostatniego przedwyborczego sondażu.

Według sondażu pozostałe ugrupowania nie weszłyby do parlamentu. Na kolejnych miejscach znalazły się cztery ugrupowania mające podobne poparcie – partia KORWIN, SLD, Partia Razem oraz PSL (po 3 proc. głosów).

W porównaniu z sondażem przedwyborczym oraz wynikiem wyborów straciły PSL i Partia KORWiN. Partia Razem osiągnęła wynik bliski jej notowań z wyborów, natomiast wyraźnie zyskała w zestawieniu z badaniem sprzed wyborów. SLD, jak i Twój Ruch (z 1 proc. poparciem) osiągnęły w grudniu rezultat dokładnie taki sam, jak sprzed utworzenia wspólnej lewicowej koalicji – w lipcu 2015 roku. Jest to wynik w sumie prawie o połowę niższy niż poparcie, jakie w wyborach odnotowała koalicja Zjednoczona Lewica, którą m.in. te partie współtworzyły.

Po przeszło miesiącu od wyborów 6 proc. deklarujących chęć uczestniczenia w głosowaniu nie wie, które ugrupowanie lub ruch polityczny by w nim poparło.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, udział w nich chciałoby wziąć 64 proc. dorosłych Polaków, a więc nieco mniej, niż deklarowało na tydzień przed dniem wyborów (o 4 punkty procentowe).

W okresie, który upłynął od wyborów, wyraźnie wzrósł odsetek obywateli z góry odrzucających uczestnictwo w demokratycznych procedurach. Taką postawę demonstruje obecnie prawie jedna czwarta wszystkich uprawnionych do głosowania (24 proc., wzrost o 9 pkt proc.), 12 proc. nie jest pewne, czy uczestniczyłoby w wyborach (spadek o 5 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3–10 grudnia 2015 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość 35%
KW Nowoczesna 21%
KW Platforma Obywatelska RP 15%
KWW Kukiz'15 8%
KORWIN 3%
Komitet Wyborczy PSL 3%
KW Partia Razem 3%
Zjednoczona Lewica (SLD + TR + PPS + UP + Zieloni) 3%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

  • marco 2016-01-16 00:23:01
    kto glosowal na pis to chyba zarabia w Euro ;)
  • kleopatra 2015-12-20 19:31:44
    kto się troszczy o przeciętnego polaka najlepiej jakby pracował po 12 godz za minimum płacił najwyższe podatki brał kredyty za która trzeba słono płacić mówię o % - ludzie w całym świecie banki płacą podatki wreszcie skończy się zarabianie na najbiedniejszych będą straszyć że klient poniesie straty 75% to banki zagraniczne tak.... to pójdę do banku polskiego a jak nie dostanę dobrej oferty to mam w domu skarpetę nikt nie będzie się dorabiał na moim garbie
  • znudzony 2015-12-14 17:43:28
    Petru ze swoją partią jest nowym mieszaczem po platformie ludzie to jest taki sam liberał jak platforma on ma w (...) biedaków, nie dajmy się urobić takim mieszaczom im chodzi o stołki, i kasę oraz układy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!