Sondaż wyborczy CBOS: Polacy popierają PiS. Przybywa zwolenników Nowoczesnej

Jak podaje CBOS, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w grudniu, zwyciężyłby w nich PiS popierany przez ponad jedną trzecią Polaków, którzy deklarują swój udział w hipotetycznym głosowaniu (35 proc.). W stosunku do wyniku wyborczego, to odsetek niższy o niespełna 3 punkty procentowe.

Na drugim miejscu znalazłaby się Nowoczesna, na którą chciałaby oddać swój głos ponad jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów (21 proc.). Partia Ryszarda Petru - zauważa CBOS - odnotowała niezwykły skokowy wzrost, zarówno w porównaniu z wynikiem z ostatniego przedwyborczego sondażu (o 16 punktów procentowych), jak i w zestawieniu z rezultatem osiągniętym w wyborach (wzrost o ponad 14 pkt proc.).

Na trzecim miejscu znalazła się PO popierana przez 15 proc. wyborców, deklarujących swój udział w wyborach. W stosunku do pomiaru sprzed wyborów, była partia rządząca straciła 10 pkt proc., a w porównaniu z wynikiem wyborczym – prawie 9 pkt proc.

Na czwartym miejscu znalazł się Ruch Kukiz’15 mający wśród zdeklarowanych wyborców 8 proc. zwolenników, minimalnie mniej w porównaniu z wynikiem wyborczym, zaś o 2 pkt proc. więcej w zestawieniu z rezultatem z ostatniego przedwyborczego sondażu.

Według sondażu pozostałe ugrupowania nie weszłyby do parlamentu. Na kolejnych miejscach znalazły się cztery ugrupowania mające podobne poparcie – partia KORWIN, SLD, Partia Razem oraz PSL (po 3 proc. głosów).

W porównaniu z sondażem przedwyborczym oraz wynikiem wyborów straciły PSL i Partia KORWiN. Partia Razem osiągnęła wynik bliski jej notowań z wyborów, natomiast wyraźnie zyskała w zestawieniu z badaniem sprzed wyborów. SLD, jak i Twój Ruch (z 1 proc. poparciem) osiągnęły w grudniu rezultat dokładnie taki sam, jak sprzed utworzenia wspólnej lewicowej koalicji – w lipcu 2015 roku. Jest to wynik w sumie prawie o połowę niższy niż poparcie, jakie w wyborach odnotowała koalicja Zjednoczona Lewica, którą m.in. te partie współtworzyły.

Po przeszło miesiącu od wyborów 6 proc. deklarujących chęć uczestniczenia w głosowaniu nie wie, które ugrupowanie lub ruch polityczny by w nim poparło.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, udział w nich chciałoby wziąć 64 proc. dorosłych Polaków, a więc nieco mniej, niż deklarowało na tydzień przed dniem wyborów (o 4 punkty procentowe).

W okresie, który upłynął od wyborów, wyraźnie wzrósł odsetek obywateli z góry odrzucających uczestnictwo w demokratycznych procedurach. Taką postawę demonstruje obecnie prawie jedna czwarta wszystkich uprawnionych do głosowania (24 proc., wzrost o 9 pkt proc.), 12 proc. nie jest pewne, czy uczestniczyłoby w wyborach (spadek o 5 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3–10 grudnia 2015 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 35%
KW Nowoczesna - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 21%
KW Platforma Obywatelska RP - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 15%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8%
KORWIN - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
KW Partia Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
Zjednoczona Lewica (SLD + TR + PPS + UP + Zieloni) - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%

KOMENTARZE (3)

  • marco 2016-01-16 00:23:01
    kto glosowal na pis to chyba zarabia w Euro ;)
  • kleopatra 2015-12-20 19:31:44
    kto się troszczy o przeciętnego polaka najlepiej jakby pracował po 12 godz za minimum płacił najwyższe podatki brał kredyty za która trzeba słono płacić mówię o % - ludzie w całym świecie banki płacą podatki wreszcie skończy się zarabianie na najbiedniejszych będą straszyć że klient poniesie straty 75% to banki zagraniczne tak.... to pójdę do banku polskiego a jak nie dostanę dobrej oferty to mam w domu skarpetę nikt nie będzie się dorabiał na moim garbie
  • znudzony 2015-12-14 17:43:28
    Petru ze swoją partią jest nowym mieszaczem po platformie ludzie to jest taki sam liberał jak platforma on ma w (...) biedaków, nie dajmy się urobić takim mieszaczom im chodzi o stołki, i kasę oraz układy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!