Sondaż wyborczy Grzegorz Schetyna i Jarosław Kaczyński liderami rankingu nieufności

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem wśród Polaków - ufa mu 64 proc. badanych; drugi w rankingu jest premier Mateusz Morawiecki (55 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Liderami rankingu nieufności są szefowie: PO Grzegorz Schetyna (45 proc.) i PiS Jarosław Kaczyński (42 proc.).

W marcowym badaniu CBOS Andrzej Duda utrzymał prowadzenie w rankingu zaufania do polityków; zaufanie do niego zadeklarowało 64 proc. ankietowanych - o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Prezydentowi nie ufa 23 proc. - od lutego spadek o 3 punkty proc.

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje w marcu premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 55 proc. ankietowanych, a 28 proc. deklaruje nieufność. Notowania szefa rządu nie zmieniły się od ostatniego badania.

Trzecią pozycję w rankingu zaufania zajmuje lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz (46 proc., wzrost o 1 pkt. proc. w stosunku do lutego); nie ufa mu 23 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

Zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro deklaruje 44 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa mu 34 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.). Również 44 proc. badanych deklaruje zaufanie do wicepremier Beaty Szydło; także w jej przypadku wynik ten nie zmienił się od lutego. Beacie Szydło nie ufa 37 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

Największą nieufnością w marcu obdarzany jest szef PO Grzegorz Schetyna (45 proc., spadek o 4 punkty proc. w stosunku do lutego); ufa mu 23 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.). Na drugim miejscu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 42 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.). Taki sam odsetek badanych deklaruje zaufanie wobec szefa PiS (wzrost o 2 punkty proc.).

Lider PSL wyraźnie traci

Największy wzrost odsetka zaufania w stosunku do lutego zanotowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (42 proc., o 5 punktów więcej niż w ub. miesiącu; nie ufa jej 19 proc., o 1 punkt proc. więcej niż w lutym). Po 3 punkty proc. zyskali Schetyna (o 4 punkty proc. spadł zarazem odsetek respondentów deklarujących wobec niego nieufność) i szef MSWiA Joachim Brudziński (ufa mu 26 proc. badanych, nie ufa 19 proc. - o 2 punkty proc. mniej niż w zeszłym miesiącu).

Wyraźnie pogorszyły się notowania prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na tle lutowego badania stracił 4 punkty proc. w rankingu zaufania; o 5 punktów proc. wzrósł odsetek badanych deklarujących wobec niego nieufność.

Stracili też wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin (ufa mu 30 proc. ankietowanych, o 4 punkty proc. mniej niż w zeszłym miesiącu; bez zmian - na poziomie 25 proc. - pozostał natomiast odsetek deklaracji nieufności wobec wicepremiera) oraz lider SLD Włodzimierz Czarzasty - w tym miesiącu 25 proc. badanych, o 4 punkty proc. więcej niż w lutym, przyznało, że nie ma do niego zaufania; bez zmian, na poziomie 14 proc., pozostał odsetek osób, które deklarują zaufanie do szefa Sojuszu. Gowin jest zarazem politykiem, wobec którego badani najczęściej deklarowali obojętność (23 proc.)

38 proc. badanych ufa szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi (bez zmian), a 24 proc. - o 2 punkty proc. mniej niż w zeszłym miesiącu - deklaruje do niego nieufność.

Liderowi Wiosny Robertowi Biedroniowi ufa 36 proc. respondentów (o 1 punkt proc. więcej niż w lutym). Nie ufa mu 28 proc. - o 2 punkty proc. więcej.

29 proc. ankietowanych w marcu (o 1 punkt mniej niż w lutym) ufa szefowej MEN Annie Zalewskiej; nie ufa jej 27 proc. badanych (bez zmian).

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 26 proc. badanych - o 1 punkt proc. więcej niż w zeszłym miesiącu. 17 proc. zadeklarowało do niego nieufność (wzrost o 2 punkty proc.). 25 proc. wyraziło zaufanie do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego (spadek o 1 punkt proc.); nie ufa mu 21 proc. (o 1 punkt proc. mniej niż w lutym). Marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu ufa 24 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.), brak zaufania wobec niego deklaruje 21 proc. (spadek o 1 punkt proc.).

Zaufanie wobec szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer zadeklarowało 23 proc. (wzrost o 1 punkt proc.); nie ufa jej 29 proc. badanych (bez zmian).

22 proc. ankietowanych ufa ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu (spadek o 1 punkt proc.); brak zaufania do niego deklaruje 11 proc. (spadek o 1 punkt proc.). Ardanowski jest jednocześnie politykiem, który zmaga się z największym problemem dot. rozpoznawalności - do nieznajomości przyznało się w jego przypadku 52 proc. badanych.

Podobne notowania uzyskał w tym miesiącu szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zaufanie zadeklarowało wobec niego 22 proc. badanych (bez zmian w stosunku do lutego), nieufność - 12 proc. (spadek o 1 punkt proc.), zaś nieznajomość - 47 proc.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 marca 2019 r. na liczącej 982 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP/PSZ)

Andrzej Duda 64% 23%
Mateusz Morawiecki 55% 28%
Paweł Kukiz 46% 23%
Zbigniew Ziobro 44% 34%
Beata Szydło 44% 37%
Jarosław Kaczyński 42% 42%
Grzegorz Schetyna 23% 45%
 • Zdecydowanie ufa
 • Raczej ufa
 • Obojętność
 • Raczej nie ufa
 • Zdecydowanie nie ufa

KOMENTARZE (4)

 • kontroler trzeźwości 2019-03-27 14:15:58
  Ale dużo zaćpanych gostków daje głos .........
 • rafal 2019-03-26 17:15:25
  Nie dziwie sie, przeciez to (...).
 • Tylko KOALICJA! 2019-03-26 14:04:20
  CBOS i sondaże? #KryształowyDeweloper #Tusk2020
 • !!! 2019-03-26 13:25:54
  ww.wnp.pl/parlamentarny/ Grzegorz Schetyna Poseł VIII kadencji Brawo PiS !!! 2019-03-26 07:14:41 Schetu jesteś zerem podobnie jak Neumann, Ewie Kopacz byłej Premier RP do pięt nie dorastacie. ww wnp pl/parlamentarny/ Senat zaproponował poprawki do ustawy dot. kolejności obsadzania mandatów posłów do PE-W czwartek senatorowie głosowali nad ustawą dot. zasad ustalenia kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024. • Za ustawą z poprawkami opowiedziało się 61 senatorów, 2 było przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu. • Senatorowie podczas głosowania poparli poprawki wniesione przez PiS, które przewidują, że do czasu objęcia przez posła do Parlamentu Europejskiego mandatu nie mają do niego zastosowania przepisy o zakazie łączenia z funkcją posła do PE innych stanowisk lub funkcji np. posła na Sejm.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!