Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

CBOS: spada poparcie dla KO i Polski 2050; PiS bez zmian

Gdyby wybory odbywały się w marcu PiS poparłoby 33 proc. zdecydowanych uczestników głosowania, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 17 proc., KO - 11 proc., Konfederację 7 proc., a Lewicę - 6 proc. - wynika z sondażu CBOS. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL - 2 proc. i Kukiz'15 - 1 proc.

Zgodnie z badaniem CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej dekadzie marca PiS wraz z koalicjantami - Solidarną Polską i Porozumieniem - mógłby liczyć na poparcie 33 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. To taki sam wynik jak w poprzednim analogicznym badaniu z lutego.

Na drugim miejscu znalazł się ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z poparciem na poziomie 17 proc.; to wynik o 2 pkt proc. gorszy niż w poprzednim badaniu. Trzecie miejsce (spadek poparcia o 1 pkt. proc.) zajęła Koalicja Obywatelską, w marcu popiera ją 11 proc. ankietowanych.

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą gotowych jest głosować 7 proc. zadeklarowanych wyborców (to wynik o 1 pkt proc. lepszy niż w badaniu z lutego), a także Lewica, na którą swój głos zamierza oddać 6 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.). Do Sejmu nie dostałoby się PSL z poparciem 2 proc. ankietowanych (bez zmian) oraz Kukiz'15 - 1 proc. poparcia (bez zmian).

Nikt nie zadeklarował głosowania na inny komitet wyborczy. 19 proc. badanych powstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych (bez zmian)

Wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało 76 proc. uprawnionych do głosowania, tyle samo co w lutym. 13 proc. dorosłych Polaków waha się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (wzrost o 1 pkt proc.), a 11 proc. odrzuca możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (spadek o 1 pkt proc.).

Według CBOS, mimo iż marzec - jeśli chodzi o zmienność sympatii partyjnych - może uchodzić za miesiąc, w którym praktycznie nic się nie zdarzyło, to jednak warto zwrócić uwagę na dwie kwestie.

"Po pierwsze na utrzymującą się w marcu wciąż na wyjątkowo wysokim poziomie liczbę wyborców niezdecydowanych lub niechcących ujawniać swoich preferencji. Jest to odsetek przewyższający liczbę zwolenników najsilniejszej aktualnie partii opozycyjnej, który może (choć nie musi) stanowić potencjał zmiany w układzie sił na naszej scenie politycznej. Po drugie trudno nie wspomnieć o wyjątkowo niskich, najniższych od wyborów, notowaniach najsilniejszego jeszcze niedawno ugrupowania opozycyjnego - Koalicji Obywatelskiej" - podkreśla CBOS.

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 marca 2021 roku na próbie liczącej 1154 osób (w tym: 44,5 proc. metodą CAPI, 41,2 proc. - CATI i 14,3 proc. - CAWI).

KW Prawo i Sprawiedliwość 33%
Polska 2050 17%
Koalicja Obywatelska 11%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 7%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 6%
Komitet Wyborczy PSL 2%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (24)

 • Golden Boy 2021-03-31 14:54:10
  Mam nadzieję że jest to ostatnia kadencja w historii tych niszczycieli polski i wielbicieli komuny, neosocialistycznej partii debili i nierobów PiS jak i sprzedawczyków Polski na niemieckim kagańcu PO/KO. Czas na zmianę. Czas na partię która w Polsce jeszcze nigdy nie rządziła.
 • Golden Boy 2021-03-31 14:48:12
  Zawsze mnie zastanawia w jakiej rzeczywistości żyją ludzie piszący takie komentarze. Bo na pewno nie w Polsce.
 • Do: Tylko KOALICJA! 2021-03-19 11:47:04
  Nie tylko w CBOS KO spadnie poniżej progu wyborczego ale realnie w życiu. LEWACY - Sami się zarzynają jak widać.
 • Tylko KOALICJA! 2021-03-16 01:48:49
  Kto założy się, że w CBOS KO spadnie poniżej progu wyborczego jeszcze w tym roku?
 • Panie Jerzy 2021-03-15 23:27:44
  Ależ dałeś się Pan oszukać, jak ci z Amber Gold! Dać władzę tym z Konfederacji? Ło matko Jezusowa! To już lepiej dalej być pod zaborem PISu, patologicznym ale jakoś zorganizowanym.
 • Opinia Pana Jerzego 2021-03-15 22:04:10
  Konfederacja > Pis > P2050 > KO > PSL > Lewica
 • kerry 2021-03-15 18:52:14
  Do Max : masz rację to jest już tylko izba pamięci PO !!
 • subiektywne porównanie 2021-03-15 10:24:00
  KO > PSL > P2050 > Lewica > PiS > Konfederacja
 • do Max 2021-03-14 21:32:28
  Bo to jest miernota. Dla was ludzi nikczemnego usposobienia, może to być guru, a nie dla nas zrównoważonych. I nie ma tu znaczenie, lewica czy prawica. Każdy ma swoje grzechy. I chciałbym zobaczysz jak żyjesz. Przekonalibyśmy się jak bardzo jesteś lewy, penie garściami "żresz" z wywalczonych lewicowych osiągnięć.
 • Max 2021-03-14 18:26:33
  Jesteście zakompleksieni, bez honoru , bez wiedzy i umiejętności. Nic innego nie potraficie dlatego obraliście sobie za cel wycie o tym jak to bardzo jesteście uciemiężani przez złego małego Kaczorka lewuski.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!