Sondaż wyborczy Efekt Donalda Tuska minął. Notowania lidera PO w dół

Wzrost zaufania do prezydenta i premiera, spadek notowań Donalda Tuska odnotował Onet w sondażu zleconym pracowni IBRiS.

Zaufanie do Andrzeja Dudy we wrześniu wyraziło 44,4 proc., brak zaufania 44,7 proc. respondentów; Mateuszowi Morawieckiemu ufa 42,5 proc, nie ufało 45,6 proc. pytanych. Donald Tusk uzyskał 30,5 proc. wskazań pozytywnych i 54,9 proc. negatywnych.

"Swoje notowania poprawiają prezydent i premier. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki mają w tym miesiącu jeden z najlepszych bilansów zaufania" - zauważył Onet.

"Donald Tusk po powrocie do krajowej polityki zyskał zaufanie Polaków, ale w najnowszym badaniu IBRiS dla Onetu zalicza już spadek notowań" - podsumował portal. "Największe tąpnięcie dotyczy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, co prawdopodobnie ma związek z jego słowami o służbie zdrowia wypowiedzianymi na Campusie Polska Przyszłości" - zauważył Onet.

Dystans do Donalda Tuska skrócił Jarosław Kaczyński, który w tym miesiącu zdobył zaufanie u 28,3 proc, nieufność wobec prezesa PiS zadeklarowało 57,7 proc,. badanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 17-18 września na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Donald Tusk 30.5% 54.9%
Andrzej Duda 44.4% 44.7%
Mateusz Morawiecki 42.5% 45.6%
Jarosław Kaczyński 28.3% 57.7%
 • Zdecydowanie ufa
 • Raczej ufa
 • Obojętność
 • Raczej nie ufa
 • Zdecydowanie nie ufa

KOMENTARZE (18)

 • Marek 2021-10-06 20:51:58
  Tusku kondon
 • Do: do Angel 2021-09-24 13:11:46
  Tak, w tym przypadku MOŻNA UFAĆ takiej osobie. Po tym właśnie widać co dla niego jest ważne. Nie liczą się dobra doczesne, a Państwo Polskie. Dla p. Kaczyńskiego ważna jest Polska. On jest propaństwowcem!!!
 • kerry 2021-09-22 10:18:16
  do Do ludzi z nieprzechodzącą traumą:): Jaki on tam "pan" , na "pana" to trzeba zasłuzyć. Spadł jak żaba z deszczem i skonczyło się totalną kompromitacja, Płońsk to był jego koniec. Od dawna nikt tak nie dał d@@@@ jak Chyzy Ruj.
 • O rządach PO obiektywnie 2021-09-22 10:15:18
  Niedawno ukazał się drugi film Świetnie podsumowujący rządy PO-PSL: bit.ly/3tZEGON bez wazeliny, chwalący to, co faktycznie zrobili dobrze i tłumaczący to, co było z ich strony kontrowersyjne, ale ostatecznie korzystne dla wszystkich. Zwraca uwagę na to, jak istotna sprawa jest regulacja smieciowek, czym niestety we właściwy sposób się nie zajął żaden rząd.
 • Rotor 2021-09-22 07:59:51
  To prawda, że regulowanie gospodarki trzeba robić z wyczuciem a to nieszczęsne ograniczenie handlu w niedzielę jest w zdecydowanej większości tylko szkodliwe. Raz, że sporo pracowników (w tym studentów) chciało pracować w niedzielę. Dwa, to była szansa na dodatkową kasę i dzień wolny, co jest ważne jak chcesz coś załatwić w tygodniu bez brania dnia wolnego. Trzy, patrząc szerzej to niepotrzebne hamowanie gospodarki. Sporo ludzi chce robić zakupy w niedzielę. Doszło tylko do absurdalnego skumulowania handlu w sobotę. No i cztery, mamy 3% bezrobocia. Naprawdę można się dogadać z pracodawcą lub pracę zmienić, jeśli dla kogoś niedziela jest niezbędnym dniem wolnym. Oby jak najmniej takich propagandowych działań a jak najwięcej rozsądku w polityce.
 • do Angel 2021-09-22 02:30:48
  A ty możesz ufać typowi co chodzi w dwóch różnych butach i sypie mu się z łba tona łupieżu?
 • po co ta bolszewia z Lewicy 2021-09-22 02:28:19
  Te barany lewicowe, już całkiem otępieli! Przegłosowali razem z zaborcą nazywanym PIS, nowelizację ustawy o zakazie handlu. Zakazywanie handlu to ograniczanie wolności, w czym są gorsze inne zawody, że akurat pracownika w handlu chcą odciążyć? Już drugi raz Zandberg głowa z Wysp Wielkanocnych bez znajomości tematu chce nieudolnie polizać jajka suwerenowi. Jasne jest, że robią to tylko i wyłącznie, żeby Obsrajtek z Orlenem nabili kieszenie. A tacy franczyzobiorcy z Żabki będą przez tego molocha zmuszani do stania za kasą w niedziele, po całym tygodniu pracy, bo inaczej jak nie pasuje to wypierd.lać. Śmieszny Śniadek z tymi wąsami z pornosa z lat 70-tych myśli, że jest cwany? Zakładam się, że Żabki będą otwarte, ale się niemota zdziwi. U mnie w Żabce obok domu sprzedawczynie narzekają, bo w niedziele miały 200 PLN na rękę za 8,5 godz., i jeden dzień wolny w środku tygodnia gdzie mogły zawsze coś załatwić, urząd, zebranie w szkole itp., itd.! ✶✶✶✶✶ ✶✶✶ i teraz dodatkowo ✶✶✶✶✶ lewaków!
 • Do ludzi z nieprzechodzącą traumą:) 2021-09-21 22:55:51
  To sobie trolle pomyślcie, że po następnych wyborach Pan Tusk będzie wami rządził. Myślę, że już macie wypełnioną zbroję aż po szyszak!
 • Rotor 2021-09-21 17:21:59
  Ten powrót Tuska to bodaj największe rozczarowanie ostatnich lat. Facet wrócił chyba po to żeby coś w Polsce zmienić i żeby uratować ten staczający się w objęcia Eurosceptyków kraj. Tymczasem on wyraźnie ma ochotę poromansować z konserwatywną częścią wyborców. Jest to tak koszmarnie nietrafione i samobójcze, że zachodzę w głowę po co on w ogóle wrócił i kiedy tak bardzo stracił instynkt polityczny.
 • Angel 2021-09-21 14:07:47
  Powiem wprost … nie można ufać facetowi, który zmienia zdanie co tydzień. Chociażby w kwestii wiary … co miało ostatnio miejsce. Polacy chcą u władzy ludzi, na których mogą liczyć.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!