Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Duda i Morawiecki na czele rankingu. Kaczyński i Schetyna na szarym końcu

Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków - ufa mu 65 proc. badanych przez CBOS; drugi w tym rankingu jest premier Mateusz Morawiecki (54 proc.). Liderami rankingu nieufności pozostają szefowie: PO Grzegorz Schetyna (50 proc.) i PiS Jarosław Kaczyński (40 proc.).

W najnowszym sondażu z czerwca Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 65 proc. respondentów (bez zmian w stosunku do sondażu z maja). Prezydentowi nie ufa 23 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż poprzednio).

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 54 proc. ankietowanych (bez zmian), a 29 proc. deklaruje nieufność (bez zmian).

Trzecią pozycję w rankingu zaufania zajęła w czerwcu b. wicepremier, obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, której ufa 50 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.), a brak zaufania wobec niej deklaruje 35 proc. (spadek o 2 punkty proc.).

Następne miejsce zajął minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, zaufanie wobec którego wyraziło 48 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.), nie ufa mu 34 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

Na piątym miejscu rankingu zaufania znalazł się szef PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 48 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.).

Największą nieufnością budził w czerwcu szef PO Grzegorz Schetyna 50 proc. (wzrost o 4 punkty proc. w stosunku do maja); szefowi PO ufa 24 proc. ankietowanych (bez zmian).

Na drugim miejscu rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 40 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.).

Trzecie miejsce w tym rankingu zajęli Beata Szydło oraz lider Wiosny Robert Biedroń, którym nie ufa po 35 proc. ankietowanych. W przypadku Szydło oznacza to spadek poziomu nieufności o 2 punkty proc., a w przypadku Biedronia poziom nieufności nie zmienił się od poprzedniego badania. Liderowi wiosny ufa 31 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.)

Czwarte miejsce w rankingu nieufności zajął Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.). Na piątym miejscu znalazła się szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, której nie ufa 30 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.); zaufaniem obdarza ją 22 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

Liderowi ruchu Kukiz'15 Pawłowi Kukizowi ufa 44 proc. ankietowanych(spadek o 5 punktów proc. w stosunku do maja); nie ufa mu 27 proc. badanych (wzrost o 6 punktów proc.).

Szefa MON Mariusza Błaszczak zaufaniem obdarza 38 proc. (spadek o 1 punkt proc.), a nie ufa mu 26 proc. ankietowanych (bez mian).

Wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi ufa 33 proc. (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa mu 24 proc. (spadek o 2 punkty proc.). Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 31 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.), nie ma do niego zaufania 19 proc. (spadek o 1 punkt proc.).

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 27 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa mu 19 proc.(wzrost o 3 punkty proc.). Wicepremierowi, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu ufa 26 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 22 proc. (bez zmian).

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński - tak, jak w maju - cieszy się zaufaniem 26 proc. ankietowanych, a nie ufa mu 22 proc. Wicepremierowi, szefowi KSRM Jackowi Sasinowi ufa 26 proc. badanych, nie ufa mu 23 proc. (w maju Sasin nie był ujęty w sondażu). Szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi - tak jak w poprzednim sondażu - ufa 24 proc. badanych, nie ufa mu 12 proc.

Ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu ufa 23 proc. badanych (bez mian), 14 proc. mu nie ufa (wzrost o 3 punkty proc.), przy czym 51 proc. badanych stwierdziło, że go nie zna.

Nowej szefowej MSWiA Elżbiecie Witek ufa 18 proc. badanych, nie ufa 9 proc. (Witek nie była ujęta w poprzednim sondażu), przy czym 57 ankietowanych stwierdziło, że jej nie zna.

Szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi, który na początku czerwca został też powołany na ministra - członka Rady Ministrów, ufa 17 proc. badanych, nie ufa 9 proc. (nie był on ujęty w majowym sondażu), przy czym 59 proc. respondentów stwierdziło, że go nie zna.

Liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 13 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.), nie ufa mu 23 proc. (spadek o 1 punkt proc.).

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 czerwca 2019 roku na liczącej 1073 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Andrzej Duda 65% 23%
Mateusz Morawiecki 54% 29%
Beata Szydło 50% 35%
Zbigniew Ziobro 48% 34%
Jarosław Kaczyński 48% 40%
Grzegorz Schetyna 24% 50%
Robert Biedroń 31% 35%
Katarzyna Lubnauer 22% 30%
Paweł Kukiz 44% 27%
Mariusz Błaszczak 38% 26%
Jarosław Gowin 33% 24%
Władysław Kosiniak-Kamysz 31% 19%
Włodzimierz  Czarzasty 13% 23%
Stanisław Karczewski 27% 19%
Piotr Gliński 26% 22%
Marek Kuchciński 26% 22%
Jacek Sasin 26% 23%
Jacek Czaputowicz 24% 12%
Jan Krzysztof Ardanowski 23% 14%
Elżbieta Witek 18% 9%
Michał Dworczyk 17% 9%
  • Zdecydowanie ufa
  • Raczej ufa
  • Obojętność
  • Raczej nie ufa
  • Zdecydowanie nie ufa

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

  • Mateuszek Kłamczuszek 2019-06-26 11:56:38
    Przysłowie mówi że kłamstwo nie popłaca a tymczasem Pinokio Morawiecki, płatny kłamca PIS ma wysokie poparcie. Ciekawe gdzie zrobiono ten sondaż bo nie znam miejsca w którym kłamstwo daje tyle co CBOS.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!