Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Coraz mniej Polaków chce oddać głos na PiS i na koalicję PO z Nowoczesną

33,2 proc. poparcia – taki wyniki uzyskało Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym badaniu IBRiS dla Onetu. Wciąż ma spora przewagę nad drugą w sondażu Koalicją Obywatelską Platformy i Nowoczesnej (koalicja może liczyć w wyborach do Sejmu wg badania na 26,4 proc. głosów), ale spadek poparcia dla partii rządzącej jest znaczny. W porównaniu do poprzedniego sondażu PiS traci 4,6 pkt. proc. a KO 1,5 pkt. proc.

Zyskuje za to trzecia partia – Kukiz’15. Głos na to ugrupowanie zadeklarowało oddać 10 proc. Polaków (to o 2,1 proc. więcej niż w czerwcowym sondażu). Do Sejmy wszedłby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej- 8,7 proc. poparcia (spadek o 0,9 pkt proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe - 6,3 proc. poparcia (wzrost o 0,6 pkt proc.).

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego (3,3 proc.), Partia Razem (2,4 proc.) i Kongres Nowej Prawicy (1 proc.).

W badaniu pytano także o to czy Polacy wezmą udział w wyborach parlamentarnych. 35,7 proc. osób deklarowało, że "zdecydowanie" wybiera się na wybory. "Raczej tak" odpowiedziało 16,1 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 28,9 proc., a "raczej nie" 18,5 proc. Polaków. 0,9 proc. pytanych nie wie jeszcze, czy pójdzie na wybory.

KW Prawo i Sprawiedliwość 33.2%
Zjednoczona Opozycja (PO+Nowoczesna) 26.4%
KWW Kukiz'15 10%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 8.7%
Komitet Wyborczy PSL 6.3%
Partia Wolność 3.3%
KW Partia Razem 2.4%
KW Kongres Nowej Prawicy 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

 • Mała Zniszczona Polska 2018-10-01 22:31:29
  To proste: PIS kontra reszta świata: Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa - 100 do 6 Tusk - 27 do 1 PIS kontra reszta Polski: 33,2% za - 66,8% przeciw Nie jest źle:)
 • Obywatel 2018-10-01 16:32:11
  Do Mam dość: Na serio dodajesz? Lewica w ostatnic wyborach też dodawała.
 • Mam dość 2018-10-01 13:45:10
  26,4+8,7+6,3=41,4>33,2
 • Wolność=normalność 2018-09-30 13:52:32
  Czym różni się PIS i PO? Niczym. Obydwie partie obiecują gruszki na wierzbie. Ile razy już podnieśli albo wprowadzili nowe daniny? PO chciało przyjąć imigrantów. PIS kategorycznie był przeciwny przyjmowania imigrantów- była to ich obietnica wyborcza. A teraz po cichu sprowadza sobie darmową siłę roboczą. Można by wymieniać jeszcze długo. Ale jeśli dalej chcecie aby robiono z was idiotów, to proszę bardzo, głosujcie na nich. Tylko potem nie dziwcie się jak będzie płacz i zgrzytanie zębów.
 • Kilka uwag 2018-09-30 02:56:39
  A to dopiero nowość, zyskują partie opozycyjne, a PIS i Koalicja Obywatelska tracą. PIS ma na pewno o kilka procent wyższy wynik to po pierwsze może on oscylować między 38-47% poparcia. Koalicja Obywatelska jeśli już to może liczyć na maksymalnie 23% poparcia, nie zdziwiłbym się, gdyby chcieli zaproponować włączenie do siebie partii PSL, to mieliby coś koło 30%. SLD jednak nie zgodziłoby się na taką zagrywkę, oni wolą być oddzielnie, bo lewica ma całkowicie inny program. Uważam, że będąc w stanie bezgranicznej zapaści partie PO, N., PSL oraz SLD będą chciały za wszelką cenę połączyć siły by pokonać w sondażach PIS i tym samym zagrozić tej partii pozycji lidera. Szczerze mówiąc byłby to niezły cyrk, bo nigdy w historii jakiegokolwiek kraju nie było tak, żeby był jeden wielki zlepek chadeków, liberałów i lewicy razem wziętych. Raczej wątpię by takie coś powstało, to byłby kolos na glinianych nogach, dochodziłoby do spięć poglądowych i taka współpraca nie miałaby sensu. Jedyne partie, które nadają się w sejmie to PIS, Kukiz '15, Wolność i Ruch 11 Listopada( nie uwzględniany w sondażach, ale na pewno pokażą na co ich stać, kto wie, może będą w sejmie, byłoby bardzo ciekawie). Warto zaznaczyć, że bywało w przeszłości, że kilka tygodni przed wyborami sondaże wydawały się być z lekka "podtuczone" poparciami dla partii słabszych, podczas, gdy te silniejsze nie odnotowywały zmian, albo nawet odnotowywały spadki. I tak też jest tutaj, bo zyskały: Kukiz '15, SLD i PSL,-PIS i KO straciły
 • NO TAK 2018-09-29 21:49:57
  Tyle jest partii w Polsce z potencjałem niech w końcu wybieranie między PO/PiS się skończy ...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!